ԳԼԵՆ ՔՈՎԻ ՀՈԼՈՔՈՍՏԻ ԹԱՆԳԱՐԱՆԸ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼԵԼ Է ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ՊԱՏՄՈՂ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍԸ
Մայիսի 30-ին Նյու Յորք նահանգի Գլեն Քովի Հոլոքոստի թանգարանում բացվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես:
Ինչպես տեղեկացնում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը, ցուցահանդեսը բաղկացած է երկու մասից՝ Հայոց ցեղասպանության լուսանկարչական պատմություններից, ԱՄՆ հումանիտար օգնության մասին պատմող Մերձավոր Արևելյան նպաստամատույցին նվիրված ցուցադրությունից:
Ցուցահանդեսին զուգահեռ ներկայացվելու է նաև Ավրորա Մարդիգանյանի մասին պատմող ֆիլմը: «Շատ կարևոր է ունենալ նման ցուցադրություն, քանի որ այն մնալու է մինչև սեպտեմբեր և այս երեք ամիսներից հետո տեղափոխվելու է մեկ այլ Հոլոքոստի թանգարան: Չեմ ուզում մանրամասներ փոխանցել, քանի որ դեռ բանակցությունների փուլում ենք»,-փոխանցեց Սուրեն Մանուկյանը:
Ցուցադրության բացմանը ներկա էին նաև ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Զոհրաբ Մնացականյանը, Սուրբ Նահատակների հայկական եկեղեցուց Հայր Աբրահամ Մալխասյանը, տեղի հրեա համայնքի ներկայացուցիչներ և Հոլոքոստը վերապրածներ: Իսկ տեղի հայկական դպրոցի սաները երեկոն զարդարեցին Կոմիտասի ստեղծագործությունների կատարմամբ:

On May 30, an exhibition dedicated to the 100th anniversary opened at Glen Cove Holocaust Museum in New York.
According to deputy director of Armenian Genocide Museum-Institute Suren Manukyan the exhibition is consisted of tow parts; photographic stories of Armenian Genocide and an exhibition telling about the humanitarian aid of Near East Relief organization in USA.
Along with the exhibition movie telling the story of Aurora Martikanyan will also be displayed.
“It is very important to have such an exhibition, and it will be open until September, after which it will be moved to another Holocaust Museum. I don’t want to pass details, because as our negotiations are still going on”,-mentioned Suren Manukyan.
Armenia’s Permanent Representative of at the UN Zohrab Mnatsakanyan, Fr. Abraham Malkhasyan from Holy Martyrs Armenian Church, representatives of Jewish community and survivors of Holocaust were present at the opening ceremony. Students of local Armenian school presented musical pieces selected from Komitas compositions.