«ԱՅՍՕՐ ՖՐԱՆՍԻԱՆ ԱՌԱՎԵԼ ՔԱՆ ԵՐԲԵՎԷ ՀԱՆՁՆԱՌՈՒ Է ՊԱՇՏՊԱՆԵԼՈՒ ԶՈՀԵՐԻ ՀԻՇԱՏԱԿԸ, ՊԱՅՔԱՐԵԼՈՒ ԺԽՏՈՂԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԴԵՄ ԵՎ ԼՈՒՐՋ ԴԱՍ ՔԱՂԵԼՈՒ ԱՅԴ ՈՂԲԵՐԳԱԿԱՆ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԷՋԻՑ». ԷՄԱՆՈՒԵԼ ՄԱԿՐՈՆԸ ՆԱՄԱԿ Է ՀՂԵԼ ԱՐՄԵՆ ՍԱՐԳՍՅԱՆԻՆ
Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը Հայոց ցեղասպանության 105-ամյակի կապակցությամբ նամակ է հղել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին:
Նամակում ասված է.
«Պարոն նախագահ,
Սիրելի բարեկամ,
Հայոց ցեղասպանության 105-ամյակի հիշատակի այս օրը Ձեզ, ինչպես նաև հայ ժողովրդին հղում եմ իմ լավագույն եղբայրական և բարեկամական ողջույնները:
Ապրիլի 24-ին Ֆրանսիան հիշում է Կոստանդնուպոլիսի 600 հայ մտավորականների սպանդը, որը սկիզբ դրեց ցեղասպանությանը: Այսօր Ֆրանսիան առավել քան երբևէ հանձնառու է պաշտպանելու զոհերի հիշատակը, պայքարելու ժխտողականության դեմ և լուրջ դաս քաղելու այդ ողբերգական պատմության էջից:
Անցյալ տարի իմ երկիրը, համաձայն իմ ստանձնած հանձնառության, Ապրիլի 24-ը հայտարարեց Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր: Խստորեն հարգելով ներկա առողջապահական վիճակի թելադրած հրահանգները՝ ես որոշել եմ, որ այս տարի նույնպես այդ օրը պետք է նշվի՝ Փարիզում, սեղմ արարողությամբ, Ֆրանսիայի կառավարության անդամների ներկայությամբ:
Այդ ժառանգությունը և համատեղ հիշողությունն են մեր երկու երկրների միջև այսքան յուրահատուկ հարաբերության հիմք հանդիսանում: Այսօր աշխարհը պատուհասած կորոնավիրուսի համավարակը բոլորիս պարտադրում է առողջապահական, տնտեսական և սոցիալական նոր մարտահրավերներ: Այդ մարտահրավերներին մենք կդիմագրավենք միասին։ Եվ ես համոզված եմ, որ Ֆրանսիան և Հայաստանը համատեղ կգործեն միջազգային շրջանակներում՝ ի նպաստ առավել արդյունավետ բազմակողմանիության և նորահաստատ համերաշխության:
Ինչպիսին էլ լինեն դժվարությունները, հայերը կարող են հույս դնել Ֆրանսիայի բարեկամության վրա: Հավատարիմ իր հանձնառություններին՝ Ֆրանսիան հայերի կողքին է խաղաղության և բագավաճման հասնելու նրանց իղձերի մեջ:

«СЕГОДНЯ ФРАНЦИЯ КАК НИКОГДА ОБЯЗАНА ЗАЩИТИТЬ ПАМЯТЬ ЖЕРТВ, БОРОТЬСЯ ПРОТИВ ОТРИЦАНИЯ И ИЗВЛЕЧЬ СЕРЬЕЗНЫЙ УРОК ИЗ СТРАНИЦ ТРАГИЧЕСКОЙ ИСТОРИИ». ЭММАНУЭЛЬ МАКРОН НАПРАВИЛ ПИСЬМО АРМЕНУ САРГСЯНУ
Президент Республики Франция Эммануэль Макрон в связи с 105-й годовщиной Геноцида армян направил письмо президенту Республики Армения Армену Саргсяну.
В письмо сказано:
«Господин президент,
Дорогой друг,
В этот день памяти 105-й годовщины Геноцида армян передаю Вам, а также армянскому народу наилучшие братские и дружественные приветствия.
24 апреля Франция помнит убийство 600 армянских интеллигентов Константинополя, что ознаменовало начало геноцида. Сегодня Франция как никогда обязана защитить память жертв, бороться против отрицания и извлечь серьезный урок из страниц трагической истории.
В прошлом году моя страна, согласно моему указу, объявила 24 апреля днем памяти Геноцида армян. Строго следуя продиктованным инструкциям нынешней здравоохранительной ситуации, я решил, что в этом году этот день также должен быть отмечен небольшой церемонией в Париже при участии членов французского правительства.
Именно это наследие и память лежат в основе особых отношений между нашими двумя странами.
Сегодня эпидемия коронавируса, поразившая весь мир, заставляет нас всех сталкиваться с новыми здравоохранительными, экономическими и социальными проблемами. С этими проблемами мы будем бороться вместе. И я убежден, что Франция и Армения будут работать вместе на международных форумах в интересах более эффективной многосторонности и новых форм солидарности.
Какими бы ни были испытания, армяне могут рассчитывать на дружбу Франции. Верная своим обязательствам, Франция поддерживает армян в их стремлении к миру и процветанию.