![](news-img/news-31.01.2015.jpg)
Հունվարի 30-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների կազմակերպման շրջանակներում տեղի ունեցավ Սփյուռքի հանձնախմբերի հանդիպում:
Նիստին ներկա էին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող Վիգեն Սարգսյանը, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, տարբեր երկրներում հավատարմագրված ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպաններ, հայաստանյան և սփյուռքյան տարբեր կառույցների ներկայացուցիչներ:
Օրակարգում էին այնպիսի կարևոր հարցեր, ինչպես օրինակ՝ աշխատանք մամուլի հետ, սոցիալական գովազդ, տեղեկատվության ստացում և փոխանցում, Սրբադասման ծես և համահայկական մասնակցություն և այլն:
Տեղի ունեցավ նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող Վիգեն Սարգսյանի և նույն հանձնաժողովի քարտուղար, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանի ասուլիսը, որի ընթացքում բանախոսները ամփոփեցին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 5-րդ նիստը:
«Աշխարհի տարբեր երկրներում Հայոց ցեղասպանության թեմային նվիրված 25 անուն ժամանավոր ցուցադրություններ կներկայացվեն: Դրանք լուրջ գործիքներ են Հայոց ցեղասպանության մասին օտարազգիների տեղեկատվությունը բարձրացնելու, ցեղասպանության հիշողության պահպանման և ժխտողականության դեմ պայքարի գործում: Յուրաքանչյուր ցուցադրությանը կատալոգ է ուղեկցելու, որը պարտադիր պայման է ժամանակավոր ցուցադրությունների դեպքում»,- նշեց Հայկ Դեմոյանը: Որպես օրինակ ՀՑԹԻ տնօրենը մատնանշեց բոլորովին վերջերս հրատարակված «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» պատկերազարդ գիրքը և նրան ուղեկցող ժամանակավոր ցուցադրությունը:
«Արդեն մեր ձեռքում է նաև «100 լուսանկարչական պատմություններ Հայոց ցեղասպանության մասին» պատկերազարդ գիրքը, որը մի բացառիկ հատոր է՝ հարյուր ընտրված լուսանկարներով, որոնք ներկայացնում են ցեղասպանության այս կամ այն դրվագը՝ իրենց մանրամասն պատմություններով: Դրանք ոչ միայն լուսանկարներ են, այլև՝ պատմություն»,-ընդգծեց Հայկ Դեմոյանը և ավելացրեց, որ հատորի շնորհանդեսը կլինի առաջիկայում:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող Վիգեն Սարգսյանն անդրադարձավ նախօրեին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 5-րդ նիստի աշխատանքներին, նրա տեղեկացմամբ՝ մարտի 18-20 –ը Հայաստանում կանցկացվի «Արարատի ստորոտին» խորագրով մեդիա-ֆորում: Ապրիլի 22-24-ը ոգեկոչման արարողությունների գագաթնակետը կլինի: Ապրիլի 23-ին Սուրբ Էջմիածնում տեղի կունենա ցեղասպանության զոհերի և մարտիրոսների սրբադասման կարգ:
Նույն օրը՝ ապրիլի 23-ին Հանրապետության հրապարակում հանդես կգա Syystem of a down ռոք խունբը, որը մշտապես պայքարել է ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման համար: Ապրիլի 23-ի երեկոյան տեղի կունենա վաղուց արդեն ավանդույթ դարձած ջահերով երթը դեպի Ծիծեռնակաբերդ, որտեղ ապրլի 24-ին նախատեսվում է ոգեկոչման գլխավոր միջոցառումը: Ելույթներով հանդես կգան Հայասատան ժամանած արտասահմանյան պատվիրակությունների ներկայացուցիչներ:
Ավանդական երթը դեպի Ծիծեռնակաբերդ կմեկնարկի ժամը 13-ին: Երեկոյան ՝ 20.15 խորհրդանշական ժամին, տեղի կունենան դասական համերգ բոլոր այն երկրների երաժիշտների մասնակցությամբ, որոնք ճանաչել են հայոց ցեղասպանությունը:
«2015 թվականի ընթացքում Հայաստանում և արտերկրում կկազմակերպվեն գիտական, կրթական, մշակութային, քաղաքական բնույթի լայնամասշտաբ միջոցառումներ` ոգեկոչելով Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը»,-ամփոփեց ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող Վիգեն Սարգսյանը:

СОБРАНИЕ РЕГИОНАЛЬНЫХ РАБОЧИХ ГРУПП ДИАСПОРЫ В МУЗЕЕ-ИНСТИТУТЕ ГЕНОЦИДА АРМЯН
30 января в рамках координации мероприятий, посвященных сотой годовщине Геноцида армян, в МИГА состоялось собрание Региональных рабочих групп диаспоры.
На заседании присутствовали руководитель аппарата президента РА, координатор мероприятий, посвященных сотой годовщине Геноцида армян, Виген Саргсян, министр культуры РА Асмик Погосян, чрезвычайные и полномочные послы РА, представители различных структур из Армении и диаспоры.
На повестку дня заседания были поставлены вопросы: работа с прессой, социальная реклама, получение и передача информации, причисление жертв Геноцида армян к лику святых, всеармянское участие в мероприятиях и т.д.
С докладами выступили координатор мероприятий, посвященных сотой годовщине Геноцида армян, Виген Саргсян и секретарь Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных сотой годовщине Геноцида армян, директор МИГА Гайк Демоян. Они подвели итоги V заседания Государственной комиссии.
“В различных странах будет организовано 25 временных выставок, посвященных Геноциду армян. Экспозиции имеют большое значение в информировании людей, в борьбе против отрицания и в сохранении памяти о геноциде. Каждая экспозиция будет иметь каталог, являющийся обязательным условием для временных выставок”,- подчеркнул Гайк Демоян. Директор МИГА привел в пример недавно изданную иллюстрированную книгу “Освещение Геноцида армян на первых страницах мировой прессы” и сопровождающую ее временную экспозицию.
“У нас в руках иллюстрированная книга “Сто фото-рассказов о Геноциде армян”, которая включает 100 отобранных фотографий, запечатлевших тот или иной эпизод Геноцида армян, с подробным рассказом. Это не только фотографии, но и истории”,- подчеркнул Гайк Демоян и добавил, что презентация книги состоится в ближайшее время.
Координатор мероприятий, посвященных сотой годовщине Геноцида армян, Виген Саргсян подвел итоги проведенной накануне работы V заседания Государственной комиссии, координирующей мероприятия, посвященные сотой годовщине Геноцида армян, и сообщил, что с 18 по 20 марта в Армении состоится медиа-форум “У подножия Арарата”, а с 22 по 24 апреля будут проведены поминальные мероприятия, посвященные Геноциду армян.
23 апреля в Первопрестольном Святом Эчмиадзине состоится причисление жертв Геноцида армян к лику святых.
23 апреля на площади Республики выступит рок группа System of a down, которая всегда боролась за осуждение и международное признание Геноцида армян. Вечером 23 апреля начнется традиционное шествие с факелами в Цицернакаберд. С речью выступят представители иностранных делегаций.
24 апреля в 13:00 начнется традиционное шествие в Цицернакаберд. Вечером в 20:15 (символизирует 2015 год) состоится классический концерт с участием музыкантов из стран, признавших Геноцид армян.
“В течение 2015 года в Армении, а также в других странах будут организованы научные, образовательные и политические широкомасштабные мероприятия, посвященные памяти невинных жертв Геноцида армян”,- обобщил руководитель аппарата президента РА, координатор мероприятий, посвященных столетию Геноцида армян, Виген Саргсян.