ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐ 50
50 տարի առաջ այս օրը՝ 1967 թվականի նոյեմբերի 29-ին, Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում հանդիսավոր արարողությամբ բացվեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրը: Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրն արդարացիորեն համարվում է գլխավորն ու ամենատպավորիչը բազմաթիվ այլ համանման հուշարձանների շարքում: Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրը հայ ազգին միավորող եզակի հուշարձան է:
Առաջին անգամ Խորհրդային Հայաստանում պարտադրված երկարատև լռությունից հետո պետական մակարդակով ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը ոգեկոչվել է 1965 թվականին՝ Հայոց ցեղասպանության 50-ամյա տարելիցին: Ոգեկոչման միջոցառումների և հուշահամալիրի կառուցման գլխավոր նախաձեռնողներից էր ՀԿԿ Կենտկոմի առաջին քարտուղար Յակով Զարոբյանը (1908-1980): Դառնալով ՀԿԿ Կենտկոմի առաջին քարտուղար (1960թ.)՝ հայրենասեր պետական գործիչը, ոչ միայն տնտեսական բարձր ցուցանիշներ է ապահովում, այլև կուսակցական գաղափարաքաղաքական շղթաները զանց առնելով, սկսում է իր ժամանակի համար անհնարին թվացող համազգային ծրագրերի իրագործումը՝ Սփյուռքի հետ կապերի ամրագրում, Հայոց ցեղասպանության 50-ամյա տարելիցի միջոցառումների կազմակերպում, Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի կառուցում և այն:
Դեռևս 1964թ. նա հանդիպումներ և քննարկումներ ունեցավ ԽՍՀՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ հայատյաց Մ. Սուսլովի, Ա. Գրոմիկոյի, Ն. Պոտգորնու, նաև Ն. Խրուշչովի, Լ. Բրեժնևի հետ՝ փորձելով նրանցից անձամբ ստանալ իր ծրագրերի իրագործման թույլտվությունը:
1964թ. դեկտեմբերի 13-ին Յա. Զարոբյանը ԽՄԿԿ Կենտկոմին ուղարկած «1915 թվականին հայերի զանգվածային բնաջնջման 50-ամյակի հետ կապված միջոցառումների մասին» նամակում նշում է, որ հայերի զանգվածային կոտորածը, տեղահանությունը «Թուրքիայի կառավարող հանցախմբի կողմից խոշոր մաշտաբներով ցեղասպանության մարդատյաց քաղաքականության իրականացնումն էր»:
Գիտակցելով ԽՍՀՄ բարիդրացիական հարաբերությունները Թուրքիայի հետ՝ Յա. Զարոբյանը ձևափոխում է հուշամալիրի անվանումը, այն ներկայացնելով Առաջին համաշխարհային պատերազմում զոհված հայ նահատակներին նվիրված կոթող (այդ կերպ դյուրացվեց Մոսկվայի՝ հուշահամալիրի կառուցման համար տրվող թույլտվությունը): Մինչդեռ 1965 թ. մարտի 16-ի ՀԽՍՀ Նախարարների խորհրդի կարգադրության մեջ հուշարձանը կոչվում է «1915 թվականի եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող կոթող»:
1966 թ. փետրվարի 5-ին Զարոբյանը ազատվեց ՀԿԿ Կենտկոմի առաջին քարտուղարի պաշտոնից՝ այլ աշխատանքի անցնելու կապակցությամբ:
Յա. Զարոբյանի կողմից իրականացվող համահայկական միջոցառումները մեծապես խթանեցին Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործընթացի ծավալմանը:
1915 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԶՈՀԵՐԻ ՀԻՇԱՏԱԿԸ ՀԱՎԵՐԺԱՑՆՈՂ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆԸ
Հիմք ընդունելով 1965 թ. մարտի 16-ի ՀԽՍՀ Նախարարների խորհրդի կարգադրությունը՝ թերթերում հրապարակվեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող կոթողի կառուցման հանրապետական մրցույթի ծրագիրն ու պայմանները: Հուշարձանը պետք է ոգեկոչեր Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը և միևնույն ժամանակ խորհրդանշեր հայ ժողովրդի վերածնունդը, նրա ներկան և պայծառ ապագան. սա մրցույթի գլխավոր պահանջն էր:
Մրցույթին ներկայացվեց 78 նախագիծ: 12 հոգուց բաղկացած հեղինակավոր հանձնաժողովը (նախագահ՝ Գ. Աղաբաբյան) ընտրեց «ՀԽՍՀ դրոշ» ծածկապատկերով նախագիծը (ճարտարապետներ՝ Ա. Թարխանյան, Ս. Քալաշյան): Հուշարձանի շինարարության համար հատկացվեց 776.800 ռուբլի, իսկ կապալառու կազմակեպություն ընտրվեց «Երքիմշին» տրեստը (կառավարիչ՝ Պետրոս Թումանյան, շինվարչության պետ Արշավիր Մինասյան, տեղամասի պետ Արտյուշա Օրդուխանյան):
Ճարտարապետների կողմից ընտրվեց հուշարձանի կառուցման եռատարր հորինվածքի սկզբունքը: Դրա համաձայն՝ դեպի հավերժության կրակը խոնարհված 12 բազալտե սրբատաշ մույթերը, կազմելով կոնաձև բաց ծավալով կառույց, խորհրդանշում են Մեծ եղեռնի զոհերի դամբարանը: Դեպի երկինք խոյացող հուշասյունը՝ հայ ժողովրդի վերածննդի խորհրդանիշն է: Կառույցն ամբողջացնում է հուշապատը, որի հակառակ կողմում 1996 թվականից ամփոփված են Հայոց ցեղասպանության դեմ բողոքի ձայն բարձրարցրած հասարակական-քաղաքական գործիչների և մտավորականների շիրիմներից բերված հողով սափորները: Հուշապատի վրա 2002թ. փորագրվեցին Օսմանյան կայսրության հայաբնակ առավել խոշոր բնակավայրերի անվանումները:
Հուշարձանի պաշտոնական բացումը տեղի ունեցավ 1967 թ. նոյեմբերի 29-ին, բայց ոչ ամբողջական ավարտուն տեսքով՝ առանց թեք մույթերն ավարտող գլխադիրների և առանց երկարաձիգ հուշապատի: Հուշարձանի անավարտ հատվածների շինարարական աշխատանքները շարունակվեցին մինչև 1968 թվականի աշուն: Այդ ընթացքում կյանքի կոչվեց 110 գծամետր երկարությամբ հուշապատը, ավարտվեցին հարակից տարածքի բարեկարգման և հետիոտն ճեմուղիների պատրաստման աշխատանքները: Նախապես որոշված էր հուշապատը քանդակապատել: Էսքիզային մշակումը հանձնարարվել էր նկարիչ մոնումենտալիստ Վանիկ Խաչատրյանին: Նա ներկայացեց որմանքանդակի միասնական զանգված ներկայացնող դրվագային ու տարամասշտաբ կերպարների համադրման իր տեսլականը: Համադրելով այն հուշարձանի զուսպ ու լակունիկ կերպարի հետ, ճարտարապետները չհամաձայնվեցին այդ առաջարկության հետ: «Հայպետնախծագիծ» ինստիտուտում վերջանական քննարկման ժամանակ Լևոն Ներսիսյանն առաջարկեց հուշապատը թողել ասկետիկ մերկությամբ, քանի որ որմանքանդակը գաղափարապես ավելորդություն է:
Հուշահամալիրը ունի տեխնիկական և ծառայողական շինություններ, որոնք չեն խաթարում շինության ընդհանուր տեսքը:
Հուշարձանի շինարարությունը, հիրավի, ունեցավ համազգային նշանակություն: Շատ հայորդիներ, ցանկանալով անմասն չմնալ, հանրապետության տարբեր գյուղերից ու քաղաքներից ավտոբուսներով շաբաթ, կիրակի օրերին գալիս էին շինհրապարակ և իրենց անհատույց օգնությունն առաջարկում շինարարներին:
Ի սկզբանե, հուշարձանի բացման պաշտոնական արարողությունը ծրագրված էր 1967թ. ապրիլի 24-ին, սակայն տեղափոխվեց Հայաստանի խորհրդայնացման օրը՝ նոյեմբերի 29-ին: Բացումը, որին ներկա էին հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, մտավորականներ, հեռարձակվեց հանրապետական ռադիոյով և հեռուստատեսությամբ:
1968թ. հուշարձանը ներկայացվեց երիտասարդ ճարտարապետների համամիութենական ամենամյա ստուգատեսին և արժանացավ առաջին կարգի դիպլոմի:
ՃԱՐՏԱՐԱՊԵՏՆԵՐ
Արթուր Թարխանյան (1932-2006)- ՀԽՍՀ վաստակավոր (1972), ՀԽՍՀ ժողովրդական ճարտարապետ(1987): Պարգևատրվել է Անանիա Շիրակացու մեդալով (1998): Եղել է ՀԽՍՀ Գերագույն Խորհրդի պատգամավոր (1980-1989)։ Դասավանդել է Երևանի Ճարտարապետության և շինարարության համալսարանում (պրոֆեսոր՝ 1993 թվականից): Նա ավելի քան 20 հուշարձանների ճարտարապետն է, որոնցից են.
• Մեծ եղեռնի զոհերի հուշահամալիր (Երևան, 1967)
• Մարտիրոս Սարյանի հուշարձան (Երևան, 1986)
• Խորհրդային Հայաստանի 50-ամյակի հուշարձան(Դիլիջան, 1970)
• Շառլ Ազնաուրի արձան(Գյումրի, 2001)
Համահեղինակենրի հետ նրա նախագծով կառուցվել են.
• ՀՀ ԳԱԱ հասարակական գիտությունների ինստիտուտների մասնաշենքերը(1955-1972)
• «Ռոսիա» կինոթատրոնը (1970-1974, ԽՍՀՄ Նախարարների խորհրդի մրցանակ, 1979)
• Երիտասարդության պալատը (1970-1985, ՀամԼԿԵՄ մրցանակ, 1981)
• «Զվարթնոց» օդանավակայանը (1981, ՀԽԱՀ Պետական մրցանակ՝ 1985)
• Մարզահամերգային համալիրը (1984, ԽՍՀՄ Պետական մրցանակ՝ 1987)
Սաշուր Քալաշյան (1936)- ՀԽՍՀ վաստակավոր ճարտարապետ (1987): 1976-1994 թվականներին եղել է Գյումրիի գլխավոր ճարտարապետը: 1995-2000 թվականներին՝ Հայնախագիծ ինստիտուտի գլխավոր ճարտարապետ, 2000 թվականից՝ փոխտնօրեն:
Քալաշյանի համահեղինակությամբ կառուցվել են.
• Մեծ եղեռնի զոհերի հուշահամալիրը (Երևան, 1967)
• Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը (Երևան, 1995)
• «Կումայրի» պետական պատմաճարտարապետական արգելոց-թանգարանը, (Լենինական, այժմ՝ Գյումրի, 1980, ՀԽՍՀ պետական մրցանակ՝ 1985)
2011-2015 թթ. տեղի ունեցան Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի հիմնանորոգման աշխատանքները, բարեկարգվեցին Ծիծեռնակաբերդի ճեմուղին և հարակից տարածքը:
1991 թ. Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակումից հետո տարբեր երկրներից ժամանած պաշտոնական պատվիրակությունների այցը Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր դառնում է ավանդույթ, իսկ արդեն 2002 թ.մարտի 16-ից՝ ՀՀ պետական արարողակարգի ծառայության մասին օրենքով «Պետական արարողակարգի ծառայություն» գործակալությունը ստանձնում է այցելությունների կարգավորման պարտավորությունը: Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր այցելությունը դառնում է պետական արարողակարգի անքակտելի մաս՝ հիմնված կողմերի փոխհամաձայնության վրա:
ՀՀ պետական արարողակարգը ենթադրում է, որ պաշտոնական այցով Երևան ժամանած պատվիրակությունները հարգանքի տուրք են մատուցում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին՝ ծաղիկներ կամ ծաղկեպսակ են դնում հուշահամալիրում, շրջում են թանգարանում, ծառ տնկում:
Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր են այցելել Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած հազարավոր պաշտոնական պատվիրակություններ՝ տարբեր երկրների նախագահներ, հոգևոր առաջնորդներ, աշխարհի տարբեր պետությունների խորհրդարանների նախագահներ, խոսնակներ, պատգամավորներ, կառավարության անդամներ, միջազգային կազմակերպությունների անդամներ, գիտնականներ, համաշխարհային հեղինակություն ունեցող մշակութային գործիչներ:
Նյութը կազմեցին՝
Գոհար Խանումյանը և Արևիկ Ավետիսյանը
Ապրիլքսանչորսյան ցույցի մասնակիցները Լենինի անվան հրապարակում, Երևան, 1965թ.
ՀՑԹԻ հավաքածու
Ապրիլքսանչորսյան ցույցի մասնակիցը ասմունքելիս, Երևան, 1965թ.
Նախնական էսքիզ (ճարտարապետներ՝ Ա. Թարխանյան, Ս. Քալաշյան, Հ. Պողոսյան), Երևան, 1965 թ.
(Мемориал Егерн, редактор и автор текста Карен Бальян, Екатеринбург, 2015 г. 80 стр.)
Մրցույթի սկզբնական փուլում որոշված նախնական տարբերակի մանրակերտը (ճարտարապետներ՝ Ա. Թարխանյան, Ս. Քալաշյան, Հ. Պողոսյան, քանդակագործ՝ Վ. Խաչատրյան) Երևան, 1965 թ.
Մրցութային տարբերակի մանրակերտը (ճարտարապետներ՝ Ա. Թարխանյան, Ս. Քալաշյան, Հ. Պողոսյան) Երևան, 1965 թ.
Մրցույթից հետո փոփոխությունների ենթարկված մակետը (ճարտարապետներ՝ Ա. Թարխանյան, Ս. Քալաշյան, Հ. Պողոսյան) Երևան, 1965 թ.
Հուշարձանի համաչափական կառուցվածքը
(Мемориал Егерн,редактор и автор текста Карен Бальян, Екатеринбург, 2015 г. 80 стр.)
Հուշարձանը կառուցող շինարարները, Երևան, 1965/1966 թթ.
Հուշարձանի շինարարության ընթացքը, Երևան, 1965/1966 թթ.
Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի պաշտոնական բացումը, 29 նոյեմբերի, 1967թ. ՀԿԿ կենտկոմի առաջին քարտուղար Անտոն Քոչինյանը Երևանի Կիրովի անվան քիմիական կոմբինատի հնոցից բերված ջահով վառում է հավերժական կրակը: Նրա հետևում (ձախից աջ) կանգնած են ՀՍՍՀ մինիստրների խորհրդի առաջին տեղակալ Սուրեն Մովսեսյանը, ՀԿԿ Երևանի քաղկոմի առաջին քարտուղար Կարեն Դեմիրճյանը, ՀԽՍՀ Գերագույն Խորհրդի նախագահության նախագահ Նագուշ Հարությունյանը, անվանի բանաստեղծներ Պարույր Սևակը, Սիլվա Կապուտիկյանը և այլք:

50 years ago this day, on November 29, 1967, Memorial dedicated to the victims of the Armenian Genocide was solemnly opened on the hill of Tsitsernakaberd. The Armenian Genocide Memorial is fairly considered as the most important and most impressive among many other similar monuments. This is a unique monument uniting the Armenian nation.
In 1965, on the 50th anniversary of the Armenian Genocide, after a long forced silence for the first time the victims of the Armenian Genocide were commemorated at the state level in Soviet Armenia. One of the main initiators of those commemorative events and the construction of the memorial complex was the first secretary of the Central Committee of the Communist Party of Armenia Yakov Zarobyan (1908-1980). In 1960 he became the first secretary of the Central Committee of the Communist Party of Armenia and as a patriotic figure he not only assured high economic growth and development, but also by breaking of communist-party ideological chains, carried out nationwide programs, seemingly impossible for that time, such as strengthening ties with Diaspora, organizing events on the 50th Anniversary of the Armenian Genocide, constructing the Genocide Memorial, etc.
Still in 1964 he had meetings and discussions with senior USSR officials such as M. Suslov,  A. Gromikoy, N. Podgorna, also with N. Khrushyov and L Brejnev, trying to obtain permission for the implementation of his projects.
On December 13, 1964, Yakov Zarobyan sent a letter titled "On the events dedicated to the 50th anniversary of the mass extermination of Armenians in 1915" to the Central Committee of the Communist Party of Soviet Union, emphasizing that mass extermination and deportation of Armenians " was the mass execution of the genocidal policy by the governing Turkish criminal gang."
Understanding USSR’s friendly relations with Turkey, Zarobyan has modified the name of the memorial, presenting it as a "monument dedicated to the Armenian martyrs sacrificed in World War I"  (in this way he eased the process of getting permission from  Moscow to build the memorial complex). Meanwhile, on March 16, 1965, the Council of Ministers of Soviet Armenia adopted a resolution on "Building a Monument to Perpetuate the Memory of the Victims of 1915 Yeghern."
On February 5, 1966, Zarobyan was dismissed from the position of the First Secretary of the Central Committee of the Communist Party of Armenia and was assigned to another position.
The pan-Armenian events initiated and carried out by Zarobyan have greatly contributed to the international recognition and condemnation of the Armenian Genocide.
Monument dedicated to the memory of the victims of Armenian Genocide of 1915
On March 16, 1965, by the order of the Council of Ministers of the Armenian SSR the program and conditions of the republican competition for the construction of a monument to commemorate the victims of the Armenian Genocide was published in newspapers. The monument was intended to commemorate the victims of the Armenian Genocide, and at the same time symbolize the rebirth of the Armenian people, its present and bright future: this was the main requirement of the competition.
Overall 78 projects were submitted. A reputable 12-member commission (chef specialist Aghababyan) chose a project "Armenian SSR flag" (architects, A Tarkhanyan, S Qalashyan). 776.800 rubles were allocated for the construction of the monument, and the "Erqimshin" organization was selected as a contractor (supervisor  Petros Tumanyan, head of the construction department Arshavir Minasyan, section chief Artyusha Ordukhanyan).
Architects have chosen a three-dimensional construction of a monument. According to it, 12 basalt pillars which bow to the eternal fire, making a conical open structure, symbolize the tomb of the victims of the Armenian Genocide. A memorial soaring into the sky is the symbol of rebirth of the Armenian people. The commemoration wall is summarizing the constriction, on the opposite side of which, since 1996, are the pots with piles of graves of public and political figures and intellectuals who had raised their protest against the Armenian Genocide. In 2002 the names of the most populated Armenian settlements of the Ottoman Empire were engraved on the commemoration wall.
The construction of the monument truly bears a national significance. Many Armenians from different villages and cities of the Republic came to offer their support to workers.
Initially, the official opening ceremony was scheduled for April 24, 1967, but was moved to November 29, the day when Soviet regime was established in Armenia. The opening, which was attended by high-ranking officials and intellectuals of the republic, was broadcasted on republican radio and television.
In 1968 the monument was presented to the annual union of young architects, and was awarded the first class diploma.
ARCHITECTURES:
Arthur Tarkhanyan (1932-2006) - Honored Architect of ArmSSR (1972) People's Architect of ArmSSR (1987). He was awarded with Anania Shirakatsi Medal (1998). He was a member of the Supreme Council of the Armenian SSR (1980-1989). He was graduated from Yerevan State University of Architecture and Construction (Professor from 1993). He has designed more than 20 monuments, including:
Memorial to the Armenian Genocide victims; (Yerevan 1967)
Martiros Saryan Monument (Yerevan 1986)
Monument to the 50th Anniversary of Soviet Armenia ( Dilijan 1970)
Statue of Charles Aznavour (Gyumri 2001)
His works with co-authors;
The buildings of the Institute of Social Sciences of the National Academy of Sciences of Armenia (1955-1972)
"Rossia" cinema (1970-1974, Award of USSR Council of Ministers, 1979)
Youth Palace (1970-1985, Award, 1981)
"Zvartnots" airport (1981, State Prize of the USSR, 1985)
Sport and Concert Complex (1984, USSR State Prize, 1987)
Sashur Qalashyan (1936) - Honored Architect of ArmSSR (1987). During 1976-1994 he was the chief architect of Gyumri. In 1995-2000 - Chief Architect of the Institute of Armproject, from 2000 - Deputy Director of the Instiute.
With Kalashian's co-authorship the following memorials and buildings were built:
Armenian Genocide Museum-Institute (Yerevan 1995)
"Kumayri" State Historical-Architectural Reserve-Museum (Leninakan, now Gyumri, 1980, State Prize of the USSR, 1985).
The renovation of the Armenian Genocide Memorial in 2011-2015, The Tsitsernakaberd alley and the surrounding area were restored.
After official declaration of independence in 1991, official delegations from different countries visiting Armenian Genocide Memorial has became a tradition, and since March 16, 2002, the Law on State Protocol Service of the Republic of Armenia, the "State Protocol Service" agency assumes the obligation to set up visits. On a mutual agreement of the parties the visit to the Armenian Genocide Memorial becomes an integral part of the state protocol.
The RA state protocol presupposes that the Delegations arriving in Yerevan on an official visit pay tribute to Armenian Genocide victims, put flowers or a wreath in the memorial, tour in the museum, plant trees.
Thousands of official delegations that arrived in the Republic of Armenia, presidents of different countries, religious leaders, chairmen of parliaments, speakers, parliamentarians, members of governments, members of international organizations, scientists, world-renowned cultural figures have visited the Armenian Genocide Memorial.
By Gohar Khanumyan and Arevik Avetisyan
Lenin square protest of April 24. Yerevan, 1965, AGMI collection
Demonstrators of April 24 are reciting . Yerevan 1965, AGMI collection
Preliminary sketch (architects A. Tarkhanyan, S. Kalashyan, H. Poghosyan), Yerevan, 1965
The model of the original version defined at the initial stage of the competition (architects A. Tarkhanyan, S. Kalashyan, H. Poghosyan, Sculptor, V. Khachatryan), Yerevan 1965
The competition version of the model (architects A. Tarkhanyan, S. Kalashyan, H. Poghosyan), Yerevan, 1965, AGMI collection.
Modified posture after competition, (architects A. Tarkhanyan, S. Kalashyan, H. Poghosyan), Yerevan, 1965, AGMI collection.
Monument proportional structure
The builders who worked on the Monument, Yerevan 1965/1966, AGMI collection.
The construction process of the monument, Yerevan 1965/1966, AGMI collection.
Official opening of Armenian Genocide Memorial Complex, on November 29, 1967, First Secretary of the Communist Party Central Committee Anton Qochinyan, with the torch from Yerevan Kirov Chemical Plant Furnace burns the eternal fire. Behind him ( from left to right) are standing  First Deputy of the USSR Council of Ministers Suren Movsesyan,  First Secretary of Yerevan Communist Party Committee Karen Demirchyan, Chairman of the Presidium of the Supreme Soviet of the USSR Nagush harutyunyan, famous poets Paruyr Sevak, Silva Kaputikyan and others.