Հայ ազգային-ազատագրական գործիչ, զորահրամանատար Անդրանիկ Օզանյանը (Զորավար Անդրանիկ) ծնվել է 1865 թվականի փետրվարի 25-ին, Շապին-Գարահիսարում: Ազգային հերոսի համբավ ձեռք բերած Անդրանիկն առանձնահատուկ դեր է ունեցել 19-րդ դարավերջի և 20-րդ դարասկզբի հայ ազատագրական շարժման գործում։ 1892 թ. Անդրանիկն անդամագրվել է Հայ հեղափոխական դաշնակցություն կուսակցությանը, այլ ֆիդայիների հետ մասնակցել հայրենիքի պաշպանությանը։
Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին կարևոր դերակատարություն է ունեցել կամավորական շարժման կազմակերպման գործում:
1918 թ. Էրզրումում վարելով ծանր պաշտպանական մարտեր՝ ապահովել է թուրքական կոտորածներից մազապուրծ հայության նահանջը:
Անգնահատելի է Ա. Օզանյանի ավանդն ինչպես ազգային-ազատագրական շարժման, այնպես էլ Հայոց ցեղասպանության հետևանքով բնօրրանը կորցրած հայ գաղթականներին վերահաս մահից փրկելու և որբահավաք աշխատանքների կազմակերպման գործում:
Անդրանիկ Օզանյանը մահացել է 1927 թ. օգոստոսի 31-ին Չիկոյում (ԱՄՆ):
Հանգանակության կտրոն՝ Զորավար Անդրանիկի ստորագրությամբ
Այս կտրոնը թողարկվել է ԱՄՆ-ում` 1919 թ. վերջին, «Փրկության հանգանակություն» կենտրոնական հանձնախմբի կողմից, որը ղեկավարում էր Անդրանիկ Օզանյանը: Կտրոնի վրա գրված է.
«Փրկութեան հանգանակութիւն Հայաստանի կարօտելոց»: Կենտրոնում` օվալաձև շրջանակի մեջ, պատկերված է Խրիմյան Հայրիկի (Մկրտիչ Խրիմյան) դիմանկարը, որը կիսով չափ օղակած դափնեպսակին գրված է «Հայրիկ»: Նկարի աջ կողմում ԱՄՆ-ի, իսկ ձախում` Հայաստանի առաջին հանրապետության դրոշներն են: Կտրոնում գրված է նվիրատուի անուն-ազգանունը` Ստեփան Սողոմոնյան և հանգանակած գումարի չափը` 100 դոլար: Ստորին հատվածում հանձնախմբի նախագահ Անդրանիկ Օզանյանի և գանձապետ Կ. Մարգարյանի ստորագրություններն են:
Կտրոնի աջ անկյունում նկարված է հայ կարիքավոր ընտանիք` հայրը, մայրը և երկու երեխաները, որոնցից մեկը, ձեռքերն առաջ պարզած, հաց կամ փող է աղերսում: Ձախ անկյունում պատկերված է Հայաստանը` Արարատ, Սիփան լեռներով և Վանա լճով:

АНДРАНИКУ ОЗАНЯНУ 150
Деятель армянского национально-освободительного движения, генерал Андраник Озанян (Զորավար Անդրանիկ, Зоравар Андраник) родился 25 февраля 1865 года в Шапин-Карахисаре. Получивший славу национального героя, Андраник Озанян занимает особенное место в армянском национально-освободительном движении конца XIX — начала XX веков. В 1892 году он записался в члены армянской революционной партии Дашнакцутюн и вместе с другими борцами сражался за освобождение родины.
Во время Первой мировой войны Андраник Озанян активно занимался организацией добровольческих отрядов.
В 1918 году он руководил обороной Эрзерума, обеспечив тем самым переселение армян, бежавших от турецкой резни.
Велик вклад Андраника Озаняна в национально-освободительное движение, в спасение изгнанных из своей родины армянских беженцев, а также в организацию работ по собиранию сирот.
Андраник Озанян умер 31 августа 1931 года в Чико (США).
blank
Купон для сбора пожертвований с подписью Андраника Озанян
Был выпущен в конце 1919 года в США главной комиссией “Пожертвования для спасения”, которой руководил Андраник Озанян. На купоне написано “ Пожертвования для спасения нуждающихся в Армении”. В овале центра купона, до половины обрамленном лавровым венком, помещен портрет Хримян Айрика (Мктич Хримян) с надписью “Айрик” (Отец). Справа от портрета - флаг США, а слева – флаг первой Республики Армения. В центре написано имя и отчество жертвователя – Степан Согомонян, а также пожертвованная сумма – 100 долларов. В нижней части купона стоят подписи председателя комиссии Андраника Озаняна и заведующего казначейством К. Маргаряна.
В правом углу купона изображена армянская нуждающаяся семья: отец, мать и двое детей, один из которых с протянутыми руками просит хлеб или деньги. В левом углу изображена Армения, гора Арарат и гора Сипан, а также озеро Ван.