ԼԻԴԻՑԵԻ ԳԵՂԵՑԻԿ ԱՐՎԵՍՏՆԵՐԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՊԱՏԱՆԵԿԱՆ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍԻ ՄՐՑԱՆԱԿՆԵՐԻ ՀԱՆՁՄԱՆ ԱՐԱՐՈՂՈՒԹՅՈՒՆ ՀՑԹԻ-ՈՒՄ
26.01.2018
Այսօր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահում տեղի ունեցավ Լիդիցեի գեղեցիկ արվեստների 45-րդ միջազգային պատանեկան ցուցահանդեսի մրցանակների հանձնման արարողությունը: Միջոցառումը վարում էր ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկան, ով և հանձնեց մրցանակները:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՑԹԻ տնօրենի պաշտոնակատար Գևորգ Վարդանյանը, ով կարևորեց նման միջոցառումների դերը երեխաների աշխարհայացքի ձևավորման գործում, իսկ աշխարհի բոլոր երեխաներին ցանկացավ այլևս երբեք չտեսնել Լիդիցեի նման ողբերգություն և ապրել խաղաղ երկնքի տակ:
ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկան իր երախտագիտությունը հայտնեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին միջոցառմանն աջակցելու համար: 2017թ. ցուցահանդես-մրցույթի թեման եղել է Ճամփորդությունը:
Միջոցառման ընթացքում տեղի ունեցավ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում նացիստների կողմից ոչնչացված չեխական Լիդիցե գյուղի ողբերգությանը նվիրված ցուցահանդեսի բացում:
Լիդիցեի գեղեցիկ արվեստների միջազգային պատանեկան ցուցահանդեսը հիմնվել է 1967 թ` ի հիշատակ չեխական Լիդիցե գյուղում գերմանացի նացիստների կողմից սպանված և պատերազմի ընթացքում զոհված երեխաների:

AWARDING CEREMONY OF THE WINNERS OF THE INTERNATIONAL CHILDREN’S EXHIBITION OF FINE ARTS LIDICE 2017 WAS HELD AT AGMI
26.01.2018
Awarding ceremony of the winners of the International Children’s Exhibition of Fine Arts Lidice (ICEFA Lidice) was held at the temporary exhibition hall of the Armenian Genocide Museum-Institute. Peter Mikiska, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to the Republic of Armenia, hosted the ceremony and handed over the prizes to the winners.
AGMI Acting Director Gevorg Vardanyan gave a welcome speech, stressing the role of such events in shaping children’s worldview. Gevorg Vardanyan expressed his great whish that all children in the world live in peace and never see tragedies like Lidice.
The Ambassador thanked the Armenian Genocide Museum-Institute for supporting the event. The 45th edition (2017) of the exhibition was dedicated to the theme of “Traveling”.
Exhibition dedicated to the tragedy of the Czech village of Lidice, which had been destroyed by the Nazis during the Second World War, was opened during the event.
The International Children’s Exhibition of Fine Arts Lidice was established in 1967 to commemorate the child victims from the Czech village of Lidice murdered by German Nazis, as well as all other children who have died in wars.