2021 թ. հունվարի 13-ին
Կնքված համաձայնագիրը նպատակ ունի համագործակցության հիմք ստեղծել գիտական տարբեր ծրագրերի շրջանակներում: Փոխգործակցությունը կներառի գրքերի և գիտական հրատարակությունների փոխանակում, Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության ոլորտում առկա փորձի և գիտելիքի փոխանակում, Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության ու հետազոտման վերաբերյալ խորհրդատվության տրամադրում և այլն: Համաձայնագրով փոխգործակցություն է նախատեսվում նաև տեղական և միջազգային գիտաժողովների և աշխատաժողովների կազմակերպման հարցում, որը կնպաստի ցեղասպանագիտության, մասնավորապես Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության զարգացմանը: Պայմանագրով նախատեսվում է նաև աշխատանքներ իրականացնել Հայոց ցեղասպանության իրազեկության մակարդակը հասարակության լայն շերտերի շրջանում բարձրացնելու ուղղությամբ, ինպես նաև համագործակցել Բրիլ հրատարակչատան կողմից հրատարակվող
Հայագիտական ուսումնասիրությունների ընկերակցության հանդեսի և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողմից լույս տեսնող
Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության միջազգային հանդեսի ու
Ցեղասպանագիտական հանդես գիտական պարբերականների միջազգայնացման հարցերում:
Մեկնաբանելով համագործակցության նշանակությունը՝ ՀՑԹԻ տնօրեն
Հարություն Մարությանը փաստեց, որ 21-րդ դարում հայագիտության ոլորտի հետազոտողների առաջ կանգնած մարտահրավերները պահանջում են նոր, ժամանակակից մոտեցումներ և հայկական ներուժի սերտ համախմբում։ Հումանիտար գիտությունների ոլորտում հայկական գործոնի ձևավորումը՝ համաշխարհային փորձի հաշվառմամբ, մեր ժամանակների առաջնահերթություններից է։ Հայոց պատմության և մշակույթի, Հայոց ցեղասպանության խնդիրների ուսումնասիրությունը, հանրահռչակումը թե ՀՑԹԻ, թե ՀՈՒԸ-ի հրամայականների մեջ են։ Վստահ ենք, որ համագործակցության պայմանագրում նշված հարցերը միանգամայն իրագործելի են և կնպաստեն երկու կողմերի հետազոտողների միջև կապերի ընդլայնմանը, հայագիտության զարգացմանը։
ՀՈՒԸ նախագահ
Պետրոս Տեր Մաթոսյանը նույնպես կարևորեց ՀՑԹԻ հետ համագործակցության հաստատումը՝ նշելով, որ համագործակցության պայմանագրի կնքումը բխում է ՀՈՒԸ-ի նոր քաղաքականությունից՝ ամրապնդել կապերը հայաստանյան գիտական կառույցների հետ, ինչն էլ թույլ կտա, միավորելով երկու կողմերի գիտական ներուժը, խթանել Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրությունը:
*
Հայագիտական ուսումնասիրությունների ընկերակցությունը հիմնադրվել է 1974 թ. և միավորում է հայագիտությամբ զբաղվող գիտնականներին և ուսուցիչներին: Ընկերակցության նպատակն է խթանել հայկական մշակույթի և հասարակության, ներառյալ՝ պատմության, լեզվի, գրականության և քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական հարցերի վերաբերյալ ուսումնասիրությունները:

Договор о сотрудничестве между Музеем-институтом Геноцида армян и Ассоциацией арменоведческих исследований
13 января 2021 г. между Музеем-институтом Геноцида армян (МИГА) и Ассоциацией арменоведческих исследований (SAS) было подписано соглашение о сотрудничестве.
Целью подписанного соглашения является создание основ для сотрудничества в рамках различных научных программ. Сотрудничество будет включать обмен книгами и научными публикациями, опытом и знаниями в области изучения Геноцида армян, предоставление консультаций относительно изучения и исследования Геноцида армян и др. Соглашение также предусматривает сотрудничество также в вопросах организации локальных и международных научных конференций, симпозиумов, что будет способствовать развитию геноцидоведческих исследований, в частности исследования Геноцида армян. Соглашение также направлено на повышение уровня осведомленности о Геноциде армян среди широкой общественности, на сотрудничество в вопросах интернационализации научных изданий, таких как выпускаемый издательством «Брил» журнал Ассоциации геноцидоведческих исследований и публикуемые Музеем-институтом Геноцида армян Международный журнал исследований Геноцида армян и Геноцидоведческий журнал.
Комментируя значимость сотрудничества, директор МИГА Арутюн Марутян отметил, что вызовы, с которыми сталкиваются исследователи в области арменоведения в 21-м веке, требуют новых, современных подходов и объединения армянского потенциала. Формирование армянского фактора в области гуманитарных наук с учетом мирового опыта является одним из приоритетов нашего времени. Изучение и популяризация армянской истории и культуры, задач Геноцида армян являются одними из императивов как МИГА, так и ААИ. Уверены, что отмеченные в договоре о сотрудничестве вопросы однозначно осуществимы и будут способствовать расширению связей между исследователями с обеих сторон, а также развитию арменоведения.
Председатель ААИ Петрос Тер-Матосян также оценил важность сотрудничества с МИГА, отметив, что подписание договора о сотрудничестве исходит из новой политики ААИ по укреплению связей с научными структурами Армении, что позволит, объединив научный потенциал обеих сторон, стимулировать дело изучения Геноцида армян.
⃰ Ассоциация арменоведческих исследований была основана в 1974 г. и объединяет занимающихся арменоведением ученых и учителей. Целью ассоциации является содействие изучению армянской культуры и общества, включая вопросы истории, языка, науки, а также политические, экономические и социальные вопросы.