Հայոց ցեղասպանության թանգարան - ինստիտուտի թանգարանի հարցերով փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը ս.թ. օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 11-ը մասնակցեց Սանկտ-Պետերբուրգի կառավարության Արտաքին կապերի կոմիտեի կողմից կազմակերպված ամենամյա «Ռուսական պետության պատմություն» դասընթացին:
Այս տարի դասընթացը նվիրված էր Առաջին համաշխարհային պատերազմի հարյուրամյակին: 21 երկրներից ժամանած 54 մասնակիցներ հնարավորություն ունեցան ունկնդրելու Սանկտ Պետերբուրգի համալսարանների առաջատար մասնագետների դասախոսություններն Առաջին աշխարհամարտում ռուսական զորքերի պատրաստվածության, հատուկ նշանակության ռուսական ջոկատների, Արևելա-պրուսական գործողության, ռուսական ծովային ուժերի և այլ թեմաների մասին:
Դասընթացների շրջանակում մասնակիցները ներկա գտնվեցին նաև «Հրետանու, ինժիներական և կապի զորքերի ռազմապատմական թանգարան»-ում «Առաջին համաշխարհային պատերազմ» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրության բացմանը:

ЗАМЕСТИТЕЛЬ ДИРЕКТОРА МИГА ПО МУЗЕЙНЫМ ВОПРОСАМ ПРИНЯЛА УЧАСТИЕ В ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЙ ПРОГРАММЕ «ИСТОРИЯ ГОСУДАРСТВА РОССИЙСКОГО»
26.09.2014
Заместитель директора Музея-института Геноцида армян по музейным вопросам Лусине Абрамян приняла участие в XI образовательной программе «История государства Российского», проходившего с 31 августа по 11 сентября в Санкт –Петербурге.
Ежегодная программа, организованная Комитетом по внешним связям Санкт-Петербурга, в этом году была посвящена 100-летию Первой мировой войны.
54 участника из 21 стран мира получили возможность послушать лекции ведущих университетских преподавателей Санкт-Петербурга о подготовке русских войск, русских отрядах специального назначения, восточно-прусской операции, российском флоте и других темах.
В рамках учебного курса участники посетили открытие временной экспозиции, посвященной Первой мировой войне, в Военно-историческом музее артилерии, инженерных войск и войск связи.