20-րդ դարի ցեղասպանությունների համեմատական վերլուծություն
Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտը 2015 թվականի հուլիսի 8-12-ը հյուրընկալելու է Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության (ՑՄԸ) 12-րդ գիտաժողովը, որի խորագիրն է «20-րդ դարի ցեղասպանությունների համեմատական վերլուծություն»:
Հեղինակավոր այս սգիտաժողովի անցկացումը Երևանում աննախադեպ է լինելու թե՛ մասնակիցների քանակի, թե՛ ակադեմիական բարձր վարկանիշի և, իհարկե, Մեծ Եղեռնի հարյուրերորդ տարելիցի տեսանկյունից:
գիտաժողովին իրենց մասնակցությունը կբերեն ցեղասպանագիտության և հարակից ոլորտների հարյուրավոր լավագույն մասնագետներ աշխարհի տարբեր երկրներից:
2015 թ. հուլիսին անցկացվելիք գիտաժողովը նվիրվելու է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ, ինչպես նաև Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի և Հոլոքոստի 70-րդ տարելիցներին:
«Այս գիտաժողովի անցկացումը բացառիկ իրադարձություն է լինելու հայագիտության և, ի մասնավորի, Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության ոլորտում: Հայաստան են ժամանելու հարյուրավոր հեղինակավոր գիտնականներ և երիտասարդ մասնագետներ, որոնց մասնակցությունը Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության տասներկուերորդ գիտաժողովին լավ առիթ է հանդիսանալու Հայոց ցեղասպանության և դրա հետևանքների մասին ավելի խորքային պատկերացումներ ունենալու և, ինչու չէ, Հայաստանին և մեր մշակույթին մոտիկից ծանոթանալու համար»,-նշեց գիտաժողովի կազմկոմիտեի տեղական հանձնաժողովի նախագահ Հայկ Դեմոյանը:
1997 թ. Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցությունը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ 2010 թ. ստացել ՀՀ Նախագահի` Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նշանակալի ավանդի համար շնորհվող մրցանակ:
Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցությունը (International Association of Genocide Scholars) ցեղասպանությունները և մարդկության դեմ կատարված հանցագործություններն ուսումնասիրող գիտնականների առաջատար և խոշորագույն միավորումն է: Այն ստեղծվել է 1994 թ. հայտնի ցեղասպանագետներ Իսրայել Չառնիի (Israel Charny), Հելեն Ֆայնի (Helen Fein), Ռոբերտ Մելսոնի (Robert Melson) և Ռոջեր Սմիթի (Roger Smith) կողմից և այսօր միավորում է ավելի քան 500 գիտնականի աշխարհի տարբեր երկրներից: Ընկերակցության նպատակն է հետազոտել և ուսուցանել աշխարհում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների պատճառները` կանխարգելելու համար ցեղասպանությունների կրկնումն ապագայում: Հայոց ցեղասպանությունը մշտապես գտնվում է Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության անդամների ուսումնասիրության կենտրոնում:
ՑՄԸ –ն և ՀՑԹԻ-ն ընդունում են մասնակցության հայտեր
Ընդունվում են 20-րդ դարի ցեղասպանությունների և ցեղասպանական բռնությունների թեմաներով հայտեր, մասնավորապես զեկույցներ հետևյալ հարցերի վերաբարյալ.
• «Ցեղասպանություն» - հին հանցագործության նոր սահմանում,
• ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի հայեցակարգային հեռավորություններ. նոր մոտեցումներ,
• Հայոց ցեղասպանությունը. ձևանմուշ հետագա ցեղասպանական հանցագործությունների համար,
• Օսմանյան կայսրությունում հույների, ասորիների և եզիդիների ցեղասպանությունը,
• Ցեղասպանության համեմատական հետազոտություն. Հոլոքոստ, ցեղասպանություններ Ռուանդայում, Բոսնիայում, Կամբոջայում, Դարֆուրում, Ինդոնեզիայում, Բանգլադեշում և Լատինական Ամերիկայում,
• Ցեղասպանական գործընթացը. վաղ ահազանգման նշաններ, կանխատեսում և կանխարգելում,
• Ցեղասպանության դինամիկան, պատճառները և հետևանքները,
• Պատժել ցեղասպանական հանցագործությունները. փոխհատուցման հարցը և միջազգային արդարության սահմանափակ կարողությունը,
• Ցեղասպանություն, հավաքական հիշողություն, պատմողական և հասարակական ոգեկոչում,
• Ցեղասպանությունը կրթությունը որպես քայլ դեպի կանխարգելում,
• Ցեղասպանության ժխտումը,
• Նոր ուղղություններ ցեղասպանության հետազոտության մեջ. առաջընթաց, խնդիրներ և նոր հետազոտությունների հնարավորություններ:
Բացի անհատական դիմումներից, կազմակերպիչները խրախուսում են ներկայացման տարբեր եղանակներ, այդ թվում՝ սեմինարներ, կլոր սեղանի քննարկումներ, ֆիլմի ցուցադրություն, գրքերի շնորհանդես, մշակութային, մեդիա և գեղարվեստական գործեր/ընթերցումներ:
Գիտաժողովը կսկսվի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նորաստեղծ ցուցադրության այցելությամբ: Գիտաժողովի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն կունենան իրենց նախընտրությամբ մեկ օր տրամադրել շրջագայության դեպի Գյումրի, որտեղ Հայոց ցեղասպանությունից հետո Ամերիկյան նպաստամատույցի կողմից հիմնվել է աշխարհի խոշորագույն որբանոցը, ինչպես նաև այցելել Մուսա լեռան ինքնապաշտպանության հուշարձանը Երևանի մոտակայքում:
Գիտաժողովին ներկա կարող են գտնվել բոլոր հետաքրքրվող մասնագետներն ու ուսանողները, սակայն ելույթ ունենալու կամ ունկնդրելու համար պետք է լինել ՑՄԸ–ն անդամ, վճարել մասնակցության համար: Անդամագրվելու և վճարումներ անելու համար այցելել` www.genocidescholars.org/membership և www.genocidescholars.org/Yerevan2015 :
Մասնակցության հայտերը ընդունվում են մինչև 2015 թ. հունվարի 23-ը: Դիմումները պետք է ներառեն. էլեկտրոնային հասցե, վերնագիր և համառոտագիր (abstract) (առավելագույնը 250 բառ անգլերեն) և համառոտ կենսագրական տվյալներ 3-4 նախադասություն (խնդրում ենք առանց CV-ի)։ Դիմումներն ուղարկել կազմկոմիտեին հետևյալ հասցեով: iags2015yerevan@gmail.com
Հայտերի որակն ու համապատասխանությունը կգնահատվի գիտաժողովի Գնահատման հանձնաժողովի կողմից: Կազմկոմիտեն կհովանավորի զարգացող երկրներից եկող որոշ թվով մասնակիցների, որոնց հիմնարկները չեն կարող ապահովել ճանապարհի և կեցության ծախսերը, ինչպես նաև հատուկ դեպքերում այլ ուսանող-մասնակիցների: Հետագա հայտարարություններով կտեղեկացնենք նշված նպաստներից օգտվելու ընթացակարգի մասին:

«Сравнительное изучение геноцидов 20-го века»
XII конференция Международной ассоциации исследователей геноцида состоится 8-12 июля 2015 в Музее-институте Геноцида армян в Ереване. Конференция пройдет под девизом «Сравнительное изучение геноцидов 20-го века».
Проведение подобной престижной конференции в Ереване станет беспрецедентным событием как в плане количества участников, так и высокого научного уровня, а также, несомненно, и с точки зрения того, что 2015-ый - год 100-летней годовщины Геноцида армян.
В конференции примут участие сотни лучших исследователей сферы геноцидологии и смежных наук из различных стран мира. Конференция будет посвящена 100-летней годовщине Геноцида армян, а также 70-летней годовщине Второй Мировой войны и Холокоста.
«Проведение данной конференции станет исключительным событием в армяноведении и, в частности, в сфере изучения Геноцида армян. В Армению прибудут сотни выдающихся ученых и молодых специалистов, чье участие в конференции Международной ассоциации исследователей геноцида станет для них хорошим стимулом для углубления представления о Геноциде армян и его последствиях, а также близкого ознакомления с Арменией и нашей культурой»,- отметил председатель армянской комиссии оргкомитета конференции Гайк Демоян.
В 1997 году Международная ассоциация исследователей геноцида признала Геноцид армян, а в 2010 году удостоилась премии президента Армении, вручаемой за весомый вклад в дело признания Геноцида армян.
Международная ассоциация исследователей геноцида (International Association of Genocide Scholars) – крупнейшее и ведущее объединение ученых, исследующих геноцид и преступления против человечества. Она была основана в 1994 году известными исследователями геноцида Исраелом Чарни (Israel Charny), Хелен Файн (Helen Fein), Робертом Мельсоном (Robert Melson) и Роджером Смитом (Roger Smith) и на сегодняшний день объединяет более 500 ученых из разных стран мира. Целью организации является исследование природы, причин и последствий геноцида и мер её предотвращения. Геноцид армян постоянно находится в центре внимания исследователей Международной ассоциации исследователей геноцида.
МАИГ и МИГА принимают заявки на участие в конференции
Принимаются заявки на тему геноцидов и геноцидального насилия 20-го века, в частности, доклады по следующим вопросам:
• «Геноцид» - новое определение старого преступления;
• Концептуальные измерения Конвенции ООН: новые подходы;
• Геноцид армян: прецедент для последующих геноцидальных преступлений;
• Геноцид греков, ассирийцев и езидов в Османской империи;
• Сравнительное исследование геноцида: Холокост, геноциды в Руанде, Боснии, Камбодже, Дарфуре, Индонезии, Бангладеше и Латинской Америке;
• Геноцидальный процесс: сигналы на раннем этапе - прогнозирование и предотвращение;
• Динамика геноцида – причины и последствия;
•Наказать геноцидальные преступления: вопрос компенсации и ограниченные возможности международного правосудия;
• Геноцид, коллективная память, нарративная и общественная память;
• Тема геноцида в образовании как шаг к предотвращению их в будущем;
• Отрицание геноцида;
• Новые направления в исследовании геноцида: прогресс, задачи и возможности новых исследований;
Помимо индивидуальных заявок, организаторы поощряют различные виды презентации материалов, в том числе: семинары, обсуждения в формате круглых столов, кинопоказы, презентация книг, культурные, медиа и художественные работы, чтения.
Конференция начнется с посещения новой музейной экспозиции МИГА. В течение конференции участники получат возможность по своему усмотрению посвятить один день поездке в Гюмри, где после Геноцида армян Американским Комитетом помощи на Ближнем Востоке был основан крупнейший приют; а также посетить мемориал в окрестностях Еревана , посвященный памяти участникам георической самообороны Муса дага.
Конференция открыта для всех желающих специалистов и студентов, однако для выступлений необходимо быть членом Международной ассоциации исследователей геноцида. С информацией о порядке вступления в организацию можно ознакомиться здесь
Заявки на участие принимаются до 23 января 2015 года. Заявки должны включать: электронный адрес, заголовок и короткое описание на английском языке не превышающее 250 слов (abstract) , а также небольшую автобиографию (3-4 предложения. Просим не присылать CV). Заявки принимаются по электронному адресу iags2015yerevan@gmail.com
Качество и соответствие заявок будет оценено квалификационной комиссией .
Оргкомитет проспонсирует определенное число участников из развивающихся стран мира, чьи организации не в состоянии оплатить транспортные расходы и проживание, а также в особых случаях, студентов-участников. О порядке получения стипендий мы оповестим посредством последующих объявлений.