ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆ-ԻՆՍՏԻՏՈՒՏԸ ՄԵԿՆԱՐԿՈՒՄ Է «ՄԵՐՁԱՎՈՐ ԱՐԵՎԵԼՔԻ ՆՊԱՍՏԱՄԱՏՈՒՅՑԻ ԱՍՏՂԸ» ՆԱԽԱԳԻԾԸ
relief
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը (ՀՑԹԻ) մեկնարկում է «Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցի աստղը» նախագիծը: Այն նվիրվում է Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կողմից իրականացված աշխարհի խոշորագույն նպաստամատույց առաքելությանն ու ժառանգությանը, որը, ցավոք, մեր օրերում մոռացվում ու անտեսվում է ամերիկյան հիշողության և ներկա քաղաքականության մեջ: Ուշագրավ է, որ Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցի ժառանգությունը որպես օրինակ ծառայեց հետագայում նպաստամատույց գործունեության իրականացման համար ողջ աշխարհում:
Այս առիթով ՀՑԹԻ տնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր Հայկ Դեմոյանն ասում է. «Մենք հպարտությամբ կարող ենք ասել, որ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հավաքածուն ներառում է հարյուրավոր բացառիկ բնօրինակ լուսանկարներ, փաստաթղթեր, հուշանմուշներ և այլ իրեր, որոնք կապված են Ամերիկյան մերձավորարևելյան նպաստամատույցի պատմության հետ:
Վերջին 7 տարվա ընթացքում ՀՑԹԻ-ի հավաքածուն հարստացել է թանգարանային նոր ցուցանմուշներով, որոնք առնչվում են Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցի պատմությունը: Սա մի եզակի դրվագ է համաշխարհային պատմության մեջ, երբ տասնյակ ամերիկացիներ աշխատել են Խորհրդային Միության տարածքում, նախքան երկու երկրները պաշտոնապես կճանաչեին միմյանց: Բայց, առաջին հերթին, Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցի պատմությունը մարդասիրության և ամերիկյան աշխարհամասից հազարավոր մղոն հեռավորության վրա ապրողների համար օգնություն կազմակերպելու բացառիկ մի պատմություն է»:
orphans
2015 թվականին ՀՑԹԻ-ն նախատեսում է մի շարք միջոցառումներ իրականացնել՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցին և Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցին: Նախագծի հիմքը կլինի 36 խորագրից բաղկացած ժամանակավոր ցուցադրությունը` զուգակցված բնօրինակ իրերով և բազմալեզու կատալոգով, որը կցուցադրվի աշխարհի տարբեր երկրներում: Կներկայացվի Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցի նախկին որբանոցների վայրերը պատկերող լուսանկարչական ցուցադրություն, տեղի կունենա հիշատակի բացիկների ու նամականիշերի թողարկում և մարում: Ըստ ժամանակացույցի կկատարվեն նաև հիշատակի միջոցառումներ՝ նվիրված Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի հիշատակին, ով ոգեշնչեց ամերիկյան մարդասիրական ներգրավվածությունը Մերձավոր Արևելքում:
ՀՑԹԻ փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը` նախագծի համակարգողներից մեկը, նշում է. «Ցեղասպանության ընթացքում և դրանից հետո կազմակերպված օգնության պատմությունը ևս մեկ ապացույց է մասշտաբների և հետևանքների առումով նախադեպը չունեցող ցեղասպանության: 20-րդ դարի սկզբին, ամերիկյան կառավարության և ամերիկացի ժողովրդի կողմից տրամադրված օգնությունը կարևոր նշանակություն ունեցավ տասնյակ հազարավոր կյանքեր փրկելու գործում»:
Ներկայումս Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հավաքածուն ունի ավելի քան 700 թանգարանային միավոր՝ կապված Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտեի հետ, այդ թվում՝ պաստառներ, բացիկներ, դրամահավաքի բուկլետներ, նամականիշեր, կրծքանշաններ ու մեդալներ, ինչպես նաև, նպաստամատույցի աշխատակիցների օրագրեր, որբերի հուշեր, որբանոցային և անձնական իրեր: Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույցի գործունեությանը վերաբերող շուրջ 500 բնօրինակ լուսանկարներ ներառված են ՀՑԹԻ հավաքածուում, որը աշխարհում Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույցի պատմությանը վերաբերող խոշորագույն հավաքածուներից մեկն է:
Մերձավոր Արևելքի Ամերիկյան նպաստամատույցի շրջիկ ցուցադրությունը մեկն է 2015-2016 թվականներին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախատեսած քսան ցուցադրություններից, որոնք լուսաբանում են 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրության իրագործած ցեղասպանության բոլոր դրվագները:

МИГА НАЧИНАЕТ ОСУЩЕСТВЛЯТЬ ПРОЕКТ “ ЗВЕЗДА КОМИТЕТА ПОМОЩИ БЛИЖНЕМУ ВОСТОКУ”
МИГА начинает осуществлять проект “ Звезда Комитета помощи Ближнему Востоку”. Проект посвящен Комитету помощи Ближнему Востоку - крупнейшей в мире миссии, осуществленной Соединенными Штатами Америки во время Первой мировой войны, и его наследству. К сожалению, в наши дни Комитет помощи недооценен и забыт в сегодняшней американской политике. Примечательно, что в дальнейшем деятельность Комитета помощи Ближнему Востоку послужила примером для осуществления гуманитарных миссий по всему миру. По этому поводу директор МИГА доктор исторических наук Гайк Демоян отмечает: “Мы с гордостью можем сказать, что коллекция МИГА содержит сотни оригинальных фотографий, документов и памятных реликвий и другие предметы, связанные с историей Комитета помощи Ближнему Востоку. За последние семь лет коллекция музея пополнилась новыми экспонатами, относящимися истории Комитета помощи Ближнему Востоку ”.
В 2015 г. МИГА планирует провести ряд мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян и Комитету помощи Ближнему Востоку. Основой проекта будет временная выставка, состоящая из 36 заглавий, с экспонатами в оригинале и каталогом на нескольких языках. Временная выставка будет представлена в различных странах мира. Будет также организована выставка фотографий, изображающих места бывших детских домов Комитета помощи Ближнему востоку, состоится выпуск и погашение памятных открыток и марок. По графику состоятся дни памяти посвященные послу США в Османской империи Генри Моргентау, по инициативе которого был создан Комитет помощи Ближнему Востоку.
orphans
Замдиректора МИГА, одна из координаторов проекта, Лусине Абраамян подчеркнула: “История организованной помощи во время и после геноцида является доказательством беспрецедентного по масштабам и последствиям геноцида. В начале XX века помощь, оказанная правительством и народом США, сыграла важную роль в спасении десятков тысяч жизней”.
На сегодняшний день коллекция МИГА имеет более 700 экземпляров, связанных с Американским комитетом помощи Ближнему Востоку, в том числе плакаты, открытки, буклеты, марки, значки, медали, а также дневники сотрудников комитета, мемуары сирот и личные вещи. В коллекцию МИГА включены 500 оригинальных фотографий, касающихся деятельности Американского комитета помощи Ближнему Востоку. Эта коллекция является одной из крупнейших коллекций в мире об истории помощи Ближнему Востоку.
Передвижная выставка о Комитете помощи Ближнему Востоку - один из двадцати проектов МИГА в 2015-2016 гг., освещающих все эпизоды геноцида, осуществленного османским правительством в начале XX века.