Լիտվայի ԱԳ նախարարը հարգանքի տուրք մատուցեց անմեղ զոհերի հիշատակին
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրավերով պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Լիտվայի ԱԳ նախարար Լինաս Լինկյավիչուսն այցելեց Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
ՀՑԹԻ փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանն ուղեկցեց Լիտվայի ԱԳ նախարար Լինաս Լինկյավիչուսին և ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության ու հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը: Լիտվայի ԱԳ նախարարը ծաղկեպսակ դրեց Մեծ Եղեռնի զոհերի հուշարձանին:
Այնուհետև, պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին անմեղ զոհերի հիշատակը:
Տեղեկացնենք, որ 2005թ. դեկտեմբերի 15-ին Լիտվայի Սեյմը (խորհրդարանը) Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձև է ընդունել, որով կոչ է արել Թուրքիային ճանաչել և ընդունել այդ պատմական փաստը:

Министр иностранных дел Литвы воздал дань уважения невинным жертвам Геноцида армян
Министр иностранных дел Литвы Линас Линкявичус, в рамках официального визита в Армению совершонного по приглашению министра иностранных дел Армении Эдуарда Налбандяна, посетил Цицернакабердский мемориал жертвам Геноцида армян.
Сопровождал министра иностранных дел Литвы Линаса Линкявичуса замдиректора Музея-института геноцида армян Сурен Манукян, который представил историю Геноцида армян и строительства мемориала. Министр иностранных дел Литвы и члены делегации возложили цветы к памятнику жертвам Геноцида и минутой молчания почтили память невинных жертв.
Отметим, что 15 декабря 2005 года Сейм (парламент) Литвы принял резолюцию, осуждающую Геноцид армян и призывающую Турцию признать и принять этот исторический факт.