Ս. թ. ապրիլի 26-ին պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելյուս Լանդսբերգն այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Գաբրիելյուս Լանդսբերգի գլխավորած պատվիրակությանը դիմավորեց և հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը:
Նախարար Գաբրիելյուս Լանդսբերգը ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, մեկ րոպե լռությամբ հարգեց զոհերի հիշատակը:
Նախարարն այցելեց նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան: Այցի ավարտին Գաբրիելյուս Լանդսբերգը հուշամեդալ նվիրեց ՀՑԹԻ-ն և գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:

Lithuanian Foreign Minister at the Armenian Genocide Memorial
On April 26, within the framework of his official visit to Armenia, Lithuanian Foreign Minister Gabrielius Landsbergis visited the Armenian Genocide Memorial Complex.
Delegation headed by Gabrielius Landsbergis was welcomed by AGMI Director Harutyun Marutyan, who presented to the guests the history of the Memorial Complex.
Minister Gabrielius Landsbergis laid a wreath at the Genocide Monument and honored the memory of the innocent martyrs with a minute of silence.
Lithuanian Foreign Minister also visited the Genocide Museum. At the end of the visit Gabrielius Landsbergis left a note in the memory book of honorable guests.