Այսօր ՀՑԹԻ գիտաժողովների սրահում տեղի ունեցավ «Հոլոքոստի հիշողության շաբաթ» միջոցառումների շրջանակում հերթական հանդիպումը:
Ելույթ ունեցավ ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի հայոց պատմության ամբիոնի դասախոս, պատմ. գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Հայրունին «Հրեաների զանգվածային բնաջնջման նախապատրաստումն ու իրականացումը հիտլերյան վարչակարգի կողմից» թեմայով դասախոսությամբ: Պրոֆեսորը պատմական ընդարձակ էքսկուրսի միջոցով ներկայացրեց Հոլոքոստի պատմության ողջ իրականությունը՝ անհատական պատմություններից մինչև Բյուրեղյա գիշեր և զոհերի թվաքանակի մասին եղած տվյալների ամփոփում:
Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանի հրեական համայնքի ղեկավար Ռիմա Վարժապետյան-Ֆելերը, որ իր երախտագիտությունը հայտնեց ՀՑԹԻ-ին թեմայի հանդեպ ուշադրության ու «Հոլոքոստի հիշողության շաբաթ» կազմակերպելու նախաձեռնության համար:
Ինչպես ավելի վաղ նշել էինք, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտն իր գործունեության ընթացքում առաջին անգամ կազմակերպել է Հոլոքոստի հիշողության շաբաթ՝ նվիրված Աուշվից-Բիրկենաու համակենտրոնացման ճամբարի ազատագրման և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի 75-ամյակին:
Նախորդ հանդիպումը տեղի էր ունեցել հունվարի 29-ին: Ի դեպ միջոցառման մասնակիցներին ողջույնի խոսք էր հղել նաև

Сегодня в конференц-зале МИГА состоялась очередная встреча в рамках мероприятий «Неделя памяти Холокоста».
Выступил преподаватель кафедры истории Армении факультета истории ЕГУ, д.и.н. профессор Ашот Айруни с лекцией на тему «Подготовка и осуществление массового уничтожения евреев гитлеровским режимом». Посредством расширенного исторического экскурса профессор представил широкую действительность истории Холокоста – от отдельных эпизодов до Хрустальной ночи и обобщения имеющихся данных о количестве жертв.
На встрече присутствовала также руководитель еврейской общины Армении Рита Варжапетян-Феллер, которая выразила свою признательность за внимание к этой теме и за инициативу организации «Недели памяти Холокоста».
Как сообщалось ранее, Музей-институт Геноцида армян впервые за период своей деятельности организовал «неделю памяти Холокоста», посвященную 75-летию окончания Второй мировой войны и освобождения концентрационного лагеря Аушвиц-Биркенау.
Предыдущая встреча состоялась 29 января. Президент РА Армен Саргсян направил участникам мероприятия приветственную речь.