![](news-img/Senado2006.jpg)
Մայիսի 27-ին Բրազիլիայի Դաշնային Սենատը միաձայն ընդունել է Սենատի Արտաքին հարաբերությունների և ազգային պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ, դաշնային սենատոր Ալոիզիո Նունես Ֆերեյրա Ֆիլյոյի և դաշնային սենատոր Ժոզե Սերայի հեղինակած No 550/2015 բանաձևը, որով պաշտոնապես ճանաչվում է Հայոց ցեղասպանությունը:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Բրազիլիայի Դաշնային Սենատի կողմից ընդունված բանաձևում ասված է. «Դաշնային Սենատը ճանաչում է Հայ ժողովրդի Ցեղասպանությունը, որի 100-րդ տարելիցը նշվեց 2015թ. ապրիլի 24-ին: Հարգանքի տուրք է մատուցում Ցեղասպանության զոհերին և գնահատում Բրազիլիայում բնակվող հայ փախստականների հազարավոր բրազիլահայ ժառանգների ներդրումը երկրի տնտեսական, սոցիալական և մշակութային ոլորտներում, և ընդգծում է, որ ոչ մի ցեղասպանություն չպետք է մոռացվի, որպեսզի չկրկնվի»:
ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, մեկնաբանելով սենատի որոշումը, նշել է, որ Հայաստանը ողջունում է Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության Դաշնային սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ բանաձևի ընդունումը:
«Այս բանաձևի ընդունմամբ Բրազիլիան նշանակալից քայլ կատարեց՝ ի նպաստ ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների կանխարգելմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերին»:

СЕНАТ БРАЗИЛИИ ЕДИНОГЛАСНО ПРИНЯЛ РЕЗОЛЮЦИЮ, ОФИЦИАЛЬНО ПРИЗНАЮЩУЮ ГЕНОЦИД АРМЯН
Федеральный сенат Бразилии 27 мая единогласно принял резолюцию No 550/2015, официально признающую Геноцид армян, которая была предложена председателем комиссии Сената по внешним связям и национальной обороне Алоизио Ферейра Фило и сенатором Жозе Сера.
Согласно объявлению МИД РА, в резолюции, принятой федеральным сенатом Бразилии, говорится: «Федеральный сенат признаёт Геноцид армян, 100-летие которого отметили 24 апреля 2015 года.
Сенат отдаёт дань уважения памяти жертв Геноцида и ценит вклад проживающих в Бразилии тысяч армян, потомков армянских беженцев, в развитие экономической, социальной и культурной сфер страны. Также отмечается, что ни один геноцид не должен быть забыт, чтобы не был осуществлён снова.
Министр внутренних дел Эдвард Налбандян, комментируя решение сената, отметил, что Армения приветствует принятие резолюции о признании геноцида Федеральным сенатом Федеративной Республики Бразилия.
«Принятием этой резолюции Бразилия сделала значительный шаг во имя усилий международного сообщества по предупреждению геноцидов и новых преступлений против человечества».