Նվիրատվություն Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին` ՀԲԸՄ Լոս Անջելեսի Երիտասարդ արհեստավարժների կողմից
25.12.2009
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտական ֆոնդերը յուրաքանչյուր տարի համալրվում են Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրությանն ու թանգարանային ցուցադրության կազմակերպմանը մեծապես նպաստող նորահայտ և բացառիկ թանգարանային արժեքներով, որոնք գերազանցապես ձեռք են բերվում թանգարանի բարեկամների ֆինանսական աջակցության և նվիրատվությունների շնորհիվ:
2009թ-ին «ՀԲԸՄ Լոս Անջելեսի Երիտասարդ արհեստավարժներ»-ի կողմից հանգանակված գումարը որպես նվիրատվություն տրվեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին` գնումների միջոցով թանգարանի գիտական ֆոնդերը անհրաժեշտ նյութերով հարստացնելու համար:
Հատկացված միջոցներով թանգարանը ձեռք բերեց շուրջ 150 արժեքավոր թանգարանային միավորներ, այդ թվում 75 միավոր հազվագյուտ սկզբնաղբյուրային գրականություն, որոնցից 30-ը` եզակի նշանակության, հնատիպ հրատարակություններ են: Տարբեր աղբյուրներից ձեռք բերվեցին հարյուրավոր հնատիպ ամսագրեր ու թերթեր, բնօրինակ լուսանկարներ, բացիկներ, մեդալներ, նամականիշեր, ինչպես նաև 19-րդ դարի վերջին ռուս լուսանկարիչ Դ. Ի.Երմակովի կողմից արված հայկական մշակութային հուշարձանները պատկերող բնօրինակ լուսանկարների բացառիկ հավաքածու (38 նմուշ):
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտն իր խորին երախտագիտւթյունն է հայտնում «ՀԲԸՄ Լոս Անջելեսի Երիտասարդ արհեստավարժներին» իրենց ազնիվ ու հայրենանվեր քայլի համար, հույս հայտնելով, որ հետայսու շարունակական կդառնա ընդհանուր հիշողության պահպանմանն ուղղված համագործակցությունը:
Շահեն Ատոմ, ծնվել է 1875թ. Ակն քաղաքում (Արևմտյան Հայաստանի Խարբերդի նահանգ), հասարակական-քաղաքական գործիչ, ազգային երեսփոխան Ակնից, Հայոց ցեղասպանության զոհ:

Donation to the AGMI from AGBU Young Professionals of Los Angeles
Every year the collection of the Armenian Genocide Museum is enriched with new and unique materials that greatly promote the research on Armenian Genocide and organization of museum exhibition. Those materials are mostly obtained with the support and donations of friends of the AGMI.
Donation made by “AGBU Young Professionals of Los Angeles” to the Armenian Genocide Museum-Institute in 2009 enriched the museum collection with unique materials.
With the financial support of the organization the museum obtained about 150 valuable museum items, including 75 volumes of rare books, which are primary sources for study Armenian genocide, of which 30 of unique importance. Hundreds of rare magazines and newspapers, original photos, postcards, medals, stamps, as well as a unique collection of original photos (38 items) taken by Russian photographer D. I. Yermakov at the end of the 19th century, depicting Armenian cultural monuments.
The Armenian Genocide Museum expresses its deepest gratitude to the AGBU Young Professionals of Los Angeles for their honest and patriotic step, hoping that henceforward the collaboration for preservation of our common memory will be continued.