Իրաքի պաշտպանության նախարարը Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում
Ս.թ. մարտի 25-ին պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Իրաքի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Ջումաա Ինադ Սաադուն Խատտաբն այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Իրաքի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությանը դիմավորեց և հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը: Նախարար Ջումաա Ինադ Սաադուն Խատտաբը ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, ծաղիկներ դրեց անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեց զոհերի հիշատակը:
Նախարարն այցելեց նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան, որտեղ նրան 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությանը վերաբերող վավերագրերն ու ցուցանմուշները ներկայացրեց ՀՑԹԻ Հուշագրությունների, մամուլի և վավերագրերի ուսումնասիրության բաժին ղեկավար Միհրան Մինասյանը:

25 марта текущего года прибывший в Армению с официальным визитом министр обороны Республики Ирак Джумаа Инад Саадун Хаттаб посетил мемориал Геноцида армян.
Директор МИГА Арутюн Марутян представил делегации во главе с министром обороны Республики Ирак историю строительства мемориала и объяснил его символический смысл. Министр Джумаа Инад Саадун Хаттаб возложил венок к мемориалу Великой резни, затем возложил цветы к вечному огню и минутой молчания почтил память жертв.
Министр посетил также музей Геноцида армян, где руководитель отдела исследования воспоминаний, прессы и документов МИГА Мигран Минасян представил документы и экспонаты, касающиеся первого геноцида 20-го века.
В заключение визита министр Джумаа Инад Саадун Хаттаб оставил запись в памятной книге для почетных гостей.