Իրաքի Քուրդիստանի մշակութային մայրաքաղաք Սուլեյմանիեում նոյեմբերի 20-ից 23-ը տեղի ունեցավ Գալավեժի ամենամյա 20-րդ փառատոնը:
«Լուսավորյալ սերնդի ազատ միտքը» խորագիրը կրող փառատոնն այս տարի նվիրված էր հայ-քրդական առնչություններին:
Փառատոնին մասնակցող հայկական պատվիրակության կազմում էր ՀՑԹԻ փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը:
Ծրագրի մեկ օրը նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության թեմային:
Պատմական գիտությունների թեկնածու Սուրեն Մանուկյանը ներկայացրեց Օսմանյան կայսրությունում հայկական բնակչության կարգավիճակի խնդիրը, ինչպես նաև՝ թուրքական իշխանությունների դիրքորոշման քաղաքականության շարունակականությունն այդ հարցում: Ներկայացվեց նաև պանթուրքական քաղաքականության առաջացումը, որը, միախառնվելով հայերի՝ սեփական ստորադաս կարգավիճակը փոխելու ձգտմանը հակադարձելու երիտթուրքական քաղաքականության հետ, հանգեցրեց ցեղասպանության իրականացման գաղափարին:
Սուրեն Մանուկյանն անդրադարձավ Հայոց Ցեղասպանության իրականացման փուլերին և հետևանքներին: Նա շեշտեց, որ Հայոց Ցեղասպանությունը միայն հայոց պատմության դրվագ չի, այլ՝ մարդկության պատմության մաս: Այդ առումով Հայոց Ցեղասպանության թեմայի բարձրաձայնումը, քննարկումը, դատապարտումը անհրաժեշտ են ապագայում ցեղասպանությունների դեմ պայքարի տեսակետից:
«Գալավեժ» մշակութային փառատոնին մասնակցում էին տեղի քաղաքական և մշակութային հայտնի գործիչներ՝ ԻՔ փոխվարչապետը, Իրաքի մշակույթի նախարարը, ԻՔ բարձրագույն կրթության և գիտության, մշակույթի նախարարները, Քուրդիստանի հայրենասիրական միության գործադիր մարմնի ղեկավարը, ինչպես նաև՝ քուրդ մտավորականության ազդեցիկ ներկայացուցիչներ:

“FREE MIND FOR AN ENLIGHTENED GENERATION”
This year the festival was held under the title “Free Mind for an Enlightened Generation” and was dedicated to Armenian-Kurdish relations.
AGMI Deputy Director Suren Manukyan participated in this festival as a member of the Armenian delegation.
A day of the festival program was dedicated to the Armenian Genocide.
Candidate of Historical Sciences Suren Manukyan presented the status of the Armenian population in the Ottoman Empire, as well as, and the continuity of the stance policy of the Turkish Government in this issue. The emergence of pan-Turkic policy was also presented, which was interblended with Young Turks policy to reverse the Armenians’ aspiration to change their subordinate status and led to genocide implementation.
Suren Manukyan referred to the implementation stages of Armenian Genocide and its consequences. He stressed that the Armenian Genocide is not only a part of the Armenian History but also part of humankind history. In that sense, raising the Armenian Genocide issue, discussing and condemning it are necessary to prevent future genocides.
“Galawezh” cultural festival was attended by top leading political and cultural figures of the region; Kurdistan Iraq Deputy Prime Minister, Iraq Cultural Minister, Kurdistan Iraq Education, Science and Culture Ministers, executive director of the Patriotic Union of Kurdistan, as well as, influential representatives of Kurdish intellectuals.