ՍԻՆԳԱՊՈՒՐԻ ՎԱՐՉԱՊԵՏԸ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆՈՒՄ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրավերով պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Սինգապուրի վարչապետԼի Սյեն Լունը ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի ու Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի ուղեկցությամբ այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Բարձրաստիճան հյուրերին ուղեկցում էր նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը, որ ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը, նրա խորհուրդը:
Սինգապուրի վարչապետը ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին: Պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և լռությամբ հարգեցին Սուրբ նահատակների հիշատակը: Սինգապուրի վարչապետի գլխավորած պատվիրակությունն այցելեց նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան: ՀՑԹԻ փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը հյուրերին ներկայացրեց թանգարանային ցուցադրությունը, Հայոց ցեղասպանության պատմության մանրամասները:
Փոխտնօրեն Աբրահամյանը շեշտադրումներ արեց նաև 19-20-րդ դարերում Սինգապուրում հայկական գաղթօջախի պատմությունից, մասնավորապես անդրադարձավ այնտեղ բնակվող հայերի աջակցությանն ինչպես 1890-ականների հայկական կոտորածների, այնպես էլ 1915 թ. ցեղասպանության հետևանքով կարիքավոր հայրենակիցներին: Սինգապուրի հայ համայնքը ի դեմս Սարգիս և Հակոբ Արաթունների տեղեկացված լինելով Օսմանյան կայսրությունում ապրող իրենց հայ եղբայրների կրած զրկանքների մասին, դրամական զգալի աջակցություն են ցուցաբերել նրանց օգնության կազմակերպման համար:
Այցի ավարտին վարչապետ Լի Սյեն Լունը գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում, իսկ ՀՑԹԻ տնօրենը Սինգապուրի առաջնորդին նվիրեց ամերիկյան մամուլում հրատարակված Հայոց ցեղասպանության մասին հոդվածների հատորներ:

PRIME MINISTER OF SINGAPORE AT ARMENIAN GENOCIDE MUSEUM
Within the framework of his official visit to Armenia at the invitation of RA Prime Minister Nikol Pashinyan, Lee Hsien Loong, the Prime Minister of Singapore, visited the Armenian Genocide Memorial Complex accompanied with RA Deputy Prime Minister Mher Grigoryan.
The high-ranking guests were welcomed by AGMI Director Harutyun Marutyan, who presented to the guests the history and symbolism of the Genocide Monument.
Prime Minister of Singapore laid a wreath at the Genocide Monument and members of the accompanying delegation put flowers at the eternal fire and honored the memory of the innocent martyrs with a minute of silence.
The guests also visited the Genocide Museum where Lusine Abrahamyan AGMI deputy director, presented details about the Genocide History. She stressed the history of the Armenian community of Singapore in 19th-20th centuries, particularly focused on the assistance provided by the Singapore Armenians to their brethren in the Ottoman Empire after the 1890s massacres and later the Armenian Genocide. The Armenian community in Singapore, especially Sargis and Hakob Aratuns, being aware of their Armenian brothers’ sufferings in the Ottoman Empire raised large amounts of money to help them.
At the end of the visit Prime Minister Lee Hsien Loo left a note in the Memory Book of honorable guests and AGMI Director gifted to the Minister volumes of articles on the Armenian Genocide published in the American press.