«ՔԱՌԱՄՅԱ ՊԱՏԵՐԱԶՄՆ ԱՐԵՎԵԼՔՈՒՄ, ՖՐԱՆՍ-ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՊԱՏԵՐԱԶՄԻ ԸՆԹԱՑՔՈՒՄ»
Ս. թ. ապրիլի 30-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում տեղի ունեցավ Մուսա լեռան հայերի փրկագործության մասնակից՝ ծովասպա, թարգմանիչ Շառլ-Տիրան Թեքեյանի «ՔԱՌԱՄՅԱ ՊԱՏԵՐԱԶՄՆ ԱՐԵՎԵԼՔՈՒՄ, ՖՐԱՆՍ-ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՊԱՏԵՐԱԶՄԻ ԸՆԹԱՑՔՈՒՄ» հուշագրության շնորհանդեսը: Հուշագրության մեկնաբանությունների ու ծանոթագրությունների հեղինակը բանասեր Կարեն Արիստակեսյանն է:
Հյուրերին բացման խոսքով ողջունեց ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը, ով կարևորելով Կարեն Արիստակեսյանի կատարած մեծ աշխատանքը` նշեց. «Աշխատանքը մեծապես հագեցած է ծանոթագրություններով, Շառլ-Տիրան Թեքեյանը գրել է ականատեսի լեզվով, մինչդեռ 100 տարի անց գործող անձինք ու առանձին իրադարձություններ շատերին են անհայտ, հենց այստեղ է, որ առանձնահատուկ կարևորվում է հետազոտողի՝ Կարեն Արիստակեսյանի դերը»:
Ներկաներին ողջույնի խոսք ուղղեց նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոթը: Պրն Դեսպանն իր խոսքում էլ ավելի առանցքային համարեց հուշագրության խորհուրդն այժմ՝ ապրիլի 24-ից օրեր անց:
«Մուսա լեռը ֆրանս-հայկական համագործակցության և համատեղ պատմության ակնառու դրվագներից է: Այս աշխատությունը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ ֆրանսիական նավատորմում ծառայում էին հայազգի սպաներ, ովքեր իրենց համարում էին և՛ հայ, և՛ ֆրանսիացի»,- ասաց դեսպան Լաքոթը:
Դեսպանը նաև իր երախտիքի խոսքն ուղղեց այս արժեքավոր գործի հաջողման բոլոր մասնակիցներին՝ հավելելով, որ հիշողությունը միայն անցյալ չէ, այլ նաև կարևոր ձեռքբերում ապագայի համար:
Հուշագրության մեկնաբանությունների ու ծանոթագրությունների հեղինակ Կարեն Արիստակեսյանը նշեց, որ Շառլ-Տիրան Թեքեյանի հուշագրությունը մուսալեռցիների փրկագործության, ֆրանս-հայկական գործընկերության և «Հայկական լեգեոնի» կազմավորման մասին է և հավելեց. «Մեծագույն նվիրումով են հագեցած եղել հուշագրության ծանոթագրման ու լուսանկարներով հարստացման ութ ամիսները»:
Ներկաներին ողջունեցին և իրենց գնահատանքի խոսքն ասացին պատմական գիտությունների դոկտորներ, պրոֆեսորներ Էդիկ Մինասյանը (ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան) և Ամատունի Վիրաբյանը (Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի ամբիոնի վարիչ):
Շնորհանդեսի ավարտին իրենց անձնական ընտանեկան պատմություններով կիսվեցին մուսալեռցիների երրորդ սերնդի ներկայացուցիչներ՝ Փարաքարի Սուրբ Հարություն եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Գեղամ ավագ քահանա Քեսաբելյանը և մատենագետ Աստղիկ Ներսիսյանը:
Հուշագրության հրատարակմանն աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի դեսպանատունը, ինչպես նաև մուսալեռցիների ժառանգներ Զոհրաբ Թազյանը և Հակոբ Ջամբազյանը:

The Armenian Genocide Museum-Institute hosted a presentation of the memoir titled “The Four-Year War in the East: the Franco-Armenian Partnership During the War” written by naval officer, translator and participant in the rescue of the Armenians of Musa-Ler, Charles-Tiran Tekeian on 30 April, 2021. The author of the explanatory comments and notes concerning the memoir is philologist Karen Aristakesyan.
Dr. Harutyun Marutyan, AGMI Director, in his opening speech, noted the great work Mr. Aritakesyan had carried out and stated: “The work is replete with footnotes. Charles-Tiran Tekeian wrote using the language of an eyewitness, but 100 years later the characters and individual events are unknown to many, therefore the role of the researcher, Mr. Karen Aristakesyan, is of special importance.”
His Excellency the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia Mr. Jonathan Lacôte also greeted the participants. In his speech, Mr. Lacôte stated that he considered the memoir to be even more pivotal in the days after April 24.
“Musa-Ler is one of the prominent episodes in the history of Franco-Armenian cooperation. This work proves once more that there were officers serving in the French navy of Armenian descent who considered themselves both Armenian and French,” said Ambassador Lacôte.
He also thanked all the participants for the successful production of this valuable work and added that memory is not only of the past, but also a great achievement for the future.
The author of the comments and notes, Mr. Karen Aristakesyan, noted that Charles-Tiran Tekeian’s memoir is about the rescue of the people of Musa Ler, the Franco-Armenian partnership and the formation of the “Armenian Legion,” and added: “I dedicated my greatest efforts to creating the annotations and enrich the text with photographs during the eight months I worked on it.”
The participants were also greeted by Doctors of Historical Sciences, Professors Edik Minasyan (Dean of YSU Faculty of History) and Amatuni Virabyan (Head of the Chair of the Armenian State Pedagogical University), who expressed their appreciation of the work.
At the end of the presentation, representatives of the third generation of Musa Ler Armenians, Rev. Gegham Kesabelyan, the pastor of the Holy Resurrection Church in Parakar and the bibliographer Astghik Nersisyan shared their personal family stories.
The publication of the memoir was supported by the French Embassy in the Republic of Armenia, as well as Zohrab Tazyan and Hakob Jambazyan, descendants of Musa Ler Armenians.