Կանադայի Վիննիպեգ քաղաքում 2014 թ. հուլիսի 16-19-ին տեղի ունեցավ Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության (International Association of Genocide Scholars) 11-րդ տարեկան գիտաժողովը, որն այս տարի կրում էր «Ժամանակը, շարժումը և տարածությունը։ Ցեղասպանագիտությունը և բնիկ ազգերը» (Time, Movement, and Space. Genocide Studies and Indigenous Peoples) անվանումը։
Գիտաժողովին մասնակցեց նաև ՀՑԹԻ փոխտնօրեն, պատմական գիտությունների թեկնածու Սուրեն Մանուկյանը: Զեկույցի թեման էր «Նորեկածները և տեղաբնիկները: Հայոց հայրենիքի միատարրացումը որպես Օսմանյան կայսրության վերջին տարիների ազգա- և պետականաստեղծ նախագիծ» ("Newcomers and Indigenous: Homogenization of Armenian Homeland as Nation and State Building Project in the Late Ottoman Empire"):
Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության տարեկան գիտաժողովին մասնացում են ցեղասպանությունների ուսումնասիրությամբ զբաղվող հարյուրավոր ամենահեղինակավոր գիտնականներն ամբողջ աշխարհից: Սա կարևոր հարթակ է գիտական այս ոլորտում տեղի ունեցող զարգացումների հետ ծանոթանալու, սեփական հետազոտական աշխատանքը ներկայացնելու, ինչպես նաև այլ գիտական հաստատությունների հետ համագործակցության հեռանկարներ քննարկելու համար:

The 11th annual conference of the International Association of Genocide Scholars which was titled “Time, Movement and Space. Genocide Studies and Indigenous Peoples” took place July 16-19, 2014 in the Canadian city of Winnipeg.
The deputy director of AGMI Doctor Suren Manukyan also participated in this conference. His report was titled ("Newcomers and Indigenous: Homogenization of Armenian Homeland as Nation and State Building Project in the Late Ottoman Empire".
Hundreds of top Genocide scholars from all over the world participate in the annual conference of the International Association of Genocide Scholars. This is an important platform for researchers in this area to become familiar with the developments taking place, to present their own researches, as well as discuss prospects for cooperation with other scientific institutions.