«ՔԱՌԱՄՅԱ ՊԱՏԵՐԱԶՄՆ ԱՐԵՎԵԼՔՈՒՄ, ՖՐԱՆՍ-ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՊԱՏԵՐԱԶՄԻ ԸՆԹԱՑՔՈՒՄ»
Ս. թ. ապրիլի 30-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում տեղի ունեցավ Մուսա լեռան հայերի փրկագործության մասնակից՝ ծովասպա, թարգմանիչ Շառլ-Տիրան Թեքեյանի «ՔԱՌԱՄՅԱ ՊԱՏԵՐԱԶՄՆ ԱՐԵՎԵԼՔՈՒՄ, ՖՐԱՆՍ-ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՊԱՏԵՐԱԶՄԻ ԸՆԹԱՑՔՈՒՄ» հուշագրության շնորհանդեսը: Հուշագրության մեկնաբանությունների ու ծանոթագրությունների հեղինակը բանասեր Կարեն Արիստակեսյանն է:
Հյուրերին բացման խոսքով ողջունեց ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը, ով կարևորելով Կարեն Արիստակեսյանի կատարած մեծ աշխատանքը` նշեց. «Աշխատանքը մեծապես հագեցած է ծանոթագրություններով, Շառլ-Տիրան Թեքեյանը գրել է ականատեսի լեզվով, մինչդեռ 100 տարի անց գործող անձինք ու առանձին իրադարձություններ շատերին են անհայտ, հենց այստեղ է, որ առանձնահատուկ կարևորվում է հետազոտողի՝ Կարեն Արիստակեսյանի դերը»:
Ներկաներին ողջույնի խոսք ուղղեց նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոթը: Պրն Դեսպանն իր խոսքում էլ ավելի առանցքային համարեց հուշագրության խորհուրդն այժմ՝ ապրիլի 24-ից օրեր անց:
«Մուսա լեռը ֆրանս-հայկական համագործակցության և համատեղ պատմության ակնառու դրվագներից է: Այս աշխատությունը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ ֆրանսիական նավատորմում ծառայում էին հայազգի սպաներ, ովքեր իրենց համարում էին և՛ հայ, և՛ ֆրանսիացի»,- ասաց դեսպան Լաքոթը:
Դեսպանը նաև իր երախտիքի խոսքն ուղղեց այս արժեքավոր գործի հաջողման բոլոր մասնակիցներին՝ հավելելով, որ հիշողությունը միայն անցյալ չէ, այլ նաև կարևոր ձեռքբերում ապագայի համար:
Հուշագրության մեկնաբանությունների ու ծանոթագրությունների հեղինակ Կարեն Արիստակեսյանը նշեց, որ Շառլ-Տիրան Թեքեյանի հուշագրությունը մուսալեռցիների փրկագործության, ֆրանս-հայկական գործընկերության և «Հայկական լեգեոնի» կազմավորման մասին է և հավելեց. «Մեծագույն նվիրումով են հագեցած եղել հուշագրության ծանոթագրման ու լուսանկարներով հարստացման ութ ամիսները»:
Ներկաներին ողջունեցին և իրենց գնահատանքի խոսքն ասացին պատմական գիտությունների դոկտորներ, պրոֆեսորներ Էդիկ Մինասյանը (ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան) և Ամատունի Վիրաբյանը (Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի ամբիոնի վարիչ):
Շնորհանդեսի ավարտին իրենց անձնական ընտանեկան պատմություններով կիսվեցին մուսալեռցիների երրորդ սերնդի ներկայացուցիչներ՝ Փարաքարի Սուրբ Հարություն եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Գեղամ ավագ քահանա Քեսաբելյանը և մատենագետ Աստղիկ Ներսիսյանը:
Հուշագրության հրատարակմանն աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի դեսպանատունը, ինչպես նաև մուսալեռցիների ժառանգներ Զոհրաբ Թազյանը և Հակոբ Ջամբազյանը:

30 апреля текущего года в Музее-институте Геноцида армян состоялась презентация мемуаров офицера военно-морского флота, участника спасательной операции армян Мусалера, переводчика Шарля-Тирана Текеяна «Четырехлетняя война на востоке, французско-армянское партнерство в ходе войны». Автор комментариев и заметок в мемуарах – филолог Карен Аристакесян.
Гостей со вступительной речью приветствовал директор МИГА Арутюн Марутян, который, подчеркнув важность проделанной Кареном Аристакесяном работы, отметил: «Работа богата примечаниями, Шарль-Тиран Текеян писал языком очевидца, в то время, как люди и отдельные события спустя 100 лет многим неизвестны, и именно здесь особенно важна роль исследователя Карена Аристакесяна».
Присутствующих приветствовал также чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Джонатан Лакот. Господин посол отметил актуальность мемуаров сейчас, спустя несколько дней после 24 апреля.
«Мусалер является одним из знаменательнейших эпизодов франко-армянского партнерства и совместной истории. Эта книга еще раз доказывает, что во французском флоте служили армянские офицеры, которые считали себя и армянами, и французами», - сказал посол Лакот.
Посол также выразил признательность всем участникам за успешную публикацию этой ценной работы, добавив, что память – это не только прошлое, а также важно для будущего.
Автор комментариев и заметок к мемуарам Карен Аристакесян отметил, что воспоминания Шарля-Тирана Текеяна касаются спасательной операции мусалерцев, франко-армянского партнерства и формирования «Армянского легиона» и добавил: «Восемь месяцев оснащения воспоминаний примечаниями и фотографиями были полны огромной самоотдачи».
Приветствовали присутствующих и представили выразили свое удовлетворение книгой доктора исторических наук, профессора Эдик Минасян (декан факультета истории ЕГУ) и Аматуни Вирабян (заведующий кафедрой Армянского государственного педагогического института).
В заключение презентации свои семейные истории рассказали представители третьего поколения мусалерцев: настоятель храма Святого Воскресения в Паракаре отец Гегам Кесабелян и библиограф Астхик Нерсисян.
Публикацию работы поддержали посольство Франции в Республике Армения, а также потомки мусалерцев Зограб Тагян и Акоб Джамбазян.