Հելսինկիի միտրոպոլիտ Ամբրոսիոսին ու նրա ուղեկիցներ իրավաբանական գիտությունների դոկտոր Անտի Հայկինհայմոյին և ֆիննական քաղաքապետարանի միության ղեկավարի տեղակալ Տիմո Կիտևեյնեին ապրիլի 29-ին այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:
Միտրոպոլիտ Ամբրոսիոսին ծաղկեպսակ դրեց Մեծ եղեռնի զոհերի հուշարձանին: Այնուհետև, Հելսինկիի միտրոպոլիտը և նրան ուղեկցող պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին անմեղ զոհերի հիշատակը:
Ֆինլանդիայից ժամանած պատվիրակության անդամները Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանի ուղեկցությամբ այցելեցին թանգարանի նորակառույց մասնաշենք, որտեղ ծանոթացան օրերս բացված «Առաջին համաշխարհային պատերազմ. դաշնակիցներ, կերպարներ, կոտորածներ» խորագիրը կրող ժամանակավոր ցուցադրությանը:

Mитрополит Хельсинки Амбросиос и члены сопровождающей его делегации – доктор юриспруденции Анти Хайкинхаймо и заместитель руководителя Союза финской мэрии Тимо Китевейне 29 апреля посетили мемориал жертвам Геноцида в Цицернакаберде.
Mитрополит Амбросиос возложил венок к мемориалу жертвам Геноцида, члены делегации возложили цветы к вечному огню и почтили память жертв Геноцида минутой молчания.
Финская делегация в сопровождении директора Музея-института Геноцида армян Гайка Демояна также посетила новый корпус здания музея-института, где члены делегации ознакомились с новой временной экспозицией «Первая мировая война: союзники, образы, избиения», которая посвящена 100-летию начала Первой мировой войны.