ԻՍՐԱՅԵԼ ՉԱՐՆԻԻ ԱՆՎԱՆ ԱՇԽԱՏԱՍԵՆՅԱԿ ՀՑԹԻ-ՈՒՄ
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում բացվեց հայտնի հրեա ցեղասպանագետ, Ցեղասպանության հանրագիտարանի գլխավոր խմբագիր Իսրայել Չարնիի անվան աշխատասենյակ:
Անվանի ցեղասպանագետն իր գիտական աշխատանքներում, հոդվածներում, ելույթներում բազմիցս անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության պատմությանը, ճանաչմանը, դատապարտմանը: Մշտապես հանդես է եկել թուրքական կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստի ժխտման դատապարտմամբ:
2011 թվականին Իսրայել Չարնին արժանացել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մրցանակի «ի ճանաչումն տասնամյակների ակադեմիական աշխատանքի և ի նպաստ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և ցեղասպանությունների ժխտման հետ կապված հետազոտական գործունեության»:
Տեղեկացնենք նաև, որ Իսրայել Չարնին իր անձնական գրադարանը 2013 թվականին նվիրաբերել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին: Գրադարանը ներառում է շուրջ յոթ հարյուր հատոր ցեղասպանագիտական գրականություն, այդ թվում տեսական գրականություն, հրեական Ողջակիզմանը և Հայոց ցեղասպանության թեմային առնչվող միավորներ:

КАБИНЕТ ИМЕНИ ИЗРАИЛЯ ЧАРНИ В МИГА
В Музее-институте Геноцида армян основан кабинет имени знаменитого еврейского геноцидолога, главного редактора Энциклопедии геноцида Израиля Чарни. Известный геноцидолог в своих статьях и научных работах неоднократно обращался к истории Геноцида армян, а также к борьбе за его признание и осуждение. Он всегда осуждал политику отрицания Геноцида армян со стороны турецкого правительства.
В 2011 году Израиль Чарни удостоился награды президента РА “За десятилетия академического труда и научно-исследовательской деятельности, направленной на признание Геноцида армян и предотвращение геноцидов”.
Отметим, что в 2013 году Израиль Чарни подарил Музею-институту Геноцида армян свою личную библиотеку, которая включает более 700 томов исследований по геноцидам - теоретическая литература, книги по изучению Холокоста и Геноцида армян.