Այսօր Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում՝ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի տարածքում, տեղի ունեցավ ամենամյա «Ծաղկահավաք» միջոցառումը. հավաքվեցին ապրիլի 24-ի ծաղիկները երկրորդ կյանք ստանալու համար:
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի նախաձեռնությամբ, 2010թ.-ից ի վեր Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին դրված ծաղիկներն ամեն տարի հավաքվում են և հատուկ մշակման ենթարկվում: Ծաղիկների ցողունն անջատվում է ծաղկաթերթերից. առաջինից պարարտախառնուրդ է ստացվում, իսկ ծաղկաթերթերն օգտագործվում են ձեռակերտ վերամշակված թուղթ պատրաստելու համար: Այս տարի ցուցադրվեց նաև ծաղկաթերթիկներից պատրաստված մոմեր:
Պարարտախառնուրդն օգտագործվում է Հիշողության պուրակում հողի մշակման համար, իսկ ձեռակերտ թղթից հուշագրեր, շնորհակալագրեր, բացիկներ են պատրաստվում: Նախաձեռնությունը մեկտեղում է պոկված ծաղիկներին «երկրորդ կյանք» հաղորդելու խորհուրդը և բնապահպանական՝ վերամշակման միջոցով կրկին օգտագործելու առաքելությունը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը ծաղկաթղթերի վրա է տպագրել Հայոց ցեղասպանության թանգարանի հիմնադրման 20 ամյակին նվիրված փոստային բացիկը, բազմաթիվ շնորհակալագրեր, երախտագիտության վկայագրեր, հուշագրեր և այլն:
Ծաղկահավաքին ավանդաբար մասնակցում են բազմաթիվ կամավորներ՝ հասարակական, միջազգային, մասնավոր ու պետական հատվածների ներկայացուցիչներ, դպրոցականներ և ուսանողներ: Այս տարի միջոցառումը կազմակերպել էր ՀԲԸՄ Հայաստանի սկաուտական խումբը՝ Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի օժանդակությամբ:

Сегодня в Цицернакаберде у мемориала Геноцида армян состоялось ежегодное мероприятие по «Сбору цветов»: цветы, возложенные к памятнику 24 апреля, были собраны, чтобы придать им вторую жизнь.
Начиная с 2010 г., по инициативе Фонда сохранения дикой природы и культурных ценностей возложенные к мемориалу в память жертв Геноцида армян цветы каждый год собирают и специальными способами обрабатывают. Стебли цветов отделяются от лепестков и используются для приготовления удобрений, а лепестки используются для изготовления ручным способом бумаги. В этом году в небольшом павильоне были выставлены предметы, изготовленные из цветочных лепестков, в том числе и свечи.
Смесь, полученная из стеблей, используется для удобрения земли Аллеи памяти, а из бумаги изготавливают памятные и благодарственные грамоты, а также открытки. Инициатива совмещает символику придания «второй жизни» цветам и природоохранную миссию повторного использования цветов методом переработки.
На бумаге из цветов Музеем-институтом Геноцида армян были напечатаны почтовая открытка, посвященная 20-летию основания музея Геноцида армян, многочисленные памятные и благодарственные грамоты, свидетельства о признательности и др.
В сборе цветов традиционно принимают участие многочисленные добровольцы: представители общественных, международных, частных и государственных организаций, школьники и студенты. В этом году мероприятие организовала скаутская группа ВАБС Армении при содействии Фонда сохранения дикой природы и культурных ценностей.