ՀՑԹԻ ԳԻՏԱՇԽԱՏՈՂԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻ
Սույն թվականի նոյեմբերի 16-17-ը ՀՑԹԻ ավագ գիտաշխատող Էդիտա Գզոյանը մասնակցել է «Կանայք և Առաջին համաշխարհային պատերազմը» խորագրով միջազգային գիտաժողովին, որը կազմակերպվել էր Լյուբլյանայի համալսարանի պատմության բաժնի և Արվեստի ֆակուլտետի (Սլովենիա) ու Գորիցիայի Մեծ պատերազմի թանգարանի կողմից (Իտալիա):
Գիտաժողովը տեղի է ունեցել Լյուբլյանայում (Սլովենիա) և Գորիցիայում (Իտալիա), մասնակցել են շուրջ 20 բանախոսներ Սլովենիայից, Սլովակիայից, Իտալիայից, Գերմանիայից, Ավստրիայից, Ուկրաինայից, Մեծ Բրիտանիայից, ԱՄՆ-ից, Իսրայելից, Թուրքիայից և Հայաստանից:
Էդիտա Գզոյանը ներկայացրել է «Հայ կանանց և աղջիկներին վերադարձնելու գործընթացը Հայոց ցեղասպանությունից հետո. Կոստանդնուպոլսի Չեզոք տունը» վերնագրով զեկույցը:

НАУЧНЫЙ СОТРУДНИК МИГА ПРИНЯЛА УЧАСТИЕ В МЕЖДУНАРОДНОЙ НАУЧНОЙ КОНФЕРЕНЦИИ
16-17 ноября старший научный сотрудник МИГА Эдита Гзоян приняла участие в международной научной конференции под заглавием: «Женщины и Первая мировая война», которая была организована историческим отделом и факультетом искусства Люблянского университета (Словения) и музеем Великой войны Гориции (Италия).
Научная конференция состоялась в Любляне (Словения) и Гориции (Италия), приняли участие около 20 докладчиков из Словении, Италии, Германии, Австрии, Украины, Великобритании, США, Израиля, Турции и Армении.
Эдита Гзоян представила доклад под заголовком «Процесс возвращения армянских женщин и девушек после Геноцида армян: Нейтральный дом Константинополя».