Այսօր Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակման օրն է: Ամեն տարի, ապրիլի 24-ին, հարյուր հազարավոր մարդիկ Հայաստանից և սփյուռքից, ինչպես նաև բազմաթիվ օտարերկրյա քաղաքացիներ այցելում են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր` ծաղիկներ դնելու անմար կրակի մոտ և հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության անմեղ նահատակների հիշատակին:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին II, խորհրդարանի և կառավարության անդամները, առաջին այցելուների շարքերում էին: Նրանք մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին անմեղ նահատակների հիշատակն, այնուհետև Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին II-ն աղոթք կարդաց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հանգստության համար:
Նախագահը և պետական պաշտոնյաները այցելեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան և ծանոթացան «Հայոց ցեղասպանությունը և Սկանդինավյան արձագանքը» ժամանակավոր ցուցադրությանը:

Церемония поминовение жертв Геноцида армян
Сегодня день памяти по жертвам геноцида армян. Каждый год 24 апреля сотни тысяч армян из Армении и Диаспоры, а также многочисленные представители иностранных дипломатических миссий посещают Мемориальный комплекс Цицернакаберд, чтобы почтить память невинных жертв Геноцида армян.
Одними из первых Мемориальный комплекс посетили президент РА Серж Саргсян, премьер-министр РА Тигран Саргсян, Католикос всех армян Гарегин II, члены парламента и правительства. Его святейшество Гарегин II прочитал молитву для упокоения душ невинно убиенных.
Президент и должностные лица РА посетили Музей геноцида армян и ознакомились с временной экспозицией “Геноцид армян и скандинавский отклик”.