Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը դատապարտում է
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ հայկական մշակութային հուշարձանների պատկանելությունը խեղաթյուրելուն միտված հերթական փորձերը:
Նախորդ օրը Իլհամ Ալիևը, այցելելով Արցախի Հանրապետության օկուպացված տարածքներ, այդ թվում՝ Հադրութի շրջանի Ծակուռի գյուղի 12-րդ դարի Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցի, հետևյալ հայտարարությունն է արել. «Սա ալբանական եկեղեցի է: Հայերը փորձել են այս եկեղեցին ևս հայկականացնել, այստեղ հայերենով գրություններ են գրել, բայց դա նրանց չի հաջողվել: Սա մեր հնագույն տաճարն է, մեր ուդի եղբայրների տաճարն է, և նրանք այստեղ ևս գալու են: Ինչպես որ մեր մզկիթներն են պղծել, այնպես էլ հնագույն ալբանական տաճար են պղծել հայերը: Բայց մենք վերականգնելու ենք, այս բոլոր գրությունները կեղծ են…»:
Նշենք, որ Ծակուռի գյուղի 12-րդ դարի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին գյուղի նախկին Ծաղկավանք վանական համալիրի միակ կանգուն մնացած եկեղեցին է։
Ալիևի այս հայտարարությունը Ադրբեջանում արդեն տասնամյակներ շարունակ ձևավորված պետական քաղաքականության շարունակությունն է, որը նպատակ ունի յուրացնելու հայկական հնագույն և միջնադարյան մշակութային արժեքները՝ պատմության խեղաթյուրման կամ այլափոխման միջոցով:
Դեռևս 1960-ականների կեսերին և 1970-ականների սկզբին Խորհրդային Ադրբեջանի գիտությունների ակադեմիան հիմք դրեց հակագիտական այն մոտեցմանը, ըստ որի Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում գտնվող քրիստոնեական հուշարձանները ոչ թե հայերի, այլև ադրբեջանցիների նյութական մշակույթի արժեքներ են, որոնց նախնիները եղել են դեռևս 9-րդ դարից վերացած Կովկասյան Ալբանիայի (Աղվանք) քրիստոնյա բնակիչները: Այս տեսության հիմնաքարը դրեց հայտնի կեղծարար Զիա Բունիաթովը` իր «Ադրբեջանը 7-9-րդ դարերում» ուսումնասիրությամբ, որի վերնագիրն արդեն ինքնին վկայում է վերջինիս հակագիտական մոտեցման մասին: «Աղվանական տեսությունը» հետագայում լայն տարածում ստացավ ադրբեջանցի գիտնականների շրջանում, որոնցից շատերը հաճախ իրենք էին խճճվում իրենց կեղծարարություններում: Այս կերպ Արցախի տարածքի շուրջ 200 հուշարձաններ հայտարարվեցին աղվանական-ադրբեջանական, այդ թվում՝ Խաթրավանքը, Դադիվանքը, Գանձասարը և այլն, որոնք ընդգրկվեցին Ադրբեջանի խորհրդային կառավարության կողմից հաստատված հուշարձանների պաշտոնական ցուցակներում:
Յուրացման քաղաքականությանը զուգահեռ ադրբեջանական կառավարության կողմից շարունակվում է իրականացվել հայկական մշակութային արժեքների ոչնչացման քաղաքականությունը: Վերջերս հաստատվեց ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո գտնվող Շուշիի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու (առավել հայտնի է «Կանաչ ժամ» ժողովրդական անվանումով) ավերման փաստը։ Ընդ որում, եկեղեցին ավերվել է ոչ թե պատերազմի ընթացքում, այլ դրա ավարտից հետո։
Այս գործելաոճը մշակութային ցեղասպանության ակնհայտ դրսևորում է, որը ցեղասպանության տեսության հիմնադիր, իրավագետ Ռաֆայել Լեմկինի պնդմամբ խիստ կործանարար է և հաճախ բացահայտում է խմբի ֆիզիկական ոչնչացման դիտավորությունը: Լեմկինը համոզված էր, որ ցեղասպանության մշակութային բաղադրիչն ունի այն կանխարգելելու հատկանիշ: Ըստ Ցեղասպանությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին կոնվենցիայի քննարկումներին մասնակից Վենեսուելայի պատվիրակի՝ «…այրվող գրքերն ու այրվող մարմինները նույնը չեն, սակայն երբ որևէ մեկը ճիշտ պահին միջամտի եկեղեցիների ու գրքերի զանգվածային ոչնչացմանը, կարող է կանխարգելել նաև մարմինների այրվելը»:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ միջազգային հանրության և պատկան մարմինների ուշադրությունն ենք հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ չնայած մեր օրերում շարունակվող մշակութային արժեքների զանգվածային ոչնչացումներին, առ այսօր գոյություն չունի որևէ միջազգային իրավական գործիք կամ փաստաթուղթ, որը «մշակութային ցեղասպանություն»-ը կդարձնի պատժելի արարք: Գոյություն ունեցող անպատժելիությունը, թերևս, գալիս է հուշելու, որ առավել քան հրատապ է միջազգային նոր կոնվենցիայի ընդունումը, որով մշակութային արժեքների դիտավորյալ և հետևողական ոչնչացումը նույնպես կքրեականացվի: Միաժամանակ Ադրբեջանի այս քաղաքականությունը հայերի ֆիզիկական ոչնչացման դիտավորություն է պարունակում, ինչը խիստ անհրաժեշտ է դարձնում արցախահայության պաշտպանությունը և օր առաջ Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչումը:

The Armenian Genocide Museum-Institutes Statement
The Armenian Genocide Museum-Institute strongly condemns another attempt made by Ilham Aliyev, President of Azerbaijan, to distort the ownership of Armenian cultural monuments.
Ilham Aliyev, visiting the occupied territories of the Artsakh Republic including the 12th-century Surb Astvatsatsin (Holy Mother of God) Armenian Church in the village of Tsakuri in the Hadrut region in the last few days, made the following statement:
“This is an Albanian church. The Armenians tried to make this church Armenian, they added inscriptions in Armenian here, but were not successful. This is our ancient temple, the temple of our Udi brothers, who will also be coming here. Just as they desecrated our mosques, so the Armenians desecrated this ancient Albanian temple. But we will rebuild everything and all these inscriptions are false….”
It should be noted that the 12th century Surb Astvatsatsin Church (Holy Mother of God) in Tsakuri village is the only surviving church in the former Tsaghkavank monastery complex.
Aliyev's statement is the continuation of Azerbaijan’s decades-long state policy, which aims to assimilate the ancient and medieval Armenian cultural values by distorting or changing history.
By the middle of 1960s and the beginning of 1970s, the Academy of Sciences of Soviet Azerbaijan established an anti-scientific approach, according to which Christian monuments in the Nagorno-Karabakh region are not material values of Armenian culture but of Azerbaijan, whose ancestors were inhabitants of Caucasian Albania (Aghvank), who were of Christian faith and disappeared by the 9th century. The cornerstone of this theory was laid by the well-known forger Zia Buniatov in his study “Azerbaijan in the 7th-9th centuries,” the title of which already proves the latter's anti-scientific approach. The so-called “Albanian theory” later became widespread among Azeri scholars, many of whom often became confused by their own falsifications. Thus about 200 monuments located in the territory of Artsakh were declared Albanian-Azerbaijani, including Khatravank, Dadivank, Gandzasar, etc., and were included in the official lists of monuments approved by the Soviet government of Azerbaijan.
Together with the policy of appropriation, the Azerbaijani government continues to pursue the policy of destroying Armenian cultural values. The destruction of Surb Hovhannes Mkrtich Church (the St. John the Baptist Church) under Azerbaijani occupation in Shushi (popularly known as “Kanach Zham” ["Green Church"]) was recently confirmed. Moreover, the church was destroyed not during the war, but after it ended.
This is a clear manifestation of cultural genocide, which, according to the lawyer Raphael Lemkin, the founder of genocide theory, is extremely destructive and often reveals the intent of physically destroying a particular group. Lemkin was convinced that the cultural component of genocide had the potential to prevent it.
"Burning books and bodies are not the same thing, but when anyone intervenes in the destruction of churches and books at the right time, they can prevent the burning of bodies," said a Venezuelan delegate during the discussion of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide.
Taking into consideration the abovementioned things, we would like to draw the attention of the relevant bodies and international communities to the fact that, despite the ongoing mass destruction of cultural values, there is still no international legal instrument or document that would make “cultural genocide” punishable. The existing impunity, unfortunately, suggests that the adoption of a new international convention, which would also criminalize the deliberate and steady destruction of cultural values, is more than urgent. At the same time, Azerbaijan’s policy contains the intentional physical extermination of Armenians, which makes it extremely necessary to protect the Armenians of Artsakh and recognize the independence of the Republic of Artsakh as soon as possible.