ԱՄԵ՛ՐԻԿԱ, ՇՆՈՐՀԱԿԱԼ ԵՆՔ...
Ալեքսանդրապոլում Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտեի «Սևերսկի» նախկին զորանոցի տարածքում գտնվող որբանոցի շուրջ 2000 հայ սանուհիները կանգնած են այնպիսի դասավորությամբ, որ կարելի է կարդալ «Ամե՛րիկա, շնորհակալ ենք» բառերը՝ ի նշան երախտագիտության ամերիկացի ժողովրդի և ԱՄՆ կառավարության: Գրության հետևում երևում է Նպաստամատույցի որբանոցի շենքերից մեկը` «Near East Relief» գրությամբ: Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույցի նախաձեռնությամբ այս և համանման այլ լուսանկարներով թողարկվեցին նաև փոստային բացիկներ:
Ալեքսանդրապոլի` մարդկության պատմության մեջ երբևէ գոյություն ունեցած ամենամեծ որբանոցներում` Որբաքաղաքում, Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույցի խնամքի ներքո էին գտնվում շուրջ 20.000 հայ որբեր, ովքեր ապաստան էին գտել «Սևերսկի», «Կազաչի պոստ» և «Պոլիգոններ» նախկին զինվորական ավաններում: «Սևերսկիի» իգական որբանոցներում ապրում էր 3000 որբ: Այստեղ նրանք օրական երեք անգամ սնունդ էին ստանում:
Նպաստամատույցը զբաղվում էր նաև նրանց մասնագիտական կրթությամբ և պարտավորություն էր ստանձնել աշխատանք փնտրելու որբանոցից հեռացողների համար՝նրանց տեղավորելով հուսալի ընտանիքներում, հետևելով նրանց ապրելակերպին:
Նպաստամատույցի աշխատակիցների մեծ մասը կամավորներ էին, իսկ որբերի խնամակալության ծախսերը հոգում էին ԱՄՆ տարբեր քաղաքներում կազմակերպված հանգանակություններից և նվիրատվություններից ստացված գումարների հաշվին:
«Փրկելով այս երեխաների կյանքը` մենք, ըստ էության, պատասխանատվություն ենք ստանձնել դաստիարակելու նրանց որպես քաղաքացի և հասցնելու ինքնապահովման: Ես սա համարում եմ մեր աշխատանքի կարևորագույն փուլերից մեկը»:

Около 2000 армянок, воспитанниц сиротского приюта «Северский» (бывшая казарма русской армии) Американского комитета помощи Ближнему Востоку в Александрополе, составляют фразу «Спасибо, Америка» – слова признательности правительству и гражданам США. За воспитанницами виден один из приютов Комитета с надписью «Near East Relief». По инициативе Американского комитета помощи Ближнему Востоку выпускались почтовые открытки с фотографиями этой и других надписей.
В «Городе сирот», самом большом в истории человечества сиротском приюте, расположенном в Александрополе, Американский комитет помощи Ближнему Востоку приютил около 20 000 армянских сирот, разместив их в бывших казармах «Северский», «Казачий пост» и «Полигоны». В детском доме для девочек «Северский» жили 3000 сироток. Детей здесь кормили три раза в день. Американский комитет помощи Ближнему Востоку занимался обучением детей-сирот ремеслам, взяв на себя заботу об их трудоустройстве и поиске хороших семей для их опеки, а также следил за воспитанием детей.
Большую часть сотрудников Комитета составляли волонтеры, а средства для содержания детей-сирот Комитет получал от благотворительности и пожертвований, сбор которых проходил в разных городах США.
«Спасая жизнь этих детей, мы, по сути, взяли на себя ответственность воспитать их как граждан и так, чтобы они могли содержать себя. Я считаю это важнейшей частью нашей работы».