Ժամանակավոր ցուցադրության բացում Շվեդիայի խորհրդարանում
Նոյեմբերի 27-ին «Հայոց ցեղասպանությունը և Սկանդինավյան արձագանքը» վերնագրով ցուցադրություն է բացվել Շվեդիայի խորհրդարանում՝ Ռիկսդագում: Ժամանակավոր ցուցադրությունը պատրաստվել էր դեռևս 2011թ.ին «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի կողմից, այնուհետև տրամադրվել էր Շվեդիայի հայկական ընկերակցությունների միությանը:
Ռիկսդագում բացված ցուցադրությունը նվիրված է Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվան, ինչպես նաև Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակին: Ցուցադրության բացմանը ներկա էին խորհրդարականներ, դեսպաններ, Ստոկհոլմում հավատարմագրված դիվանագետներ, ինչպես նաև շվեդական հասարակական գործիչներ, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:
Ցուցադրությունը բաց կլինի մինչ 2018թ. դեկտեմբերի 20-ը:
Հարկ ենք համարում նշել, որ միևնույն թեմայով ցուցադրություն էր բացվել 2012թ. ապրիլին Ստոկհոլմի կենտրոնական կաթոլիկ տաճարում: Այս ժամանակավոր ցուցադրությունը, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ ցուցադրություններ, որոնց հեղինակը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտն է, ներկայացվել են աշխարհի տարբեր երկրներում:

“ARMENIAN GENOCIDE AND SCANDINAVIAN RESPONSE”
On 27th of November, the exhibition “Armenian Genocide and Scandinavian Response” was inaugurated at the Swedish Riksdag. The temporary exhibition was prepared by the “Armenian Genocide Museum-Institute” foundation in 2011 and then provided to the Union of Armenian Associations in Sweden.
The Riksdag exhibition is dedicated to the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime and to the 70th anniversary of the UN Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide.
The parliamentarians, ambassadors and diplomats accredited in Stockholm, Swedish public figures, representatives of mass media were present at the inauguration of the exhibition.
The exhibition will run until 20th of December 2018.
It’s should be noted that an exhibition on this same theme was opened at the Catholic Cathedral, Central Stockholm in April, 2012. This temporary exhibition, as well as many others prepared by AGMI, were presented in many countries of the world.