ՀԵՆՐԻ ՄՈՐԳԵՆԹԱՈՒ. ԾՆՆԴՅԱՆ ՀԻՇԱՏԱԿԻ ԱՐԱՐՈՂՈՒԹՅՈՒՆ
Այսօր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում տեղի ունեցավ Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի (26 ապրիլի 1856թ. – 26 նոյեմբերի 1946 թ.) հիշատակին նվիրված միջոցառում:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան դեսպան Ռիչարդ Մ. Միլսը, Մորգենթաուի ազգականները, հայտնի ցեղասպանագետ Իսրայել Չարնին, Երևանի Մորգենթաուի անվան դպրոցի տնօրեն Գոհար Արզանյանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը, ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մ. Միլսը, դեսպան Հենրի Մորգենթաուի ծոռը՝ Հենրի Մորգենթաու 4-րդը:
Միջոցառմանը ներկայացվեց նաև ՀՑԹԻ կողմից 2014 թվականին հրատարակված Հենրի Մորգենթաուի հուշագրության հայերեն գիրքը, որը եզակի սկզբնաղբյուրի նշանակություն ունի Հայոց ցեղասպանության պատմության, ի մասնավորի` թուրքական պետության կողմից այդ նպատակադրված և ծրագրավորված հանցագործության ծալքերը բացահայտելու, ժամանակի թուրքական հանցավոր վարչակարգի մտայնությունների բացահայտման և ուսումնասիրման համար: ԱՄՆ դեսպանի այս հուշագրությունը, հիրավի, կոթողային մի գործ է, որտեղ ներկայացված փաստերն ու վկայություններն անհերքելիորեն ապացուցում են ցեղասպանության ծրագրված և նպատակային իրագործված լինելու հանգամանքը:
Մորգենթաուն ներկայացնում է իրավիճակի խորը վերլուծություն` այն ամրապնդելով պաշտոնական աղբյուրների տեղեկություններով: Բացի այդ, նա նկարագրում է որոշումների կայացման գործընթացը, երիտթուրքերի իշխանական ինտրիգները, ինչպես նաև ընթերցողին ծանոթացնում է գերմանական քարոզչական քաղաքականության հետ, որը Թուրքիային ներքաշեց Առաջին համաշխարհայի պատերազմի մեջ: ՀՑԹԻ գիտաժողովների սրահում ելույթ ունեցան նաև Հենրի Մորգենթաուի մյուս ազգականները՝ թոռները, ծոռները, ովքեր իրենց երախտագիտությունը և հուզմունքը հայտնեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին միջոցառման կազմակերպման և դեսպան Մորգենթաուի մեծարման համար:
ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մ. Միլսին և Մորգենթաուի ազգականներին հանձնեց «Հենրի Մորգենթաու» հուշամեդալներ: Տեղի ունեցավ նաև Հենրի Մորգենթաուին նվիրված հիշատակի բացիկների մարում:
Հյուրերը շրջայց կատարեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, այցելեցին Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, ծաղիկներ դրեցին ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ: ԱՄՆ դեսպանը, Մորգենթաու ընտանիքը ծաղիկներ դրեցին նաև Հենրի Մորգենթաուի հուշատախտակի մոտ:
Տեղեկացնենք նաև, որ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում բացվել է նաև Հենրի Մորգենթաուի անունը կրող աշխատասենյակ:
Ամերիկացի դիվանագետ, քաղաքական գործիչ, իրավաբան: Ծնվել է Գերմանիայի Մանհայմ քաղաքում, գերմանացու և հրեայի ընտանիքում: 1866-ին ընտանիքի հետ տեղափոխվել է ԱՄՆ՝ Նյու Յորք:
Կրթություն է ստացել Կոլումբիայի իրավունքի դպրոցում: Լինելով Դեմոկրատական կուսակցության ակտիվ գործիչ և ԱՄՆ Նախագահ Վուդրո Վիլսոնի քաղաքական թիմակիցը՝ 1913-ին Հենրի Մորգենթաուն նշանակվում է Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան: Կոստանդնուպոլսում Մորգենթաուն կապեր է հաստատում երիտթուրք պարագլուխների հետ, և բազմիցս միջնորդում է հայերի կոտորածները կանխելու հարցում: Օրեցօր Կոստանդնուպոլսում ԱՄՆ դեսպանատունը հեղեղվում էր Օսմանյան կայսրության արևելյան շրջաններում գործող ԱՄՆ հյուպատոսների զեկույցներով, որտեղ նրան հաղորդում էին թուրքական վայրագությունների մասին: Մորգենթաուն պարբերաբար ԱՄՆ Պետքարտուղարություն էր ուղարկում հայերի կոտորածների նկարագրություններով հեռագրեր, որոնցից մեկում թուրքական իշխանությունների կողմից իրականացվող հայերի զանգվածային կոտորածները որակում էր որպես ռասայական բնաջնջման քաղաքականություն:
1916-ին Հ. Մորգենթաուն դադարեցրեց դիվանագիտական առաքելությունը, սակայն շարունակեց իր հայանպաստ գործունեությունը: Դեռևս 1915 թվականին նրա անմիջական ջանքերով ու նախաձեռնությամբ ստեղծվում է Մերձավոր Արևելքի կարիքավորներին մարդասիրական օգնություն տրամադրող Հայ-սիրիական նպաստամատույցի ամերիկյան կոմիտեն, որը հետագայում վերանվանվում է «Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույց»:
1918 թ. Մորգենթաուն հրատարակում է «Դեսպան Մորգենթաուի պատմությունը» հուշագրությունը Օսմանյան կայսրությունում անցկացրած իր տարիների մասին: Գրքի «Մի ժողովրդի սպանություն» գլուխը նվիրված է Օսմանյան կայսրությունում հայերի կոտորածների լուսաբանմանը:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի ավարտից հետո Մորգենթաուն ներգրավված էր մի շարք նախաձեռնություններում: Փարիզի խաղաղության վեհաժողովում նա ամերիկյան պատվիրակության Արևելյան Եվրոպայի և Մերձավոր Արևելքի հարցերով խորհրդականն էր: Հենրի Մորգենթաուն վախճանվել է 1946 թվականին:

МЕРОПРИЯТИЕ, ПОСВЯЩЕННОЕ ПАМЯТИ ГЕНРИ МОРГЕНТАУ, ПРОВЕДЕННОЕ В ДЕНЬ ЕГО РОЖДЕНИЯ
26 апреля в Музее-институте Геноцида армян состоялось мероприятие, посвященное памяти посла США в Османской империи Генри Моргентау (родился 26 апреля 1856 г. – скончался 26 ноября 1946 г.).
На мероприятии присутствовали чрезвычайный и полномочный посол США в РА М. Миллс, родственники Генри Моргентау, известный геноцидолог Израиль Чарни, директор ереванской школы имени Генри Моргентау Гоар Арзанян.
С приветственными речами выступили директор МИГА Гайк Демоян, посол США в РА Ричард М. Миллс, правнук Генри Моргентау - Генри Моргентау IV.
На мероприятии состоялась презентация мемуаров Генри Моргентау, переведенных на армянский язык. Книга является уникальным первоисточником по истории Геноцида армян. В воспоминаниях посла содержатся материалы, подтверждающие факт запланированных и целенаправленно осуществленных преступлений турецкого правительства.
Моргентау представляет глубокий анализ ситуации, подкрепляя его сведениями из официальных источников. Кроме того, он описывает процесс принятия решений и внутриправительственные интриги младотурков, а также знакомит читателя с пропагандистской политикой Германии, которая втянула Турцию в Первую мировую войну.
В конференцзале МИГА с докладами выступили родственники Генри Моргентау, внуки и правнуки, которые выразили благодарность Музею-институту Геноцида армян за организованное мероприятие.
Директор МИГА Гайк Демоян вручил послу США в РА М. Миллсу и родственникам Г. Моргентау медали “Генри Моргентау”. Затем состоялось погашение открыток, посвященных памяти Генри Моргентау.
Гости также посетили Музей Геноцида армян и мемориальный комплекс, где возложили цветы к памятнику жертв и минутой молчания почтили их память. Посол США и семья Моргентау также возложили цветы к мемориальной доске Генри Моргентау.
Уведомляем, что в МИГА основан кабинет имени Генри Моргентау.
Генри Моргентау был дипломатом, политическим деятелем и юристом. Он родился в германском городе Мангейм, в еврейско-немецкой семье. В 1865 г. с семьей переехал в США (Нью-Йорк).
Окончил Колумбийскую юридическую школу. Являясь активным членом Демократической партии и единомышленником президента США Вудро Вильсона, в 1913 г. был назначен послом США в Османской империи. Установив в Константинополе связи с младотурецкими лидерами, Моргентау часто обращался к ним с целью предотвращения массового истребления армян. Когда османские власти начали осуществление резни армян, посольство США было завалено отчетами почти всех американских консулов, находившихся в различных частях Османской империи, с документальными подтверждениями массовых убийств и депортации. Моргентау регулярно отправлял в Госдепартамент США рапорты, описывающие массовые убийства армян, организованные турецкими властями. В одном из таких сообщений Моргентау охарактеризовал резню армян как политику уничтожения расы.
В 1916 г. Моргентау завершил свою дипломатическую миссию, однако продолжил проармянскую деятельность. Еще в 1915 г. благодаря его усилиям и инициативе был создан Американский комитет помощи Армении и Сирии, позже переименованный в Американский комитет помощи Ближнему Востоку.
В 1918 г. была опубликована “История посла Моргентау”, где он рассказывает о тех годах своей жизни, которые провел в Османской империи. Одна из глав книги - “Убийство нации” - посвящена теме истребления армян в Османской империи.
После окончания Первой мировой войны Моргентау на Парижской мирной конференции был советником американской делегации по вопросам Восточной Европы и Ближнего Востока. Генри Моргентау скончался в 1946 г.