ԲԵԼԱՌՈՒՍԻ ԶԻՆՎԱԾ ՈՒԺԵՐԻ ԳԼԽԱՎՈՐ ՇՏԱԲԻ ՊԵՏԸ ՀԱՐԳԱՆՔԻ ՏՈՒՐՔ Է ՄԱՏՈՒՑԵԼ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԶՈՀԵՐԻ ՀԻՇԱՏԱԿԻՆ
Սեպտեմբերի 21-ին պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Բելառուսի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ-պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Օլեգ Բելոկոնևի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանի ուղեկցությամբ այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և թանգարան:
Բելառուսի գլխավոր շտաբի պետին ու նրա գլխավորած պատվիրակությանը դիմավորել ու Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը, նրա խորհուրդն է ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը:
Գեներալ-մայոր Օլեգ Բելոկոնևը ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, ապա՝ պատվիրակության անդամների հետ ծաղիկներ է դրել անմար կրակի մոտ և լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Բելառուսից ժամանած պատվիրակությունն այցելել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան, որտեղ ՀՑԹԻ ռուսերեն լեզվի էքսկուրսավար Ռոզա Մնոյանը հյուրերին մանրամասն պատմել է Հայոց ցեղասպանության պատմությունը ներկայացնող թանգարանը, ծանոթացրել վավերագրերին, ցուցանմուշներին:

НАЧАЛЬНИК ГЕНШТАБА ВООРУЖЕННЫХ СИЛ РЕСПУБЛИКИ БЕЛАРУСЬ ОЛЕГ БЕЛОКОНЕВ ПОЧТИЛ ПАМЯТЬ ЖЕРТВ ГЕНОЦИДА АРМЯН
21 сентября прибывшая в Армению с официальным визитом делегация во главе с Начальником Генерального штаба Вооруженных сил Республики Беларусь, первым заместителем министра обороны генерал-майором Олегом Белоконевым в сопровождении начальника Генштаба Вооруженных сил Республики Армения Артака Давтяна посетила мемориал и музей Геноцида армян.
Заместитель директора МИГА Лусине Абраамян встретила начальника Генштаба ВС Беларуси и возглавляемую им делегацию, рассказала об истории строительства мемориала и о его символическом значении.
Генерал-майор Олег Белоконев возложил венок к мемориалу Геноцида армян, затем члены делегации возложили цветы к вечному огню и минутой молчания почтили память святых мучеников.
Делегация из Беларуси посетила также музей Геноцида армян, где русскоязычный экскурсовод Роза Мноян подробно ознакомила гостей с экспозицией музея, документально представляющей Геноцид армян.