ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐ 50
50 տարի առաջ այս օրը՝ 1967 թվականի նոյեմբերի 29-ին, Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում հանդիսավոր արարողությամբ բացվեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրը: Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրն արդարացիորեն համարվում է գլխավորն ու ամենատպավորիչը բազմաթիվ այլ համանման հուշարձանների շարքում: Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրը հայ ազգին միավորող եզակի հուշարձան է:
Առաջին անգամ Խորհրդային Հայաստանում պարտադրված երկարատև լռությունից հետո պետական մակարդակով ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը ոգեկոչվել է 1965 թվականին՝ Հայոց ցեղասպանության 50-ամյա տարելիցին: Ոգեկոչման միջոցառումների և հուշահամալիրի կառուցման գլխավոր նախաձեռնողներից էր ՀԿԿ Կենտկոմի առաջին քարտուղար Յակով Զարոբյանը (1908-1980): Դառնալով ՀԿԿ Կենտկոմի առաջին քարտուղար (1960թ.)՝ հայրենասեր պետական գործիչը, ոչ միայն տնտեսական բարձր ցուցանիշներ է ապահովում, այլև կուսակցական գաղափարաքաղաքական շղթաները զանց առնելով, սկսում է իր ժամանակի համար անհնարին թվացող համազգային ծրագրերի իրագործումը՝ Սփյուռքի հետ կապերի ամրագրում, Հայոց ցեղասպանության 50-ամյա տարելիցի միջոցառումների կազմակերպում, Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի կառուցում և այն:
Դեռևս 1964թ. նա հանդիպումներ և քննարկումներ ունեցավ ԽՍՀՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ հայատյաց Մ. Սուսլովի, Ա. Գրոմիկոյի, Ն. Պոտգորնու, նաև Ն. Խրուշչովի, Լ. Բրեժնևի հետ՝ փորձելով նրանցից անձամբ ստանալ իր ծրագրերի իրագործման թույլտվությունը:
1964թ. դեկտեմբերի 13-ին Յա. Զարոբյանը ԽՄԿԿ Կենտկոմին ուղարկած «1915 թվականին հայերի զանգվածային բնաջնջման 50-ամյակի հետ կապված միջոցառումների մասին» նամակում նշում է, որ հայերի զանգվածային կոտորածը, տեղահանությունը «Թուրքիայի կառավարող հանցախմբի կողմից խոշոր մաշտաբներով ցեղասպանության մարդատյաց քաղաքականության իրականացնումն էր»:
Գիտակցելով ԽՍՀՄ բարիդրացիական հարաբերությունները Թուրքիայի հետ՝ Յա. Զարոբյանը ձևափոխում է հուշամալիրի անվանումը, այն ներկայացնելով Առաջին համաշխարհային պատերազմում զոհված հայ նահատակներին նվիրված կոթող (այդ կերպ դյուրացվեց Մոսկվայի՝ հուշահամալիրի կառուցման համար տրվող թույլտվությունը): Մինչդեռ 1965 թ. մարտի 16-ի ՀԽՍՀ Նախարարների խորհրդի կարգադրության մեջ հուշարձանը կոչվում է «1915 թվականի եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող կոթող»:
1966 թ. փետրվարի 5-ին Զարոբյանը ազատվեց ՀԿԿ Կենտկոմի առաջին քարտուղարի պաշտոնից՝ այլ աշխատանքի անցնելու կապակցությամբ:
Յա. Զարոբյանի կողմից իրականացվող համահայկական միջոցառումները մեծապես խթանեցին Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործընթացի ծավալմանը:
1915 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԶՈՀԵՐԻ ՀԻՇԱՏԱԿԸ ՀԱՎԵՐԺԱՑՆՈՂ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆԸ
Հիմք ընդունելով 1965 թ. մարտի 16-ի ՀԽՍՀ Նախարարների խորհրդի կարգադրությունը՝ թերթերում հրապարակվեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող կոթողի կառուցման հանրապետական մրցույթի ծրագիրն ու պայմանները: Հուշարձանը պետք է ոգեկոչեր Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը և միևնույն ժամանակ խորհրդանշեր հայ ժողովրդի վերածնունդը, նրա ներկան և պայծառ ապագան. սա մրցույթի գլխավոր պահանջն էր:
Մրցույթին ներկայացվեց 78 նախագիծ: 12 հոգուց բաղկացած հեղինակավոր հանձնաժողովը (նախագահ՝ Գ. Աղաբաբյան) ընտրեց «ՀԽՍՀ դրոշ» ծածկապատկերով նախագիծը (ճարտարապետներ՝ Ա. Թարխանյան, Ս. Քալաշյան): Հուշարձանի շինարարության համար հատկացվեց 776.800 ռուբլի, իսկ կապալառու կազմակեպություն ընտրվեց «Երքիմշին» տրեստը (կառավարիչ՝ Պետրոս Թումանյան, շինվարչության պետ Արշավիր Մինասյան, տեղամասի պետ Արտյուշա Օրդուխանյան):
Ճարտարապետների կողմից ընտրվեց հուշարձանի կառուցման եռատարր հորինվածքի սկզբունքը: Դրա համաձայն՝ դեպի հավերժության կրակը խոնարհված 12 բազալտե սրբատաշ մույթերը, կազմելով կոնաձև բաց ծավալով կառույց, խորհրդանշում են Մեծ եղեռնի զոհերի դամբարանը: Դեպի երկինք խոյացող հուշասյունը՝ հայ ժողովրդի վերածննդի խորհրդանիշն է: Կառույցն ամբողջացնում է հուշապատը, որի հակառակ կողմում 1996 թվականից ամփոփված են Հայոց ցեղասպանության դեմ բողոքի ձայն բարձրարցրած հասարակական-քաղաքական գործիչների և մտավորականների շիրիմներից բերված հողով սափորները: Հուշապատի վրա 2002թ. փորագրվեցին Օսմանյան կայսրության հայաբնակ առավել խոշոր բնակավայրերի անվանումները:
Հուշարձանի պաշտոնական բացումը տեղի ունեցավ 1967 թ. նոյեմբերի 29-ին, բայց ոչ ամբողջական ավարտուն տեսքով՝ առանց թեք մույթերն ավարտող գլխադիրների և առանց երկարաձիգ հուշապատի: Հուշարձանի անավարտ հատվածների շինարարական աշխատանքները շարունակվեցին մինչև 1968 թվականի աշուն: Այդ ընթացքում կյանքի կոչվեց 110 գծամետր երկարությամբ հուշապատը, ավարտվեցին հարակից տարածքի բարեկարգման և հետիոտն ճեմուղիների պատրաստման աշխատանքները: Նախապես որոշված էր հուշապատը քանդակապատել: Էսքիզային մշակումը հանձնարարվել էր նկարիչ մոնումենտալիստ Վանիկ Խաչատրյանին: Նա ներկայացեց որմանքանդակի միասնական զանգված ներկայացնող դրվագային ու տարամասշտաբ կերպարների համադրման իր տեսլականը: Համադրելով այն հուշարձանի զուսպ ու լակունիկ կերպարի հետ, ճարտարապետները չհամաձայնվեցին այդ առաջարկության հետ: «Հայպետնախծագիծ» ինստիտուտում վերջանական քննարկման ժամանակ Լևոն Ներսիսյանն առաջարկեց հուշապատը թողել ասկետիկ մերկությամբ, քանի որ որմանքանդակը գաղափարապես ավելորդություն է:
Հուշահամալիրը ունի տեխնիկական և ծառայողական շինություններ, որոնք չեն խաթարում շինության ընդհանուր տեսքը:
Հուշարձանի շինարարությունը, հիրավի, ունեցավ համազգային նշանակություն: Շատ հայորդիներ, ցանկանալով անմասն չմնալ, հանրապետության տարբեր գյուղերից ու քաղաքներից ավտոբուսներով շաբաթ, կիրակի օրերին գալիս էին շինհրապարակ և իրենց անհատույց օգնությունն առաջարկում շինարարներին:
Ի սկզբանե, հուշարձանի բացման պաշտոնական արարողությունը ծրագրված էր 1967թ. ապրիլի 24-ին, սակայն տեղափոխվեց Հայաստանի խորհրդայնացման օրը՝ նոյեմբերի 29-ին: Բացումը, որին ներկա էին հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, մտավորականներ, հեռարձակվեց հանրապետական ռադիոյով և հեռուստատեսությամբ:
1968թ. հուշարձանը ներկայացվեց երիտասարդ ճարտարապետների համամիութենական ամենամյա ստուգատեսին և արժանացավ առաջին կարգի դիպլոմի:
ՃԱՐՏԱՐԱՊԵՏՆԵՐ
Արթուր Թարխանյան (1932-2006)- ՀԽՍՀ վաստակավոր (1972), ՀԽՍՀ ժողովրդական ճարտարապետ(1987): Պարգևատրվել է Անանիա Շիրակացու մեդալով (1998): Եղել է ՀԽՍՀ Գերագույն Խորհրդի պատգամավոր (1980-1989)։ Դասավանդել է Երևանի Ճարտարապետության և շինարարության համալսարանում (պրոֆեսոր՝ 1993 թվականից): Նա ավելի քան 20 հուշարձանների ճարտարապետն է, որոնցից են.
• Մեծ եղեռնի զոհերի հուշահամալիր (Երևան, 1967)
• Մարտիրոս Սարյանի հուշարձան (Երևան, 1986)
• Խորհրդային Հայաստանի 50-ամյակի հուշարձան(Դիլիջան, 1970)
• Շառլ Ազնաուրի արձան(Գյումրի, 2001)
Համահեղինակենրի հետ նրա նախագծով կառուցվել են.
• ՀՀ ԳԱԱ հասարակական գիտությունների ինստիտուտների մասնաշենքերը(1955-1972)
• «Ռոսիա» կինոթատրոնը (1970-1974, ԽՍՀՄ Նախարարների խորհրդի մրցանակ, 1979)
• Երիտասարդության պալատը (1970-1985, ՀամԼԿԵՄ մրցանակ, 1981)
• «Զվարթնոց» օդանավակայանը (1981, ՀԽԱՀ Պետական մրցանակ՝ 1985)
• Մարզահամերգային համալիրը (1984, ԽՍՀՄ Պետական մրցանակ՝ 1987)
Սաշուր Քալաշյան (1936)- ՀԽՍՀ վաստակավոր ճարտարապետ (1987): 1976-1994 թվականներին եղել է Գյումրիի գլխավոր ճարտարապետը: 1995-2000 թվականներին՝ Հայնախագիծ ինստիտուտի գլխավոր ճարտարապետ, 2000 թվականից՝ փոխտնօրեն:
Քալաշյանի համահեղինակությամբ կառուցվել են.
• Մեծ եղեռնի զոհերի հուշահամալիրը (Երևան, 1967)
• Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը (Երևան, 1995)
• «Կումայրի» պետական պատմաճարտարապետական արգելոց-թանգարանը, (Լենինական, այժմ՝ Գյումրի, 1980, ՀԽՍՀ պետական մրցանակ՝ 1985)
2011-2015 թթ. տեղի ունեցան Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի հիմնանորոգման աշխատանքները, բարեկարգվեցին Ծիծեռնակաբերդի ճեմուղին և հարակից տարածքը:
1991 թ. Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակումից հետո տարբեր երկրներից ժամանած պաշտոնական պատվիրակությունների այցը Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր դառնում է ավանդույթ, իսկ արդեն 2002 թ.մարտի 16-ից՝ ՀՀ պետական արարողակարգի ծառայության մասին օրենքով «Պետական արարողակարգի ծառայություն» գործակալությունը ստանձնում է այցելությունների կարգավորման պարտավորությունը: Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր այցելությունը դառնում է պետական արարողակարգի անքակտելի մաս՝ հիմնված կողմերի փոխհամաձայնության վրա:
ՀՀ պետական արարողակարգը ենթադրում է, որ պաշտոնական այցով Երևան ժամանած պատվիրակությունները հարգանքի տուրք են մատուցում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին՝ ծաղիկներ կամ ծաղկեպսակ են դնում հուշահամալիրում, շրջում են թանգարանում, ծառ տնկում:
Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր են այցելել Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած հազարավոր պաշտոնական պատվիրակություններ՝ տարբեր երկրների նախագահներ, հոգևոր առաջնորդներ, աշխարհի տարբեր պետությունների խորհրդարանների նախագահներ, խոսնակներ, պատգամավորներ, կառավարության անդամներ, միջազգային կազմակերպությունների անդամներ, գիտնականներ, համաշխարհային հեղինակություն ունեցող մշակութային գործիչներ:
Նյութը կազմեցին՝
Գոհար Խանումյանը և Արևիկ Ավետիսյանը
Ապրիլքսանչորսյան ցույցի մասնակիցները Լենինի անվան հրապարակում, Երևան, 1965թ.
ՀՑԹԻ հավաքածու
Ապրիլքսանչորսյան ցույցի մասնակիցը ասմունքելիս, Երևան, 1965թ.
Նախնական էսքիզ (ճարտարապետներ՝ Ա. Թարխանյան, Ս. Քալաշյան, Հ. Պողոսյան), Երևան, 1965 թ.
(Мемориал Егерн, редактор и автор текста Карен Бальян, Екатеринбург, 2015 г. 80 стр.)
Մրցույթի սկզբնական փուլում որոշված նախնական տարբերակի մանրակերտը (ճարտարապետներ՝ Ա. Թարխանյան, Ս. Քալաշյան, Հ. Պողոսյան, քանդակագործ՝ Վ. Խաչատրյան) Երևան, 1965 թ.
Մրցութային տարբերակի մանրակերտը (ճարտարապետներ՝ Ա. Թարխանյան, Ս. Քալաշյան, Հ. Պողոսյան) Երևան, 1965 թ.
Մրցույթից հետո փոփոխությունների ենթարկված մակետը (ճարտարապետներ՝ Ա. Թարխանյան, Ս. Քալաշյան, Հ. Պողոսյան) Երևան, 1965 թ.
Հուշարձանի համաչափական կառուցվածքը
(Мемориал Егерн,редактор и автор текста Карен Бальян, Екатеринбург, 2015 г. 80 стр.)
Հուշարձանը կառուցող շինարարները, Երևան, 1965/1966 թթ.
Հուշարձանի շինարարության ընթացքը, Երևան, 1965/1966 թթ.
Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի պաշտոնական բացումը, 29 նոյեմբերի, 1967թ. ՀԿԿ կենտկոմի առաջին քարտուղար Անտոն Քոչինյանը Երևանի Կիրովի անվան քիմիական կոմբինատի հնոցից բերված ջահով վառում է հավերժական կրակը: Նրա հետևում (ձախից աջ) կանգնած են ՀՍՍՀ մինիստրների խորհրդի առաջին տեղակալ Սուրեն Մովսեսյանը, ՀԿԿ Երևանի քաղկոմի առաջին քարտուղար Կարեն Դեմիրճյանը, ՀԽՍՀ Գերագույն Խորհրդի նախագահության նախագահ Նագուշ Հարությունյանը, անվանի բանաստեղծներ Պարույր Սևակը, Սիլվա Կապուտիկյանը և այլք:

МЕМОРИАЛ ГЕНОЦИДА АРМЯН 50
50 лет назад в этот день – 29 ноября 1967 г. – на холме Цицернакаберд состоялась торжественная церемония открытия мемориала, посвященного жертвам Великой резни. Мемориал Геноцида армян справедливо считается главным и самым впечатляющим в ряде многочисленных аналогичных мемориалов. Мемориал Цицернакаберда является уникальным памятником, объединяющим армянский народ.
Впервые в Советской Армении после долгого принудительного молчания на государственном уровне был провозглашен день памяти жертв Геноцида армян в 1965 г. к 50-летию Великой резни. Одним из главных инициаторов строительства мемориала и организации памятных мероприятий был первый секретарь центрального комитета КПА Яков Заробян (1908-1980). Патриот и государственный деятель обеспечил не только высокие экономические показатели, но и проигнорировав партийные идеолого-политические ограничения, приступил к осуществлению всенародных программ, кажущихся в его время неисполнимыми: утверждение связей с Диаспорой, организация мероприятий к 50-летию Великой резни, строительство мемориала, посвященного Великой резне и др.
Еще в 1964 г. состоялись его встречи и обсуждения с высокопоставленными должностными лицами СССР – армяноненавистниками М. Сусловым, А. Громинко, Н. Подгорным, а также с Н. Хрущевым, Л. Брежневым, во время которых он пытался лично получить от них разрешение на реализацию своих программ.
13 декабря 1964 г. Я. Заробян в письме «О мероприятиях, приуроченных к 50-летней годовщине массового уничтожения армян в 1915 г.», отправленном в Центральный комитет КПСС, отметил, что массовая резня и депортация армян – «Реализация группой правящих в Турции преступников мизантропической политики геноцида в крупных масштабах».
Осознавая дружественные отношения СССР с Турцией Я. Заробян изменил наименование мемориала, представив его как памятник, посвященный армянам, ставшим жертвами Первой мировой войны (таким образом было облегчено получение из Москвы разрешения на строительство мемориала). Но 16 марта 1965 г. в приказе Совета министров Армянской ССР памятник назывался «Мемориал, увековечивающий память жертв резни 1915 г.»
5 февраля 1966 г. в связи с переходом на другую работу Заробян был освобожден от должности первого секретаря Центрального комитета КПА.
Общеармянские мероприятия, осуществляемые Я. Заробяном, стали стимулом к расширению деятельности по международному признанию и осуждению Геноцида армян.
Мемориал, посвященный памяти жертв Великой резни 1915 года
Приняв за основание приказ Совета министров Армянской ССР от 16 марта 1965 г., в газетах были опубликованы программа и условия республиканского конкурса по строительству памятника, увековечивающего память о жертвах Великой резни. Мемориал должен был олицетворять вечную память о жертвах геноцида и в то же время символизировать возрождение армянского народа, его настоящее и светлое будущее – это было главное требование конкурса.
На конкурс было представлено 78 проектов. Комиссия, состоящая из 12 человек (председатель – Г. Агабабян), выбрала проект с обложкой «Флаг Армянской ССР» (архитекторы – А. Тарханян, С. Калашян). Для строительства мемориала было выделено 776 800 рублей, организацией-подрядчиком был выбран трест «Еркимшин» (управляющий – Петрос Туманян, руководитель строительного управления – Аршавир Минасян, участковый – Артюша Ордуханян).
Архитекторами был выбран принцип строительства мемориала, состоящего из трех частей. Склоненные к вечному огню 12 базальтовых пилонов, составив конусообразное сооружение с открытым верхом, символизируют мавзолей жертв Великой резни. Стремящийся к небу обелиск – символ возрождения армянского народа. Мемориал дополняет памятная стена, на противоположной стороне которой с 1996 г. замурованы урны с прахом общественно-политических деятелей, поднявших голос протеста против Геноцида армян, привезенные с их могил. На памятной стене с 2002 г. были высечены наименования наиболее крупных городов Османской империи, населенных армянами.
Строительство мемориала имело всенародное значение. Многие армяне, не желая оставаться в стороне, в субботние и воскресные дни приезжали из различных городов и деревень республики на место строительства и предлагали добровольную помощь строителям.
Вначале торжественная церемония открытия мемориала была назначена на 24 апреля 1967 г., однако была перенесена на 29 ноября – день советизации Армении. Открытие памятника, на котором присутствовали высокопоставленные должностные лица и деятели республики, транслировалось по общественному радио и телевидению.
В 1968 г. мемориал был представлен на всесоюзном ежегодном смотре молодых архитекторов и удостоился диплома первой степени.
Архитекторы:
Артур Тарханян (1932-2006) – заслуженный (1972) народный (1987) архитектор Армянской ССР. Был награжден медалью Ананьи Ширакаци (1998). Был депутатом Верховного Совета Армянской ССР (1980-1989). Преподавал в университете архитектуры и строительства в Ереване (професор с 1993 г.). Он является архитектором более 20 памятников, из которых:
• Мемориал Великой резни (Ереван, 1967)
• Памятник Мартиросу Сарьяну (Ереван, 1986)
• Памятник 50-летия Советской Армении (Дилижан, 1970)
• Статуя Шарля Азнавура (Гюмри, 2001)
По его проекту с соавторами были построены:
• Здания Национальной академии наук НАН РА (1955-1972)
• Кинотеатр «Россия» (1970-1974, премия Совета министров СССР, 1979)
• Дворец молодежи (1970-1985, всесоюзная премия ЛКСМ, 1981)
• Аэропорт «Звартноц» (1981, государственная премия СССР - 1985)
• Спортивно-концертный комплекс (1984, государственная премия СССР - 1987)
Сашур Калашян (1936) – заслуженный архитектор Армянской ССР (1987). В 1976-1994 гг. был главным архитектором Гюмри. В 1995-2000 гг. – главный архитектор института «Армпроект», заместитель директора с 2000 г.).
При его соавторстве были построены:
• Музей-институт Геноцида армян (Ереван, 1995)
• Государственный историко-архитектурный заповедник-музей «Кумайри», (Ленинакан, сейчас – Гюмри, 1980, государственная премия Армянской ССР – 1985)
В 2011-2015 гг. был осуществлен капитальный ремонт мемориала Геноцида армян, были благоустроены аллея Цицернакаберда и прилегающая территория.
После провозглашения независимости Республики Армения в 1991 г. посещение официальных делегаций, прибывших из различных стран, мемориала Геноцида армян стало традицией, а уже 16 марта 2002 г. по закону о государственной протокольной службе РА агентство «Государственная протокольная служба» ответственна за организацию посещений. Визит к мемориалу Геноцида армян стал неотъемлемой частью государственного протокола, основанный на согласии обеих сторон.
Государственный протокол РА предполагает, что прибывшие в Ереван с официальным визитом делегации, возлагая венок или цветы к вечному огню, посещая музей и сажая ель в Аллее памяти, отдают честь памяти о жертвах Геноцида армян.
Мемориал Геноцида армян посещали прибывшие в Республику Армения многочисленные официальные делегации – президенты различных стран, духовные лидеры, председатели парламентов разных стран мира, спикеры, депутаты, члены правительства, члены международных организаций, ученые, имеющие мировую известность культурные деятели.
Материал составили:
Гоар Ханумян и Аревик Аветисян
Участники митинга 24 апреля на площади имени Ленина, Ереван, 1965 г.
Коллекция МИГА
Участник митинга 24 апреля во время произношения речи, Ереван, 1965 г.
Первоначальный эскиз (архитекторы: А. Тарханян, С. Калашян, Г. Погосян), Ереван, 1965 г.
(Мемориал Егерн, редактор и автор текста Карен Бальян, Екатеринбург, 2015 г. 80 стр.)
Макет варианта решения на предварительном этапе (архитекторы: А. Тарханян, С. Калашян, Г. Погосян, скульптор В. Хачатрян), Ереван, 1965
Макет конкурсного варианта (архитекторы: А. Тарханян, С. Калашян, Г. Погосян), Ереван, 1965 г.
Макет с внесенными после конкурса изменениями (архитекторы: А. Тарханян, С. Калашян, Г. Погосян), Ереван, 1965 г.
Пропорциональная структура мемориала
(Мемориал Егерн,редактор и автор текста Карен Бальян, Екатеринбург, 2015 г. 80 стр.)
Строители мемориала, Ереван, 1965/1966 гг.
Процесс строительства мемориала, Ереван, 1965/1966 гг.
Официальное открытие мемориала, посвященного жертвам Геноцида армян, 29 ноября, 1967 г. Первый секретарь центрального комитета КПА Антон Кочинян факелом, принесенным из горна химического комбината им. Кирова, зажигает вечный огонь. За ним с левой стороны стоят первый заместитель Совета Министров Армянской ССР Сурен Мовсесян, первый секретарь городского комитета КПА Еревана Карен Демирчян, председатель президиума Верховного Совета Армянской ССР Нагуш Арутюнян, известные писатели Паруйр Севак, Силва Капутикян и другие.
Первый секретарь центрального комитета коммунистической партии Армянской ССР Я. Заробян в своем рабочем кабинете, Ереван, 1965 г.