Խորհրդային Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվի շուրջ 1,7 մլն բնակիչներից ավելի քան 200 հազարը հայեր էին: Բնորոշ է, որ Ղարաբաղյան շարժման առաջին իսկ օրերից նրանց անվտանգության, հետագա ճակատագրի հարցը կապվում էր Ղարաբաղի հարցի ընթացքի հետ ոչ միայն ադրբեջանական ղեկավարության, այլ անգամ խորհրդային բարձրագույն ղեկավարության կողմից: Այսպես, ԽՄԿԿ ԿԿ-ի գլխավոր քարտուղար Միխայիլ Գորբաչովը Զորի Բալայանին և Սիլվա Կապուտիկյանին 1988 թ. փետրվարի 25-ի հանդիպման ժամանակ հարցադրման ձևով նշեց.
«Իսկ դուք մտածե՞լ եք Բաքվում ապրող 207 հազար հայերի ճակատագրի մասին»:
Բաքվի հայության՝ 1905 թ. փետրվարյան, 1918 թ. սեպտեմբերյան ջարդերին հաջորդեցին 1988 թ. նոյեմբերյան և 1990 թ. հունվարյան կոտորածները, որոնց հետևանքով Բաքուն իսպառ դատարկվեց հայերից: Բաքվի հայության ջարդերն իրականացվեցին Ադրբեջանի իշխանությունների և Ժողովրդական ճակատի սերտ համագործակցությամբ: Հայերին ծեծում էին, կողոպտում, թալանում էին գույքը, բռնաբարում էին, սպանում էին հրազենով, դանակներով, մետաղյա ձողերով, դուրս էին շպրտում շենքերի պատուհաններից, կենդանի կամ մեռած մարդկանց այրում էին խարույկների վրա. մի խոսքով գործի էին դրվում այնպիսի մեթոդներ, որպիսիք կիրառվում էին թե՛ աբդուլհամիդյան ջարդերի, թե՛ Հայոց ցեղասպանության և թե՛ հետագա տարիներին տեղ գտած բռնությունների ժամանակ: Այս հանգամանքը շեշտված է նաև 1990 թ. ապրիլքսանչորսյան տրանսպարանտներից մեկում՝
«Ապրիլի 24, Սումգայիթ, Բաքու. նույն ձեռագիրն է»: Ակնհայտ է, որ ժողովրդական ընկալմամբ
«Բաքու» տեղանունը
«Սումգայիթ»-ի նմանողությամբ ևս ստացավ ցեղասպանության հոմանիշի կարգավիճակ: Ինչպես և Սումգայիթի պարագայում էր, այստեղ ևս, անգամ ադրբեջանցի ականատեսների վկայությամբ,
«երբ տեղի էին ունենում հայերի զանգվածային սպանությունները, միլիցիան և օրինապահ մարմիններն ընդհանրապես չէին միջամտում»:
Խորհրդային զորամիավորումները մտան քաղաք միայն այն ժամանակ, երբ վտանգվեց խորհրդային կարգերի գոյությունը: Բաքվում հայկական կոտորածների զոհերի թիվը գերազանցում է 400-ը, սակայն հայ բնակչության ջարդերի վերաբերյալ գործի քննություն այդպես էլ չկատարվեց: Ժողովրդի կողմից միանշանակորեն
«հերթական ցեղասպանություն» ընկալվող հայերի կոտորածները հերթական անգամ չդատապարտվեցին:
Հայության նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության պաշտոնական չճանաչումը համաշխարհային հանրության մի շարք կարևոր սուբյեկտների կողմից, թուրքական իշխանությունների տասնամյակներ շարունակվող ակտիվ մերժման քաղաքականությունը, նպաստում են ցեղասպանական գործողությունների շարունակականությանը, ինչին մենք ականատես եղանք նաև 2020 թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին:

Из практически 1,7 млн населения столицы Советского Азербайджана Баку более 200 000 были армяне. Характерно, что с первых же дней карабахского движения вопрос их безопасности, дальнейшей судьбы был связан с ходом Карабахского вопроса не только азербайджанским, но и советским высшим руководством. Так, Генеральный секретарь Коммунистической партии СССР Михаил Горбачев 25 февраля 1988 г. во время встречи с Зори Балаяном и Силвой Капутикян в вопросительной форме отметил: «А вы думали о судьбе живущих в Баку 207 000 армян?»
За резней армян в феврале 1905 г., в сентябре 1918 г. последовали погромы в ноябре 1988 г. и в январе 1990 г., вследствие которых Баку был полностью очищен от армян. Резня армян Баку была осуществлена при тесном сотрудничестве властей Азербайджана и Народного фронта. Армян избивали, грабили, разграбляли имущество, подвергали насилию, убивали из огнестрельного оружия, ножами, металлическими прутьями, выбрасывали из окон домов, живых и мертвых людей сжигали на кострах, - одним словом, применялись такие методы, что и при гамидовских погромах, при Геноциде армян и в последующие годы. Это обстоятельство отмечено также в одном из транспарантов к 24 апреля 1990 г.: «24 апреля, Сумгаит, Баку – один почерк». Очевидно, что в народном восприятии топоним «Баку», аналогичный «Сумгаиту», получил статус синонима геноцида. Как и в случае с Сумгаитом, здесь, даже по словам очевидцев-азербайджанцев, «когда происходили массовые убийства армян, милиция и правоохранительные органы вообще не вмешивались».
Советские войска вошли в город только тогда, когда появилась угроза существованию советской системы. Число жертв резни армян в Баку превышало 400 человек, однако дело о массовых убийствах армянского населения не было расследовано. Резня армян, однозначно воспринимаемая в народе как «очередной геноцид», в очередной раз не была осуждена.
Официальное непризнание осуществленного против армян геноцида рядом важных субъектов мирового сообщества, а также проводимая турецкими властями на протяжении десятилетий активная политика отрицания способствуют продолжению геноцидальных действий, очевидцами которых мы стали также в сентябре-ноябре 2020 года.