ՀԻՇԱՏԱԿԻ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄ ՆՎԻՐՎԱԾ ՀՈԼՈՔՈՍՏԻ ԶՈՀԵՐԻՆ
Հունվարի 27-ին Հայաստանի հրեական համայնքի ներկայացուցիչները համայնքի ղեկավար Ռիմա Վարժապետյանի գլխավորությամբ հավաքվել էին Երևանում Ցեղասպանության ու Հոլոքոստի զոհերի հուշարձանի մոտ և Հոլոքոստի զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցել։
Միջոցառմանը ներկա էին նաև հրեաական համայնքի գլխավոր րաբբի Գերշ Բուրշտեյնը, «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն Հարություն Մարությանը, գեներալ լեյտենանտ, հայ-հրեական ֆորումի ղեկավար, պրոֆեսոր Հայկ Քոթանջյանը, ՀՀ կառավարության ազգային փոքրամասնությունների և կրոնի հարցերի բաժնի պետ Վարդան Ասցատրյանը, Ցեղասպանության ու Հոլոքոստի զոհերի հուշարձանի հեղինակ, քանդակագործ Ռուբեն Արութչյանը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվող այլ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ և անվանի գործիչներ: Հիշատակի միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ տիկին Վարժապետյանը, ով հույս հայտնեց, որ նման ողբերգություններ այլևս չեն կրկնվի:
Ելույթ ունեցավ նաև ՀՑԹԻ հիմնադրամի տնօրեն Հարություն Մարությանը, ով մասնավորապես նշեց. «Այսօր՝ հունվարի 27-ը, Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի օրն է: 20-րդ դարը մնաց պատմության մեջ ոչ միայն մարդկային մտքի առաջընթացի՝ տեխնիկական նվաճումներով, այլև երկու ցեղասպանություններով, որոնց շարունակությունն են այսօր հանդիսանում Մերձավոր Արևելքի իրադարձությունները։ Ուստի ցեղասպանությունների հիշատակումը շատ կարևոր է, որպեսզի նման արհավիրքներ չկրկնվեն:
Ե՛վ Հայոց ցեղասպանության, և՛ Հոլոքոստի պարագայում շատ զոհվածներ գերեզման նույնիսկ չունեն, նրանց հիշելը, նմանօրինակ միջոցառումների կազմակերպումը նաև անհրաժեշտ է, որ վառ պահվի նրանց հիշատակը:
Պետք է պահպանել հիշողության մշակույթը։ Մենք պատրաստվում են Հայոց ցեղասպանության թանգարանում Հոլոքոստին նվիրված ցուցահանդես բացել։ Թող Հոլոքոստի ու Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը օգնի մեզ շարունակել ապրել ու զարգանալ, առաջ գնալ»:

On 27th of January, representatives of the Jewish community in Armenia headed by Rima Varjapetyan were gathered near the monument of Genocide and Holocaust victims in Yerevan to pay tribute to the memory of the victims of Holocaust.
The ceremony was attended by Gersh Burshtein, chief rabbi of the Jewish community, Harutyun Marutyan, Director of Armenian Genocide Museum-Institute Foundation, Professor Hayk Kotanjyan, Lieutenant General, head of the Armenian-Jewish Forum, Vardan Asatryan, Head of the Department of National Minorities and Religious Affairs at the RA Government, Ruben Arutchyan, sculptor and author of the Genocide Memorial and Holocaust Memorial, as well as representatives of other national minorities in Armenia. The welcome speech was delivered by Rima Varjapetyan, who expressed hope that such tragedies would never be repeated.
The AGMI director Harutyun Marutyan also delivered a speech, particularly mentioning: “Today, the 27th of January is Holocaust Remembrance Day. The 20th century would remain in the history not only for the progress of the human mind, technical achievements, but also for the two genocides, which find their continuation nowadays in the Middle East. Therefore, mentioning genocides is very important in terms of preventing such calamities from being repeated.
Both in the case of the Armenian Genocide and the Holocaust most of the victims do not even have graves, so remembering them, and organizing such events is necessary in order to keep their memory alive.
We have to keep the culture of memory. We are preparing to open an exhibition dedicated to the Holocaust in the Genocide Museum. Let the memory of the Genocide and Holocaust victims help us to live and move forward”.