Ժամանակավոր ցուցադրության բացում Շվեդիայի խորհրդարանում
Նոյեմբերի 27-ին «Հայոց ցեղասպանությունը և Սկանդինավյան արձագանքը» վերնագրով ցուցադրություն է բացվել Շվեդիայի խորհրդարանում՝ Ռիկսդագում: Ժամանակավոր ցուցադրությունը պատրաստվել էր դեռևս 2011թ.ին «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի կողմից, այնուհետև տրամադրվել էր Շվեդիայի հայկական ընկերակցությունների միությանը:
Ռիկսդագում բացված ցուցադրությունը նվիրված է Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվան, ինչպես նաև Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակին: Ցուցադրության բացմանը ներկա էին խորհրդարականներ, դեսպաններ, Ստոկհոլմում հավատարմագրված դիվանագետներ, ինչպես նաև շվեդական հասարակական գործիչներ, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:
Ցուցադրությունը բաց կլինի մինչ 2018թ. դեկտեմբերի 20-ը:
Հարկ ենք համարում նշել, որ միևնույն թեմայով ցուցադրություն էր բացվել 2012թ. ապրիլին Ստոկհոլմի կենտրոնական կաթոլիկ տաճարում: Այս ժամանակավոր ցուցադրությունը, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ ցուցադրություններ, որոնց հեղինակը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտն է, ներկայացվել են աշխարհի տարբեր երկրներում:

«ГЕНОЦИД АРМЯН И СКАНДИНАВСКИЙ ОТКЛИК»
27 ноября в парламенте Швеции – Риксдаге – открылась выставка под названием «Геноцид армян и скандинавский отклик». Временная выставка была подготовлена еще в 2011 г. фондом «Музей-институт Геноцида армян», затем была предоставлена Союзу армянских ассоциаций Швеции.
Открытая в Риксдаге выставка посвящена памяти жертв Геноцида армян, международному дню предупреждения этого преступления и 70-летию принятия ООН конвенции «О предупреждении преступления геноцида и наказании за него». На открытии выставки присутствовали парламентарии, послы, аккредитованные в Стокгольме дипломаты, а также шведские общественные деятели и представители СМИ. Выставка будет функционировать до 20 декабря 2018 г.
Считаем необходимым отметить, что эта же выставка открылась в апреле 2012 г. в центральном католическом храме Стокгольма. Эта временная выставка, а также многочисленные другие, авторами которых является фонд «Музей-институт Геноцида армян», были представлены в различных странах.