Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը դատապարտում է
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ հայկական մշակութային հուշարձանների պատկանելությունը խեղաթյուրելուն միտված հերթական փորձերը:
Նախորդ օրը Իլհամ Ալիևը, այցելելով Արցախի Հանրապետության օկուպացված տարածքներ, այդ թվում՝ Հադրութի շրջանի Ծակուռի գյուղի 12-րդ դարի Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցի, հետևյալ հայտարարությունն է արել. «Սա ալբանական եկեղեցի է: Հայերը փորձել են այս եկեղեցին ևս հայկականացնել, այստեղ հայերենով գրություններ են գրել, բայց դա նրանց չի հաջողվել: Սա մեր հնագույն տաճարն է, մեր ուդի եղբայրների տաճարն է, և նրանք այստեղ ևս գալու են: Ինչպես որ մեր մզկիթներն են պղծել, այնպես էլ հնագույն ալբանական տաճար են պղծել հայերը: Բայց մենք վերականգնելու ենք, այս բոլոր գրությունները կեղծ են…»:
Նշենք, որ Ծակուռի գյուղի 12-րդ դարի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին գյուղի նախկին Ծաղկավանք վանական համալիրի միակ կանգուն մնացած եկեղեցին է։
Ալիևի այս հայտարարությունը Ադրբեջանում արդեն տասնամյակներ շարունակ ձևավորված պետական քաղաքականության շարունակությունն է, որը նպատակ ունի յուրացնելու հայկական հնագույն և միջնադարյան մշակութային արժեքները՝ պատմության խեղաթյուրման կամ այլափոխման միջոցով:
Դեռևս 1960-ականների կեսերին և 1970-ականների սկզբին Խորհրդային Ադրբեջանի գիտությունների ակադեմիան հիմք դրեց հակագիտական այն մոտեցմանը, ըստ որի Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում գտնվող քրիստոնեական հուշարձանները ոչ թե հայերի, այլև ադրբեջանցիների նյութական մշակույթի արժեքներ են, որոնց նախնիները եղել են դեռևս 9-րդ դարից վերացած Կովկասյան Ալբանիայի (Աղվանք) քրիստոնյա բնակիչները: Այս տեսության հիմնաքարը դրեց հայտնի կեղծարար Զիա Բունիաթովը` իր «Ադրբեջանը 7-9-րդ դարերում» ուսումնասիրությամբ, որի վերնագիրն արդեն ինքնին վկայում է վերջինիս հակագիտական մոտեցման մասին: «Աղվանական տեսությունը» հետագայում լայն տարածում ստացավ ադրբեջանցի գիտնականների շրջանում, որոնցից շատերը հաճախ իրենք էին խճճվում իրենց կեղծարարություններում: Այս կերպ Արցախի տարածքի շուրջ 200 հուշարձաններ հայտարարվեցին աղվանական-ադրբեջանական, այդ թվում՝ Խաթրավանքը, Դադիվանքը, Գանձասարը և այլն, որոնք ընդգրկվեցին Ադրբեջանի խորհրդային կառավարության կողմից հաստատված հուշարձանների պաշտոնական ցուցակներում:
Յուրացման քաղաքականությանը զուգահեռ ադրբեջանական կառավարության կողմից շարունակվում է իրականացվել հայկական մշակութային արժեքների ոչնչացման քաղաքականությունը: Վերջերս հաստատվեց ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո գտնվող Շուշիի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու (առավել հայտնի է «Կանաչ ժամ» ժողովրդական անվանումով) ավերման փաստը։ Ընդ որում, եկեղեցին ավերվել է ոչ թե պատերազմի ընթացքում, այլ դրա ավարտից հետո։
Այս գործելաոճը մշակութային ցեղասպանության ակնհայտ դրսևորում է, որը ցեղասպանության տեսության հիմնադիր, իրավագետ Ռաֆայել Լեմկինի պնդմամբ խիստ կործանարար է և հաճախ բացահայտում է խմբի ֆիզիկական ոչնչացման դիտավորությունը: Լեմկինը համոզված էր, որ ցեղասպանության մշակութային բաղադրիչն ունի այն կանխարգելելու հատկանիշ: Ըստ Ցեղասպանությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին կոնվենցիայի քննարկումներին մասնակից Վենեսուելայի պատվիրակի՝ «…այրվող գրքերն ու այրվող մարմինները նույնը չեն, սակայն երբ որևէ մեկը ճիշտ պահին միջամտի եկեղեցիների ու գրքերի զանգվածային ոչնչացմանը, կարող է կանխարգելել նաև մարմինների այրվելը»:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ միջազգային հանրության և պատկան մարմինների ուշադրությունն ենք հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ չնայած մեր օրերում շարունակվող մշակութային արժեքների զանգվածային ոչնչացումներին, առ այսօր գոյություն չունի որևէ միջազգային իրավական գործիք կամ փաստաթուղթ, որը «մշակութային ցեղասպանություն»-ը կդարձնի պատժելի արարք: Գոյություն ունեցող անպատժելիությունը, թերևս, գալիս է հուշելու, որ առավել քան հրատապ է միջազգային նոր կոնվենցիայի ընդունումը, որով մշակութային արժեքների դիտավորյալ և հետևողական ոչնչացումը նույնպես կքրեականացվի: Միաժամանակ Ադրբեջանի այս քաղաքականությունը հայերի ֆիզիկական ոչնչացման դիտավորություն է պարունակում, ինչը խիստ անհրաժեշտ է դարձնում արցախահայության պաշտպանությունը և օր առաջ Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչումը:

Музей-институт Геноцида армян осуждает
Музей-институт Геноцида армян решительно осуждает очередную попытку президента Азербайджана Ильхама Алиева тенденциозно исказить принадлежность армянских культурных памятников.
Посетив оккупированные территории Республики Арцах, в том числе и армянскую церковь св. Богородицы XII века в селе Цакуры Гадрутского района, Ильхам Алиев сделал следующее заявление: «Это албанская церковь. Армяне пытаются приписать себе арменизировать также и эту церковь, начертав на стенах армянские надписи, но это им не удалось. Это наш древнейший собор, собор наших братьев удинов, и они вернутся сюда. Как были осквернены наши мечети, так армяне осквернили старинный албанский собор. Но мы восстановим справедливость, все эти надписи фальшивы…»
Отметим, что церковь св. Богородицы XII века села Цакуры – это единственная сохранившаяся церковь монастырского комплекса Цахкаванк, расположенного в этом селе.
Заявление Алиева является продолжением десятилетиями сложившейся в Азербайджане государственной политики, целью которой является присвоение древнейших и средневековых армянских культурных ценностей путем искажения или фальсификации истории.
В середине 1960-х и в начале 1970-х гг. академия наук Советского Азербайджана заложила основу антинаучного подхода, согласно которому христианские памятники, находящиеся на территории Нагорного Карабаха, не армянские, а являются ценностями материальной культуры азербайджанцев, предками которых являлись исчезнувшие уже с IX века христианские жители Кавказской Албании (Агванк).
Краеугольный камень этой теории установил известный фальсификатор Зия Бунятов своим исследованием «Азербайджан VII-IX вв.», уже название которого свидетельствует об антинаучном подходе автора. «Албанская теория» в дальнейшем получила широкое распространение в среде азербайджанских ученых, многие из которых часто запутывались в собственных фальсификациях. Таким образом, около 200 памятников на территории Арцаха были объявлены албано-азербайджанскими, в том числе Хатраванк, Дадиванк, Гандзасар и др., которые вошли в официальные списки памятников, утвержденные советским правительством Азербайджана.
Параллельно политике присвоения азербайджанское правительство продолжает осуществлять политику уничтожения армянских культурных ценностей. Недавно подтвердился факт разрушения церкви св. Иоанна Крестителя в Шуши (более известной в народе как «Зеленая церковь»), находящейся в зоне азербайджанской оккупации.
Кстати, церковь разрушена не во время войны, а после ее окончания.
Эта деятельность является очевидным проявлением культурного геноцида, который по утверждению основоположника теории геноцида юриста Рафаэля Лемкина крайне губителен и часто обнаруживает намерение физического уничтожения группы. Лемкин был убежден, что культурный компонент геноцида имеет свойство его предупреждения.
Согласно делегату Венесуэлы, участнику обсуждений конвенции о предупреждении геноцида и наказании за него: «… горящие книги и горящие тела не одно и то же, однако если кто-то вовремя вмешается в недопустимость массового уничтожения церквей и книг, то может предотвратить и сжигание тел».
Учитывая приведенное выше, привлекаем внимание мировой общественности и соответствующих органов к тому обстоятельству, что, несмотря на продолжающееся в наши дни массовое уничтожение культурных ценностей, на сегодняшний день не существует международный правовой инструмент или документ, который определит «культурный геноцид» как наказуемое действие, однако существующая безнаказанность подсказывает, что срочно надо принимать новую конвенцию, которая криминализирует также преднамеренное и последовательное уничтожение культурных ценностей. Эта политика Азербайджана содержит также умысел физического уничтожения армян, что делает крайне необходимым защиту армян Арцаха и скорейшего признания независимости Республики Арцах.