Լիտվայի ԱԳ նախարարը հարգանքի տուրք մատուցեց անմեղ զոհերի հիշատակին
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրավերով պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Լիտվայի ԱԳ նախարար Լինաս Լինկյավիչուսն այցելեց Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
ՀՑԹԻ փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանն ուղեկցեց Լիտվայի ԱԳ նախարար Լինաս Լինկյավիչուսին և ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության ու հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը: Լիտվայի ԱԳ նախարարը ծաղկեպսակ դրեց Մեծ Եղեռնի զոհերի հուշարձանին:
Այնուհետև, պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին անմեղ զոհերի հիշատակը:
Տեղեկացնենք, որ 2005թ. դեկտեմբերի 15-ին Լիտվայի Սեյմը (խորհրդարանը) Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձև է ընդունել, որով կոչ է արել Թուրքիային ճանաչել և ընդունել այդ պատմական փաստը:

Deputy Director of AGMI accompanied the guests and presented the history of Armenian Genocide and the history of the memorial construction.
Lithuanian Foreign Minister laid a wreath at the Memorial of the Armenian Genocide victims, than members of the Serbian delegation laid flowers at the eternal fire by honoring the memory of the innocent victims with a minute of silence.
On December 15, 2005 Lithuanian Seimas has adopted a resolution condemning the Armenian Genocide, which calls on Turkey to recognize and accept the historical fact.