Փոխըմբռնման հուշագիր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի և ՀՀ Գիտությունների Ազգային Ակադեմիայի Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի միջև
2021 թ. հունիսին Հայոց ցեղասպանության թանգարան ինստիտուտի (ՀՑԹԻ) և ՀՀ Գիտությունների Ազգային Ակադեմիայի Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի (ԻԱՊԻ) միջև կնքվեց փոխգործակցության համաձայնագիր:
Կնքված համաձայնագիրը հիմք է ստեղծում գիտական, գիտատեխնիկական և նորարարական գործունեության ոլորտներում համատեղ գիտական նախագծերի մշակման համար:
Պայմանագրով նախատեսվում է նաև համագործակցություն թվային տեխնոլոգիաների և տվյալագիտության ոլորտում, ինչպես, օրինակ, թվային թանգարանների համար տվյալների մշակումը, պահպանումը և վերլուծությունը, հաշվողական և ցանցային ծառայությունների տրամադրումը և այլն:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը և Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի տնօրեն Հրաչյա Ասցատրյանը կարևորեցին երկու ինստիտուտների միջև ձեռքբերված պայմանավորվածությունները և արդյունավետ համագործակցություն մաղթեցին միմյանց:

Memorandum of Understanding between the Armenian Genocide Museum-Institute Foundation and Institute for Informatics and Automation Problems of NAS RA
On June 2021, a cooperation agreement was signed between the Armenian Genocide Museum-Institute Foundation (AGMI) and the Institute for Informatics and Automation Problems of the RA National Academy of Sciences (IIAP).
The signed agreement creates a basis for the development of joint scientific projects in the fields of scientific, scientific-technical and innovation activities.
The agreement also establishes basis for cooperation in the fields of digital technologies and data science, such as data processing, storage, data analysis, computing, network services, tools for digital museum, etc.
AGMI Director Harutyun Marutyan and IIAP Director Hrachya Astsatryan have stressed the importance of the agreements reached between the two institutions and wished a fruitful cooperation.