Խորհրդային Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվի շուրջ 1,7 մլն բնակիչներից ավելի քան 200 հազարը հայեր էին: Բնորոշ է, որ Ղարաբաղյան շարժման առաջին իսկ օրերից նրանց անվտանգության, հետագա ճակատագրի հարցը կապվում էր Ղարաբաղի հարցի ընթացքի հետ ոչ միայն ադրբեջանական ղեկավարության, այլ անգամ խորհրդային բարձրագույն ղեկավարության կողմից: Այսպես, ԽՄԿԿ ԿԿ-ի գլխավոր քարտուղար Միխայիլ Գորբաչովը Զորի Բալայանին և Սիլվա Կապուտիկյանին 1988 թ. փետրվարի 25-ի հանդիպման ժամանակ հարցադրման ձևով նշեց.
«Իսկ դուք մտածե՞լ եք Բաքվում ապրող 207 հազար հայերի ճակատագրի մասին»:
Բաքվի հայության՝ 1905 թ. փետրվարյան, 1918 թ. սեպտեմբերյան ջարդերին հաջորդեցին 1988 թ. նոյեմբերյան և 1990 թ. հունվարյան կոտորածները, որոնց հետևանքով Բաքուն իսպառ դատարկվեց հայերից: Բաքվի հայության ջարդերն իրականացվեցին Ադրբեջանի իշխանությունների և Ժողովրդական ճակատի սերտ համագործակցությամբ: Հայերին ծեծում էին, կողոպտում, թալանում էին գույքը, բռնաբարում էին, սպանում էին հրազենով, դանակներով, մետաղյա ձողերով, դուրս էին շպրտում շենքերի պատուհաններից, կենդանի կամ մեռած մարդկանց այրում էին խարույկների վրա. մի խոսքով գործի էին դրվում այնպիսի մեթոդներ, որպիսիք կիրառվում էին թե՛ աբդուլհամիդյան ջարդերի, թե՛ Հայոց ցեղասպանության և թե՛ հետագա տարիներին տեղ գտած բռնությունների ժամանակ: Այս հանգամանքը շեշտված է նաև 1990 թ. ապրիլքսանչորսյան տրանսպարանտներից մեկում՝
«Ապրիլի 24, Սումգայիթ, Բաքու. նույն ձեռագիրն է»: Ակնհայտ է, որ ժողովրդական ընկալմամբ
«Բաքու» տեղանունը
«Սումգայիթ»-ի նմանողությամբ ևս ստացավ ցեղասպանության հոմանիշի կարգավիճակ: Ինչպես և Սումգայիթի պարագայում էր, այստեղ ևս, անգամ ադրբեջանցի ականատեսների վկայությամբ,
«երբ տեղի էին ունենում հայերի զանգվածային սպանությունները, միլիցիան և օրինապահ մարմիններն ընդհանրապես չէին միջամտում»:
Խորհրդային զորամիավորումները մտան քաղաք միայն այն ժամանակ, երբ վտանգվեց խորհրդային կարգերի գոյությունը: Բաքվում հայկական կոտորածների զոհերի թիվը գերազանցում է 400-ը, սակայն հայ բնակչության ջարդերի վերաբերյալ գործի քննություն այդպես էլ չկատարվեց: Ժողովրդի կողմից միանշանակորեն
«հերթական ցեղասպանություն» ընկալվող հայերի կոտորածները հերթական անգամ չդատապարտվեցին:
Հայության նկատմամբ իրականացված ցեղասպանության պաշտոնական չճանաչումը համաշխարհային հանրության մի շարք կարևոր սուբյեկտների կողմից, թուրքական իշխանությունների տասնամյակներ շարունակվող ակտիվ մերժման քաղաքականությունը, նպաստում են ցեղասպանական գործողությունների շարունակականությանը, ինչին մենք ականատես եղանք նաև 2020 թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին:

Out of the population of 1.7 million in Baku, the capital of Azerbaijan, more than 200,000 were Armenian. Typically, right from the beginning of the Karabagh Movement, the issue of the security of Armenians in Baku at that time and later was being linked to the developments of the Karabagh issue, not only by the Azerbaijani, but also the highest Soviet leadership. In a meeting of February 25, 1988, between Zori Balaian and Silva Kaputikian and Michael Gorbachev, the latter asked, “Have you thought about the fate of 207,000 Armenians living in Baku?”
The Armenian massacres in Baku in February 1905 and September 1918 were replicated in January 1990 with the result that no Armenian was left in Baku. The massacres in Baku were committed through the close collaboration of the Azerbaijani authorities and the National Front. Armenians were being battered, plundered, raped, killed with guns, knives and metal rods, thrown out of windows; people, dead and alive, were being burnt in fires. In a word, they put to work all the methods used during the massacres organized by Abdul Hamid, by the Young Turks during the Armenian Genocide, and later. This linkage was emphasized in one of the poster of April 24, 1990 rally that reads “April 24, Sumgait, Baku—It’s the Same Handwriting” (in Armenian). So, in people’s perception the toponym “Baku” became synonymous with genocide as was “Sumgait.” As evidenced even by the Azerbaijani eyewitnesses, here, just like in Sumgait, during mass slaughter, the militia and the bodies responsible to maintain law and order did not interfere at all.
Soviet troops entered the town only when the existence of Soviet rule was threatened. The number of Armenians killed in Baku during the massacres reached more than 400; however, the issue was never investigated. Once again killings, qualified by the people as “another genocide” were not condemned.
The fact of non-recognition of the Armenian Genocide by the whole international community, the active policy of denial by the Turkish authorities contribute to the continuation of genocidal acts, which we have witnessed also during September-November of 2020.