ԳԼԵՆ ՔՈՎԻ ՀՈԼՈՔՈՍՏԻ ԹԱՆԳԱՐԱՆԸ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼԵԼ Է ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ՊԱՏՄՈՂ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍԸ
Մայիսի 30-ին Նյու Յորք նահանգի Գլեն Քովի Հոլոքոստի թանգարանում բացվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես:
Ինչպես տեղեկացնում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը, ցուցահանդեսը բաղկացած է երկու մասից՝ Հայոց ցեղասպանության լուսանկարչական պատմություններից, ԱՄՆ հումանիտար օգնության մասին պատմող Մերձավոր Արևելյան նպաստամատույցին նվիրված ցուցադրությունից:
Ցուցահանդեսին զուգահեռ ներկայացվելու է նաև Ավրորա Մարդիգանյանի մասին պատմող ֆիլմը: «Շատ կարևոր է ունենալ նման ցուցադրություն, քանի որ այն մնալու է մինչև սեպտեմբեր և այս երեք ամիսներից հետո տեղափոխվելու է մեկ այլ Հոլոքոստի թանգարան: Չեմ ուզում մանրամասներ փոխանցել, քանի որ դեռ բանակցությունների փուլում ենք»,-փոխանցեց Սուրեն Մանուկյանը:
Ցուցադրության բացմանը ներկա էին նաև ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Զոհրաբ Մնացականյանը, Սուրբ Նահատակների հայկական եկեղեցուց Հայր Աբրահամ Մալխասյանը, տեղի հրեա համայնքի ներկայացուցիչներ և Հոլոքոստը վերապրածներ: Իսկ տեղի հայկական դպրոցի սաները երեկոն զարդարեցին Կոմիտասի ստեղծագործությունների կատարմամբ:

В музее Холокоста Глен-Коува штата Нью-Йорк 30 мая открылась выставка, посвящённая 100-летию Геноцида армян.
По словам заместителя директора Музея-института Геноцида армян Сурена Манукяна выставка состоит из двух частей: фотоисторий о Геноциде армян и выставки, посвящённой гуманитарной помощи США, оказанной «Американским комитетом помощи Ближнему Востоку».
Параллельно с выставкой также будет продемонстрирован фильм, рассказывающий об Авроре Мардиганян. «Очень важно иметь такую выставку, так как она останется до сентября и после этих трёх месяцев будет перемещена в другой музей Холокоста. Не хочу передавать детали, так как мы ещё на стадии переговоров», - сказал Сурен Манукян.
На открытии выставки присутствовали также постоянный представитель Армении в ООН Зораб Мнацаканян, из армянской церкви святых мучениц отец Авраам Малхасян, местные представители еврейской диаспоры и пережившие Холокост. А ученики из местной школы украсили вечер исполнением произведений Комитаса.