ՖՐԱՆՍԻԱՅԻ ՄԱՅՐԱՔԱՂԱՔԸ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՈՒՄ Է ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆ-ԻՆՍՏԻՏՈՒՏԻ ՀԱՎԱՔԱԾՈՒՆ
2015 թ. ապրիլի 29-ին Փարիզի քաղաքապետարանում տեղի կունենա ժամանակավոր ցուցադրության բացում՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: «ՀԱՅԱՍՏԱՆ 1915. Փարիզ քաղաքը հյուրընկալում է Երևանի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հավաքածուն» խորագիրը կրող ցուցադրությունը կգործի ապրիլի 29-ից մինչև հուլիսի 4-ը:
Փարիզի քաղաքապետարանում՝ Օթել դե Վիլի (Hôtel de Ville) միաժամանակ երկու սրահներում ցուցադրվելու են 20-րդ դարասկզբի Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ իրականացված ցեղասպանության ցնցող դրվագները ներկայացնող թանգարանային նմուշներ ու լուսանկարներ:
«Սա հիրավի բացառիկ իրադարձություն է թանգարանի համար: Գիտակցելով նման ցուցադրությամբ Փարիզում ներկայանալու կարևորությունը, մենք որոշեցինք Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում ներկայացնել թանգարանի հավաքածուի բացառիկ ցուցանմուշները, որոնք, վստահ եմ, մեծ հետաքրքրություն են առաջացնելու: Ցանկանում եմ իմ խորին շնորհակալությունը հայտնել Փարիզի քաղաքապետարանին նման հնարավորություն ընձեռելու համար, ինչպես նաև Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությանը՝ կազմակերպչական աշխատանքներին աջակցելու համար»,-նշում է ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի հավաքածուից այս ցուցադրության մեջ ընդգրկված են շուրջ 150 ցուցանմուշներ, որոնցից յուրաքանչյուրը մարդկային ողբերգության այս կամ այն դրվագի մասին բացառիկ տեղեկություն են հաղորդում: Այս ցուցանմուշները, որոնց մեծ մասն առաջին անգամ են ցուցադրվում Հայաստանից դուրս, ներառում են ցեղասպանության զոհերի, վերապրողների անձնական իրեր, փաստաթղթեր, օրագրեր, լուսանկարներ, թերթեր, օտարերկրյա նպաստամատույց կազմակերպությունների հանգանակության թողարկումներ և այլ բնօրինակ նյութեր են:
«Առաջին անգամն է, որ Հայոց ցեղասպանության թանգարանի ցուցանմուշների այսքան մեծ քանակությամբ միավորներ ցուցադրվելու են Հայաստանի տարածքից դուրս, որը կարևոր իրադարձություն է արտասահմանում Հայոց ցեղասպանության թեմայի իրազեկման, ինչպես նաև թանգարանի բացառիկ ցուցանմուշները լայն հանրությանը ներկայացնելու տեսակետից», - նշում է ՀՑԹԻ գլխավոր ֆոնդապահ Գոհար Խանումյանը:
ՀՑԹԻ կողմից ներկայացված ցուցանմուշների մեջ բացառիկ տեղ է զբաղեցնում ցեղասպանությունը վերապրած Ավրորա Մարդիգանյանի հավաքածուն, որի բնօրինակներն առաջին անգամ ներկայացվելու են հենց Փարիզյան ցուցադրության ժամանակ: Հավաքածուում ընդգրկած են 1918 թվականին Կալիֆորնիայում Ավրորա Մարդիգանյանի դերակատարմամբ նկարահանված «Հոգիների աճուրդ» համր ֆիլմի պաստառները, լուսանկարները, անձնական իրերը, նրան նվիրված թողարկումները և այլ բացառիկ նմուշներ: Ֆիլմը 1919 թվականին ցուցադրվել է նաև Փարիզի Սալ Գավո համերգասրահում:
«1919 թ. Փարիզում ֆիլմի ցուցադրությունը գեղարվեստական մեծ ցերեկույթի մաս է կազմել, որը կազմակերպել էին հայասեր դքսուհի դը Ռոհանը և բարոնուհի Քոշենը: Ֆիլմը ցուցադրվել է բարեգործական նպատակներով, և ողջ հասույթը տրամադրվել է որբախնամ աշխատանքներին», - նշում է ՀՑԹԻ փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը:
Այս ցուցադրության մեջ ներառված են նաև Փարիզի Նուբարյան գրադարանի փաստաթղթերն ու լուսանկարները:
Փարիզի ժամանակավոր ցուցադրության կազմակերպմանն իր աջակցությունն է բերել բարերար Ջևան Չելոյանցը:
Այս ցուցադրությանն առնչվող չորս գրքերի թարգմանության և տպագրության ծախսերը հոգացել է ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկը:

On April 29, 2015 a temporary exhibition dedicated to the Armenian Genocide Centennial will be opened in the Paris Municipality.
“Armenia 1915: Paris hosts the collection of the Armenian Genocide Museum-Institute of Yerevan” exhibition will run from April 29 untill July 4.
Simultaneously in two halls of Hotel de Ville of Paris Municipality exhibits and photos presenting shocking fragments of the genocide committed against the Armenians in the Ottoman Empire at the beginning of the 20th century will be shown.
“This is really a unique event for the museum. Realizing the importance to be represented with such unparalleled exhibition in Paris, we have decided to present unique exhibits in the capital of France, which I am sure, will trigger great interest. I want to express my deepest gratitude to the Paris Municipality for such opportunity, as well as to the Embassy of the Republic of Armenia in France for assisting in organizational matters”, - the AGMI director Hayk Demoyan notes.
Nearly 150 exhibits form the Collection of the AGMI are involved in this exhibition and each of them contains unique information about different fragments of human tragedy. These exhibits, the majority of which are being displayed for the first time out of Armenia,  involves personal belongings of genocide victims and survivors, documents, diaries, photos, newspapers, memorabilia of foreign relief organizations for fundraising and other original material.
“This is for the first time that so many exhibits of the Armenian Genocide Museum will be displayed out of Armenia, which is an important event for raising the awareness about the topic of the Armenian Genocide in foreign countries, as well as presenting the museum’s unique exhibits to the wide audience”, - mentions Gohar Khanumyan, the head of the library of the AGMI.
A collection of the Armenian Genocide survivor Aurora Mardiganian has a unique place in the exhibits presented by the AGMI, the originals of which will be displayed for the first time namely during Paris exhibition. The exhibition involves the posters of the silent film “Auction of Souls” where Aurora Mardiganian played herself, as well as photos, personal belongings, releases and other unique items. The film was screened at Salle Gaveau hall of Paris in 1919.
“The French premiere of the film was a part of an artistic matinée organized by Armenophile Duchess de Rohan and Baroness Cochen. The entire income generated from the screening was allocated to the orphan care work”, - the deputy director of the AGMI Lousine Abrahamyan notes.
Documents and photos from the Paris Nubarian Library are also included in this exhibition.
The Paris exhibition was assisted by benefactor Jevan Cheloyants.
The expenses associated with the translation and publication of exhibition related four books were covered by ACBA-CREDIT AGRICOLE bank.