ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆ-ԻՆՍՏԻՏՈՒՏԸ ՄԵԿՆԱՐԿՈՒՄ Է «ՄԵՐՁԱՎՈՐ ԱՐԵՎԵԼՔԻ ՆՊԱՍՏԱՄԱՏՈՒՅՑԻ ԱՍՏՂԸ» ՆԱԽԱԳԻԾԸ
relief
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը (ՀՑԹԻ) մեկնարկում է «Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցի աստղը» նախագիծը: Այն նվիրվում է Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կողմից իրականացված աշխարհի խոշորագույն նպաստամատույց առաքելությանն ու ժառանգությանը, որը, ցավոք, մեր օրերում մոռացվում ու անտեսվում է ամերիկյան հիշողության և ներկա քաղաքականության մեջ: Ուշագրավ է, որ Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցի ժառանգությունը որպես օրինակ ծառայեց հետագայում նպաստամատույց գործունեության իրականացման համար ողջ աշխարհում:
Այս առիթով ՀՑԹԻ տնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր Հայկ Դեմոյանն ասում է. «Մենք հպարտությամբ կարող ենք ասել, որ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հավաքածուն ներառում է հարյուրավոր բացառիկ բնօրինակ լուսանկարներ, փաստաթղթեր, հուշանմուշներ և այլ իրեր, որոնք կապված են Ամերիկյան մերձավորարևելյան նպաստամատույցի պատմության հետ:
Վերջին 7 տարվա ընթացքում ՀՑԹԻ-ի հավաքածուն հարստացել է թանգարանային նոր ցուցանմուշներով, որոնք առնչվում են Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցի պատմությունը: Սա մի եզակի դրվագ է համաշխարհային պատմության մեջ, երբ տասնյակ ամերիկացիներ աշխատել են Խորհրդային Միության տարածքում, նախքան երկու երկրները պաշտոնապես կճանաչեին միմյանց: Բայց, առաջին հերթին, Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցի պատմությունը մարդասիրության և ամերիկյան աշխարհամասից հազարավոր մղոն հեռավորության վրա ապրողների համար օգնություն կազմակերպելու բացառիկ մի պատմություն է»:
orphans
2015 թվականին ՀՑԹԻ-ն նախատեսում է մի շարք միջոցառումներ իրականացնել՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցին և Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցին: Նախագծի հիմքը կլինի 36 խորագրից բաղկացած ժամանակավոր ցուցադրությունը` զուգակցված բնօրինակ իրերով և բազմալեզու կատալոգով, որը կցուցադրվի աշխարհի տարբեր երկրներում: Կներկայացվի Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցի նախկին որբանոցների վայրերը պատկերող լուսանկարչական ցուցադրություն, տեղի կունենա հիշատակի բացիկների ու նամականիշերի թողարկում և մարում: Ըստ ժամանակացույցի կկատարվեն նաև հիշատակի միջոցառումներ՝ նվիրված Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի հիշատակին, ով ոգեշնչեց ամերիկյան մարդասիրական ներգրավվածությունը Մերձավոր Արևելքում:
ՀՑԹԻ փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը` նախագծի համակարգողներից մեկը, նշում է. «Ցեղասպանության ընթացքում և դրանից հետո կազմակերպված օգնության պատմությունը ևս մեկ ապացույց է մասշտաբների և հետևանքների առումով նախադեպը չունեցող ցեղասպանության: 20-րդ դարի սկզբին, ամերիկյան կառավարության և ամերիկացի ժողովրդի կողմից տրամադրված օգնությունը կարևոր նշանակություն ունեցավ տասնյակ հազարավոր կյանքեր փրկելու գործում»:
Ներկայումս Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հավաքածուն ունի ավելի քան 700 թանգարանային միավոր՝ կապված Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտեի հետ, այդ թվում՝ պաստառներ, բացիկներ, դրամահավաքի բուկլետներ, նամականիշեր, կրծքանշաններ ու մեդալներ, ինչպես նաև, նպաստամատույցի աշխատակիցների օրագրեր, որբերի հուշեր, որբանոցային և անձնական իրեր: Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույցի գործունեությանը վերաբերող շուրջ 500 բնօրինակ լուսանկարներ ներառված են ՀՑԹԻ հավաքածուում, որը աշխարհում Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույցի պատմությանը վերաբերող խոշորագույն հավաքածուներից մեկն է:
Մերձավոր Արևելքի Ամերիկյան նպաստամատույցի շրջիկ ցուցադրությունը մեկն է 2015-2016 թվականներին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախատեսած քսան ցուցադրություններից, որոնք լուսաբանում են 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրության իրագործած ցեղասպանության բոլոր դրվագները:

Armenian Genocide Museum-Institute (AGMI) has launched the project “The Star of the Near East Relief”. The project is dedicated to the mission and legacy of the world largest relief campaign of the United States of America during and after the WWI, which is unfortunately ignored and forgotten nowadays in the American memory and current politics. It is noteworthy that the legacy of the Near East Relief became a role model for subsequent world-wide relief operations.
Director of the AGMI Dr. Hayk Demoyan says in this regard: “We proudly can say that the collection of the Armenian genocide museum comprises hundreds of unique and rare original photos, documents, memorabilia and other items related to the history of the American Near East Relief. Within last 7 years AGMI collection has been enriched with amazing museum quality items. The story of the Near East Relief is another unique episode in the world history when hundreds of Americans were working on the territory of the Soviet Union before both countries officially recognized each other. But first of all the story of the Near East Relief is a powerful history of philanthropy and amazing mobilization to help others living thousands miles away from the American continent.”
AGMI has scheduled several commemorative events for the centennial of the Armenian genocide and the Near East Relief in 2015. First and foremost the core of the project will be the travelling exhibition of 36 units for worldwide presentation accompanied with original items and multi-language catalogues. Besides a photo exhibition depicting the sites of former Near East Relief orphanages, release of memorial postcards and stamps are also in the schedule. Memorial events dedicated to Henry Morgenthau, the US Ambassador to the Ottoman Empire, who inspired the American humanitarian involvement in the Near East are on the schedule as well.
Deputy Director of the AGMI Lusine Abrahamyan who currently is one of the curators of the project mentions that “the history of the relief during and after the genocide yet is another proof of the scale and consequences of the unprecedented preplanned genocide the whole world was dealing with. The relief provided by the American people and American government played a crucial role for saving tens of thousands of lives at the beginning of the 20th century. And this is a fact supported by ocean of evidence.”
Currently the collection of the Armenian genocide museum-institute has more than 700 museum quality items related to the American Near East Relief Committee including posters, postcards, fundraising booklets, stamps, pins and medals, as well as diaries of relief workers, memoires of the orphans, orphanage items and personal belongings. Almost 500 original photos related to the Near East Relief activities make the collection of the AGMI one of the world’s largest owners of the Near East Relief materials.
Travelling exhibition on the American Near East Relief is one of twenty travelling exhibit projects AGMI plans to launch for worldwide display within 2015-2016 covering all episodes of the Armenian genocide carried out by the Ottoman Turkish government at the beginning of the 20th century.