«Զոհրապը սովորական դեմք մը չէ, անոնցմե, որոնք հազարներով կը ծնին ու կը մեռնին ամեն օր… Անիկա քննադատող մըն է: Չի հավանիր միջավայրին ու ընկերության, ուր ինքն կապրի, դժգոհ մը, որ կըբացատրե նույնիսկ իր դժգոհության պատճառները…»
Ա. Ա. ԱԼՊՈՅԱՃՅԱՆ
Գրիգոր Զոհրապն ապրել է հարուստ կյանքով և ունեցել է բուռն ու բազմակողմանի գործունեություն մեր գրական-մշակութային ու հանրային-քաղաքական մտքի պատմության մեջ:
Ծնվել է 1861 թ. Կ. Պոլսի Պեշիկթաշ թաղամասում Չպուքչի Խաչատուրի ընտանիքում:
Նշանավոր պատմաբան, բանասեր Արշակ Ալպոյաճյանը փաստում է. «Գ. Զոհրապը ծնած է 1861 հունիսի 14 (26)-ին սուլթան Ազիզի գահակալության օրը… Լուսավորչի օրը ծնած ըլլալուն համար Գրիգոր կը կոչվի»:
Կ. Պոլսում նա ավարտել է ֆրանսիական երկու բարձրագույն ուսումնական հաստատություն՝ ստանալով ինժեներ-շինարարի (1879) և իրավաբանի (1882) մասնագիտություններ: Իրավաբանական ֆակուլտետում Զոհրապը սովորել է Թալեաթի հետ: Սկզբնական շրջանում նրանք ժողովրդավարության դիրքերից հանդես էին գալիս ընդդեմ սուլաթական ռեժիմի: Սակայն Թալեաթը երիտթուրքական հեղաշրջումից հետո հրաժարվում է իր նախկին համոզմունքներից, իսկ Զոհրապը մինչև կյանքի վերջը պայքարում է հանուն այդ գաղափարների:
1883 թվականից մինչև 1915 թվականը Զոհրապն ընդհատումներով զբաղվել է փաստաբանությամբ, միաժամանակ դասավանդել է Օսմանյան կայսրության իրավունք, քրեական իրավունք Կ. Պոլսի համալսարանում:
Զոհրապը որպես փաստաբան հայտնի էր, ոչ միայն թուրքերի և հայերի, այլև հույների, հրեաների, բուլղարների Օսմանյան կայսրության այլ փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների շրջանում:
1884 թ. հունվար ամսին Զոհրապը մեկնում է Էդիրնե (Ադրիանապոլիս), հանձնում քննություններ կուսակալության քննիչ հանձնաժողովին, ստանում առաջին կարգի փաստաբանի վկայական և վերադառնում Կ. Պոլիս:
Փետրվարի 1/13 «Մասիս» պարբերականը հայտնում է. «Գոհությամբ կիմանանք թե Գրիգոր էֆենտի Զոհրապյան, որ տասնևինն տարեկան հասակին մեջ կայսերական Բոզ է շուե վարժարանի ընթացքն ավարտելով երկրաչափ ճարտարապետի վկայական ստացած էր, ի վերջո իրավագիտության պարապելով, այս օրերս յուր քննությունները մեծ հաջողությամբ անցուցած և առաջին կարգի փաստաբանական վկայական ստացած է: Մեր անկեղծ խնդակցությունն հայտնելով հաջողություն կը մաղթենք իրեն»:
1885-1886 թթ. ծանոթանում է Կլարա Պողոսի Յազըճյանի հետ, իսկ 1888 թ. հունվարի 31-ին ամուսնանում: Նա կարողացել է ապահովել իր ընտանիքի ճոխ ու բարեկեցիկ կյանքը: Ինչպես վկայում է իր ավագ դուստրը. «Կը սիրեր անգլիական գեղեցիկ կարասիները և Լու Քենզ ոճով կարասիները, ինչպես նաև գեղեցիկ գորգերը»:
1890-ական թվականներին Զոհրապը զբաղվում է նաև հրատարակչական գործունեությամբ, աշխատակցում մի շարք հայկական լրագրերի ու հանդեսների:
Զոհրապի հուշերից տեղեկանում ենք, որ 17-ամյա հասակում նա արդեն հրապարակումներով հանդես է եկել մամուլի էջերում: Հոկտեմբերի 26-ին «Լրագիր» թերթում հրապարակում է. «Թե ի՞նչ շահեցանք Պերլինի Վեհաժողովեն» հոդվածը՝ ուղղված հայոց պատվիրակության քարտուղար-թարգման Մինաս Չերազի համանուն տետրի դեմ: Նա հետագայում հիշում է, որ միայն ինքը համարձակվեց Չերազի հետ բանավիճել և հայտարարտել, որ Բեռլինի կոնգրեսից հայերը ոչինչ չեն շահել:
1892-1893 թթ. հայտնի մանկավարժ Հրատ Ասատուրի հետ համատեղ խմբագրում է «Մասիս» հանդեսը:
1908 թվականից աշխատակցում է «Հայրենիք», «Արևելք», «Ազատամարտ» և մյուս պարբերականներին:
1895-1896 թթ. Սուլթան Համիդ II-ի կազմակերպած հայկական կոտորածի օրերին Զոհրապը՝ որպես փաստաբան, ելույթ է ունենում ի պաշտպանություն քաղբանտարկյալների:
1905 թվականին մահափորձ է կատարվում Սուլթան Համիդ II-ի դեմ: Ձերբակալվում է նաև Զոհրապը, բայց որպես փաստաբան, կարողանում է ազատ արձակվել:
1906 թ. Կ. Պոլսում ռուսական դեսպանությունը թուրքական իշխանություններին տեղեկացնում է, որ Զոհրապը «թարգմանի պաշտոն երբեք ստացած կամ վարած չէ», այլ իրավախորհրդատու է՝ արգելելով Զոհրապին թուրքական դատարաններում դատեր վարել:
1908 թվականին մեկնում է Փարիզ: Այնտեղ եղած ամիսներին գտնվում է թուրքական լրտեսների հսկողության տակ: 1909 թ.-ի հուլիսի 20-ի նամակից. «…վերջին անգամ Բարիզ գտնված միջոցիս Համիտեն վարձած ֆրանսական գաղտնի ոստիկանները ամեն մեկ քայլիս կը հետևեին այնքան, որ Շիրվանզադեի, Չերազի հետ տեսնվելե զրկվեցա…»:
Նույն թվականի հուլիսին՝ երիտթուրքերի իրագործած պետական հեղաշրջումից հետո վերադառնում է Կ. Պոլիս և սկսում է զբաղվել իրավական-կազմակերպչական և դասախոսական գործունեությամբ:
1908-1915 թթ. Զոհրապը համեմատաբար սակավ է հանդես գալիս գրական-գեղարվեստական, հրապարակախոսական և այլ հրատարակումներով: Նրա մտահոգության գլխավոր խնդիրը Հայկական հարցն էր:
1908-1915 թթ. Զոհրապը երեսփոխան է ընտրվում Ազգային ժողովում և օսմանյան պառլամենտում: Ակտիվ գործունեություն է ծավալում՝ պահանջելով ընդունել Օսմանյան կայսրության ազգային փոքրամասնությունների քաղաքական և ազգային իրավունքները՝ օրենսդրության, կրթության, գիտության, արվեստի մեջ ժողովրդավարական վերափոխումները: Նա ելույթ է ունենում ի պաշտպանություն օսմանյան կայսրության հայերի քաղաքական և սոցիալ-տնտեսական իրավունքների:
1913 թ. Զոհրապը Փարիզում՝ Մարսել Լեար կեղծանունով, ֆրանսերեն հրատարակում է «Հայկական հարցը» աշխատությունը, որտեղ ներկայացվում է Հայկական հարցի պատմությունը, Օսմանյան կայսրությունում հայ ազգաբնակչության տոկոսային հարաբերակցությունը, Օսմանյան կայսրության հայկական գավառներում թուրքական կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումները:
1912-1914 թթ. մասնակցում է Հայկական հարցի վերաբերյալ մեծ տերությունների դեսպանությունների բանակցություններին, իսկ 1914 թ., Արշակ Չոպանյանի հետ մասնակցում է Բարձր Դռան և Ռուսաստանի միջև պայմանագրի նախագծի մշակմանը:
Լինելով օսմանյան պառլամենտի երեսփոխան, նա ամեն կերպ փորձում էր կանխել նախապատրաստվող հանցագործությունը և իր կյանքը ենթարկում է մահացու վտանգի:
Գ. Զոհրապն իր օրագրությունում ցավով գրում է. «Պատահեց՝ ինչ որ պիտի պատահեր, երեկ գիշեր ոստիկանությունը մեծն ձերբակալություններ կատարեց հայերի հանդեպ՝ հավաքելով բոլոր գլխավոր դաշնակցականներին, նախ Ակնունի, Զարդարյան, Փաշայան…բժիշկներ, բազմաթիվ կարևոր գործիչներ…»:
1915 թ. մայիսին Զոհրապը ձերբակալվում է:
Նրա կինը՝ Կլարա Զոհրապ-Եազճեանը գրում է. «Ամուսնուս բանտարկության ժամանակ թուրքական գործակալները խուզարկության կատարելիս առևանգեցին Բերայի մեր բնակարանի բոլոր փաստաթղթեն ու թղթածրարները: Այդ թղթերի մեջ կային նաև ամուսնուս գրական, իրավաբանական ձեռագրերը, որոնք մեծ արժեք ունեն, ինչպես ինձ, այնպես էլ իմ ազգի համար»:
Զոհրապը 1915 թ. մայիսի 27-ին Գոնիայից նամակ է գրում Թալեաթին. «Հատուկ հարցաքննության համար ինձ ուղարկում են Դիարբեքիր հոդվածիս ինչ լինելը չգիտեմ: Ըստ տարածված լուրերի, իբր կառավարության հանդեպ հակագործունեություն և անբարեացակամություն եմ ցույց տվել...»:
Գտնվելով աքսորի ճանապարհին, Գ. Զոհրապը շարունակում է բազմաթիվ նամակներով դիմել բարձրաստիճան օսմանական իշխանությունների ներկայացուցիչներին: Նա դիմում է նաև Նազըմ Բեյին. «Ձերդ մեծություն… մտերիմ ընկերներս ինձ մոռացել են, իսկ քիչ ծանոթ անձնավորություններից մարդկություն սպասելս աշխարհի հավասարակշռված ու ներդաշնակ խնդիրն է: Դեռ մինչև հիմա չգիտեմ, թե ինձ ինչ հանցանք են վերագրում. միայն գիտեմ, որ դա բացարձակ զրպարտություն է…»:
1915 թվականի հուլիսի 6-ին (հունիսի 19-ին) աքսորի ճանապարհին` Ուրֆայի մոտ, թուրքերը վայրագությամբ սպանում են նրան:

«Зограб был непростой личностью, не был из тех, которые тысячами рождаются и умирают ежедневно… Он был критиком. Ему не нравилась среда и окружение, в котором он жил, был недоволен, объяснял даже причины своего недовольства…»
А. А. Албояджян
Григор Зограб жил насыщенной жизнью и развил бурную и разностороннюю деятельность, отраженную в истории нашей литературно-культурной и общественно-политической мысли.
Родился в 1861 г. в семье Чпукчи Хачатура в квартале Бешикташ в Константинополе.
Известный историк и филолог Аршак Албояджян отмечает: «Г. Зограб родился 14(26) июня 1861 года в день воцарения султана Азиза… В связи с рождением в день рождения Просветителя его прозвали Григором».
В Константинополе он окончил два французских высших образовательных учреждения, получил специализации инженера-строителя (1879) и юриста (1882). На юридическом факультете Зограб учился с Талаатом. В начальный период они выступали с позиции демократии против султанского режима. Однако Талаат после младотурецкой революции отказался от своих прежних убеждений, а Зограб до конца жизни боролся за эти идеи.
С 1883 года до 1915 года Зограб с перерывами занимался адвокатской деятельностью и параллельно преподавал право Османской империи и уголовное право в университете Константинополя.
В качестве адвоката Зограб был известен не только среди турок и армян, но и греков, евреев, болгар, а также среди представителей других меньшинств Османской империи.
В январе 1884 г. Зограб отправился в Эдирне (Адрианаполис), где сдал экзамены руководящему следственному комитету, получив адвокатское свидетельство первой степени, и вернулся в Константинополь.
1/13 февраля периодическое издание «Масис» сообщает: «С гордостью узнали, что Григор эфенди Зограбян в возрасте девятнадцати лет окончил училище империи Боз э шуе, получил свидетельство геометрического архитектора, а также, занимаясь юриспруденцией, с успехом сдал на днях экзамены и получил свидетельство адвоката первой степени. Выражая искренние поздравления, желаем ему успехов».
В 1885-1886 гг. знакомится с Кларой Погос Язычян, а 31 января 1888 г. женился. Он сумел обеспечить своей семье безбедную жизнь. Как свидетельствует его старшая дочь: «Любил красивую английскую утварь в стиле Лу Кенц, а также красивые ковры».
В 1890-е гг. Зограб занимался также издательской деятельностью, сотрудничая с рядом армянских газет и журналов.
Из воспоминаний Зограба узнаем, что в возрасте 17-ти лет он уже выступал с публикациями в прессе. 26 октября в газете «Лрагир» опубликовал статью «Что мы выиграли в Берлинском конгрессе?», адресованную против одноименной брошюры секретаря-переводчика армянской делегации Минаса Чераза. Он в дальнейшем вспоминал, что только он осмелился спорить с Черазом и объявил, что армяне в Берлинском конгрессе ничего не выиграли.
В 1892-1893 гг. вместе с Грантом Асатуром редактирует журнал «Масис». С 1908 г. сотрудничает с «Айреник» (Родина), «Аревелк» (Восток), «Азатамарт» (Борьба) и другими периодическими изданиями.
В 1895-1896 гг. в дни организованных султаном Гамидом II погромов армян Зограб в качестве адвоката выступил в защиту политзаключенных.
В 1905 г. на султана Гамида II было совершено покушение. Был арестован также Зограб, но как адвокат, он смог освободиться.
В 1906 г. русское посольство в Константинополе уведомило турецкие власти, что Зограб «никогда не получал и не был на должности переводчика», он юрисконсульт, ему запретили вести судебные процессы в турецких судах.
В 1908 г. отправился в Париж. Во время пребывания там он был под контролем турецких шпионов. Из письма от 20 июля 1909 г.: «…Во время последней поездки в Париж тайные полицейские, нанятые Гамидом, настолько пристально за мной следили, что я лишился встреч с Ширванзаде и Черазом…».
В июле того же года после осуществленного младотурками государственного переворота он вернулся в Константинополь и начал заниматься правово-организаторской и преподавательской деятельностью.
В 1908-1915 гг. Зограб сравнительно мало выступал с художественно-литературными, публицистическими и другими публикациями. Главнейшей проблемой его беспокойства был Армянский вопрос.
В 1908-1915 гг. Зограб был избран депутатом Национального собрания и Османского парламента. Развернул активную деятельность, требуя принять политические и национальные права национальных меньшинств Османской империи: демократические реформы в законодательстве, образовании, науке и искусстве. Он выступил в защиту политических и социально-экономических прав армян Османской империи.
В 1913 г. Зограб под псевдонимом Марсель Леар опубликовал в Париже на французском языке работу «Армянский вопрос», в которой представляется история Армянского вопроса, процентное соотношение армянского населения в Османской империи, осуществляемые турецким правительством реформы в армянских деревнях Османской империи.
В 1912-1914 гг. принял участие в переговорах посольств великих держав относительно Армянского вопроса, а в 1914 г. с Аршаком Чобаняном принял участие в разработке проекта договора между Великой Портой и Российской империей.
Будучи депутатом Османского парламента, он всеми способами пытался предотвратить подготавливаемое преступление и подвергает свою жизнь смертной опасности.
Г. Зограб в своем дневнике с горечью пишет: «Случилось то, что должно было случиться, вчера ночью полиция арестовала многих армян, собрав главнейших дашнаков, сначала Акнуни, Зардаряна, Пашаяна…докторов, многочисленных важных деятелей…»
В мае 1915 г. Зограба арестовали.
Его супруга Клара Зограб-Еазчян пишет: «При аресте моего супруга турецкие агенты во время обыска отобрали все документы на нашу квартиру в Бере и другие конверты. Среди этих документов были также литературные и юридические рукописи моего супруга ценные как для меня, так и для моего народа».
27 мая 1915 г. Зограб написал из Гонии письмо Талаату: «Специально для допроса меня отправляют в Диарбекир, по какой статье, я не знаю. Согласно распространенным слухам, якобы я проявил в отношении правительства противодействие и недружелюбную позицию…».
Находясь в дороге ссылки, Г. Зограб продолжил многочисленными письмами обращаться к высокопоставленным чиновникам османских властей. Он обратился также к Назым Бею «Ваше высочество…мои близкие друзья забыли меня, а ожидать человеческого отношения от малознакомых личностей – это проблема уравновешенного и гармоничного мира. До сих пор неизвестно, какое мне предъявляют преступление, только знаю, что это абсолютная клевета…»