«ԱՅՍՕՐ ՖՐԱՆՍԻԱՆ ԱՌԱՎԵԼ ՔԱՆ ԵՐԲԵՎԷ ՀԱՆՁՆԱՌՈՒ Է ՊԱՇՏՊԱՆԵԼՈՒ ԶՈՀԵՐԻ ՀԻՇԱՏԱԿԸ, ՊԱՅՔԱՐԵԼՈՒ ԺԽՏՈՂԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԴԵՄ ԵՎ ԼՈՒՐՋ ԴԱՍ ՔԱՂԵԼՈՒ ԱՅԴ ՈՂԲԵՐԳԱԿԱՆ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԷՋԻՑ». ԷՄԱՆՈՒԵԼ ՄԱԿՐՈՆԸ ՆԱՄԱԿ Է ՀՂԵԼ ԱՐՄԵՆ ՍԱՐԳՍՅԱՆԻՆ
Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը Հայոց ցեղասպանության 105-ամյակի կապակցությամբ նամակ է հղել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին:
Նամակում ասված է.
«Պարոն նախագահ,
Սիրելի բարեկամ,
Հայոց ցեղասպանության 105-ամյակի հիշատակի այս օրը Ձեզ, ինչպես նաև հայ ժողովրդին հղում եմ իմ լավագույն եղբայրական և բարեկամական ողջույնները:
Ապրիլի 24-ին Ֆրանսիան հիշում է Կոստանդնուպոլիսի 600 հայ մտավորականների սպանդը, որը սկիզբ դրեց ցեղասպանությանը: Այսօր Ֆրանսիան առավել քան երբևէ հանձնառու է պաշտպանելու զոհերի հիշատակը, պայքարելու ժխտողականության դեմ և լուրջ դաս քաղելու այդ ողբերգական պատմության էջից:
Անցյալ տարի իմ երկիրը, համաձայն իմ ստանձնած հանձնառության, Ապրիլի 24-ը հայտարարեց Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր: Խստորեն հարգելով ներկա առողջապահական վիճակի թելադրած հրահանգները՝ ես որոշել եմ, որ այս տարի նույնպես այդ օրը պետք է նշվի՝ Փարիզում, սեղմ արարողությամբ, Ֆրանսիայի կառավարության անդամների ներկայությամբ:
Այդ ժառանգությունը և համատեղ հիշողությունն են մեր երկու երկրների միջև այսքան յուրահատուկ հարաբերության հիմք հանդիսանում: Այսօր աշխարհը պատուհասած կորոնավիրուսի համավարակը բոլորիս պարտադրում է առողջապահական, տնտեսական և սոցիալական նոր մարտահրավերներ: Այդ մարտահրավերներին մենք կդիմագրավենք միասին։ Եվ ես համոզված եմ, որ Ֆրանսիան և Հայաստանը համատեղ կգործեն միջազգային շրջանակներում՝ ի նպաստ առավել արդյունավետ բազմակողմանիության և նորահաստատ համերաշխության:
Ինչպիսին էլ լինեն դժվարությունները, հայերը կարող են հույս դնել Ֆրանսիայի բարեկամության վրա: Հավատարիմ իր հանձնառություններին՝ Ֆրանսիան հայերի կողքին է խաղաղության և բագավաճման հասնելու նրանց իղձերի մեջ:

“NOW, MORE THAN EVER, FRANCE IS COMMITED TO PROTECTING THE MEMORY OF THE VICTIMS, FIGHTING AGAINST DENIAL AND LEARNING A LESSON FROM THE TRAGIC PAGES OF HISTORY” EMMANUEL MACRON SENDS LETTER TO THE RA PRESIDENT
The President of the French Republic Emmanuel Macron sent a letter to the President of the Republic of Armenia Armen Sarkissian on the occasion of the 105th anniversary of the Armenian Genocide.
The letter reads:
“Mr. President,
Dear friend,
On this remembrance day of the 105th anniversary of the Armenian Genocide, I am sending my best brotherly and friendly greetings to you and the Armenian people.
On April 24, France commemorates the massacre of 600 Armenian intellectuals in Constantinople, which marked the beginning of the Genocide. Today France is more than ever committed to protecting the memory of the victims, fighting against denial and learning a serious lesson from the pages of that tragic history.
Last year my country, in accordance to my assumed commitment, declared April 24 as Armenian Genocide Remembrance Day. Deeply respecting the instructions given by the current health situation I decided that this year as well this day should be marked in Paris, with a brief ceremony, at the presence of the French government members.
This heritage and joint memory serve as a base for such a unique relationship between our countries. The coronavirus pandemic facing the whole world today brings new healthcare, economic and social challenges to all of us. But we will resist all those challenges together. And I am confident that France and Armenia will act jointly in the international circles for the benefit of more effective multilateralism and newly-established solidarity.
Whatever are the challenges, Armenians can rely on the friendship of France. Adhered to its commitments France stands by Armenians in their dreams to achieve peace and prosperity.