ԼՈՒՍԱԲԱՑ ՄԵԿ ԴԱՐ ԱՆՑ.
Այս վավերագրական ֆիլմը պատմում է գրող Ջորջ Ջերջյանի վերջի գրքի մասին՝ «Լուսաբաց մեկ դար անց»: Գրքում ներկայացված է իր պապիկի կողմից արված հայրենի քաղաքի և քոլեջի լուսանկարների հավաքածուն:
Գրիգոր Ջերջյանը (1870-1947թթ.)՝ հեղինակի պապը, 1900 թվականից մինչև 1907 թվականը իր հայրենի քաղաք Արաբկիրի և քոլեջի քաղաք Էրզուրումի շուրջ 240 լուսանկար է արել, որոնցից պահպանվել է միայն 100-ը: Այս լուսանկարները արտացոլում են մի ժողովրդի կյանքի ուղին, որը մեկ տասնամյակ հետո պիտի անհայտանար իր 3000 տարվա հայրենիքից՝ Արևմտյան Հայաստանից: Լուսանկարները բազմազան են և դասավորվել են առանձին խորագրերի տակ, ինչպես օրինակ՝ ջուր, հող, ժողովուրդ, եկեղեցիներ, դպրոցներ, տնտեսական, սոցիալական և քաղաքական կյանք:
Ավելի քան մեկ դար, այդ լուսանկարները պահվել են մոխրագույն պողպատե արկղի մեջ, որը Արաբկիրից տեղափոխվել է Ալեքսանդրիա (Եգիպտոս), որտեղ այն մնացել է շուրջ 50 տարի: Ժառանգների հետ այդ արկղը տեղափոխվել է Խարթում (Սուդան), որտեղ մնացել է 20 տարի, ապա Լոնդոն` (Անգլիա) 30 տարի և հետո Վաշինգտոն՝ (ԱՄՆ) շուրջ 10 տարի: Այժմ, մեկդարյա խավարից հետո այդ լուսանկարները լույս տեսան:
ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը ֆիլմում նշում է. «Սա եզակի հավաքածու է և շատ կարևոր է, որ դա պահպանվել է: Այն ոչ միայն պահպանել է ընտանիքի հուշերը, այլև պահպանել է մի ամբողջ ժողովրդի պատմություն: Դա մեր պատմության մի մասն է, մեր ընդհանուր ժառանգությունը: Ամեն մի նկար, որը պատկերում է արևմտահայերի կյանքը, նման է խճանկարի, և հավաքելով այդ խճանկարի մասերը լիարժեք պատկերացում ենք կազմում Արևմտյան Հայաստանի կյանքի և այնտեղ տեղի ունեցած փոխազդեցությունների մասին նախքան 1915-ի Ցեղասպանությունը»:
2014 թվականին Ջորջ Ջերջյանն իր պապիկի հավաքածուն այլ փաստաթղթերի հետ միասին նվիրաբերել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը մոտ ապագայում կազմակերպելու է «Արևմտյան Հայաստանը՝ Գրիգոր Ջերջյանի աչքերով» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրություն:

ВОЗРОЖДЕНИЕ, СПУСТЯ ВЕК
Документальный фильм “Возрождение, спустя век” рассказывает о последней книге Джорджа Джерджяна, в которой представлены фотографии родного города и колледжа, сделанные дедом Джорджа Джерджяна.
Григор Джерджян(1870-1947 гг.) - дед автора книги - с 1900 по 1907 год сделал около 240 фотографий своего родного города Арабкира и колледжа в городе Ерзерум, где он учился, но, к сожалению, из них сохранились только 100 фотографий. Эти фотографии отображают жизнь нашего народа, который через десятилетие должен был исчезнуть со своей исторической родины, насчитывающий более 3000 лет – Западной Армении. Разнообразные фотографии представлены под различными заголовками: вода, земля, народ, церкви, школы, экономическая, социальная и политическая жизнь.
Более века фотографии хранились в серой стальной коробке, которая из Арабкира была перевезена в Александрию (Египет), и оставалась там около 50 лет. Потомки Григора Джерджяна перевезли коробку в Хартум (Судан), где она хранилась на 20 лет, потом в Лондон (Англия) - еще на 30 лет, а затем в Вашингтон (США) - на 10 лет. После века забвения, эти фотографии были обнаружены и освещены.
Директор МИГА Гайк Демоян отмечает: “ Это – уникальная коллекция, сохранившая не только обиход семьи Джерджян, но также воспоминания целого народа. Это – часть нашей истории, наше общее наследие. Каждая фотография, отображающая жизнь западных армян, похожа на мозаику. Собирая мозаику по частям, мы можем представить жизнь в Западной Армении до геноцида 1915 года”.
В 2014 году Джордж Джерджян подарил коллекцию и некоторые документы своего деда Музею-институту Геноцида армян. В ближайшем будущем МИГА организует временную экспозицию под названием “Западная Армения глазами Григора Джерджяна”.