Ս. թ. ապրիլի 26-ին պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելյուս Լանդսբերգն այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Գաբրիելյուս Լանդսբերգի գլխավորած պատվիրակությանը դիմավորեց և հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը:
Նախարար Գաբրիելյուս Լանդսբերգը ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, մեկ րոպե լռությամբ հարգեց զոհերի հիշատակը:
Նախարարն այցելեց նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան: Այցի ավարտին Գաբրիելյուս Լանդսբերգը հուշամեդալ նվիրեց ՀՑԹԻ-ն և գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:

26 апреля текущего года прибывший в Армению с официальным визитом министр иностранных дел Литвы Габриелюс Ландсбергис посетил мемориал Геноцида армян.
Директор МИГА Арутюн Марутян представил делегации во главе с Габриелюсем Ландсбергисом историю строительства мемориала и объяснил его символический смысл.
Министр Габриелюс Ландсбергис возложил венок к мемориалу Геноцида армян и минутой молчания почтил память жертв.
Министр посетил также музей Геноцида армян. В заключение визита Габриелюс Ландсбергис подарил МИГА памятную медаль и оставил запись в памятной книге для почетных гостей.