20-րդ դարի ցեղասպանությունների համեմատական վերլուծություն
Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտը 2015 թվականի հուլիսի 8-12-ը հյուրընկալելու է Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության (ՑՄԸ) 12-րդ գիտաժողովը, որի խորագիրն է «20-րդ դարի ցեղասպանությունների համեմատական վերլուծություն»:
Հեղինակավոր այս սգիտաժողովի անցկացումը Երևանում աննախադեպ է լինելու թե՛ մասնակիցների քանակի, թե՛ ակադեմիական բարձր վարկանիշի և, իհարկե, Մեծ Եղեռնի հարյուրերորդ տարելիցի տեսանկյունից:
գիտաժողովին իրենց մասնակցությունը կբերեն ցեղասպանագիտության և հարակից ոլորտների հարյուրավոր լավագույն մասնագետներ աշխարհի տարբեր երկրներից:
2015 թ. հուլիսին անցկացվելիք գիտաժողովը նվիրվելու է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ, ինչպես նաև Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի և Հոլոքոստի 70-րդ տարելիցներին:
«Այս գիտաժողովի անցկացումը բացառիկ իրադարձություն է լինելու հայագիտության և, ի մասնավորի, Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության ոլորտում: Հայաստան են ժամանելու հարյուրավոր հեղինակավոր գիտնականներ և երիտասարդ մասնագետներ, որոնց մասնակցությունը Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության տասներկուերորդ գիտաժողովին լավ առիթ է հանդիսանալու Հայոց ցեղասպանության և դրա հետևանքների մասին ավելի խորքային պատկերացումներ ունենալու և, ինչու չէ, Հայաստանին և մեր մշակույթին մոտիկից ծանոթանալու համար»,-նշեց գիտաժողովի կազմկոմիտեի տեղական հանձնաժողովի նախագահ Հայկ Դեմոյանը:
1997 թ. Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցությունը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ 2010 թ. ստացել ՀՀ Նախագահի` Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նշանակալի ավանդի համար շնորհվող մրցանակ:
Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցությունը (International Association of Genocide Scholars) ցեղասպանությունները և մարդկության դեմ կատարված հանցագործություններն ուսումնասիրող գիտնականների առաջատար և խոշորագույն միավորումն է: Այն ստեղծվել է 1994 թ. հայտնի ցեղասպանագետներ Իսրայել Չառնիի (Israel Charny), Հելեն Ֆայնի (Helen Fein), Ռոբերտ Մելսոնի (Robert Melson) և Ռոջեր Սմիթի (Roger Smith) կողմից և այսօր միավորում է ավելի քան 500 գիտնականի աշխարհի տարբեր երկրներից: Ընկերակցության նպատակն է հետազոտել և ուսուցանել աշխարհում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների պատճառները` կանխարգելելու համար ցեղասպանությունների կրկնումն ապագայում: Հայոց ցեղասպանությունը մշտապես գտնվում է Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության անդամների ուսումնասիրության կենտրոնում:
ՑՄԸ –ն և ՀՑԹԻ-ն ընդունում են մասնակցության հայտեր
Ընդունվում են 20-րդ դարի ցեղասպանությունների և ցեղասպանական բռնությունների թեմաներով հայտեր, մասնավորապես զեկույցներ հետևյալ հարցերի վերաբարյալ.
• «Ցեղասպանություն» - հին հանցագործության նոր սահմանում,
• ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի հայեցակարգային հեռավորություններ. նոր մոտեցումներ,
• Հայոց ցեղասպանությունը. ձևանմուշ հետագա ցեղասպանական հանցագործությունների համար,
• Օսմանյան կայսրությունում հույների, ասորիների և եզիդիների ցեղասպանությունը,
• Ցեղասպանության համեմատական հետազոտություն. Հոլոքոստ, ցեղասպանություններ Ռուանդայում, Բոսնիայում, Կամբոջայում, Դարֆուրում, Ինդոնեզիայում, Բանգլադեշում և Լատինական Ամերիկայում,
• Ցեղասպանական գործընթացը. վաղ ահազանգման նշաններ, կանխատեսում և կանխարգելում,
• Ցեղասպանության դինամիկան, պատճառները և հետևանքները,
• Պատժել ցեղասպանական հանցագործությունները. փոխհատուցման հարցը և միջազգային արդարության սահմանափակ կարողությունը,
• Ցեղասպանություն, հավաքական հիշողություն, պատմողական և հասարակական ոգեկոչում,
• Ցեղասպանությունը կրթությունը որպես քայլ դեպի կանխարգելում,
• Ցեղասպանության ժխտումը,
• Նոր ուղղություններ ցեղասպանության հետազոտության մեջ. առաջընթաց, խնդիրներ և նոր հետազոտությունների հնարավորություններ:
Բացի անհատական դիմումներից, կազմակերպիչները խրախուսում են ներկայացման տարբեր եղանակներ, այդ թվում՝ սեմինարներ, կլոր սեղանի քննարկումներ, ֆիլմի ցուցադրություն, գրքերի շնորհանդես, մշակութային, մեդիա և գեղարվեստական գործեր/ընթերցումներ:
Գիտաժողովը կսկսվի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նորաստեղծ ցուցադրության այցելությամբ: Գիտաժողովի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն կունենան իրենց նախընտրությամբ մեկ օր տրամադրել շրջագայության դեպի Գյումրի, որտեղ Հայոց ցեղասպանությունից հետո Ամերիկյան նպաստամատույցի կողմից հիմնվել է աշխարհի խոշորագույն որբանոցը, ինչպես նաև այցելել Մուսա լեռան ինքնապաշտպանության հուշարձանը Երևանի մոտակայքում:
Գիտաժողովին ներկա կարող են գտնվել բոլոր հետաքրքրվող մասնագետներն ու ուսանողները, սակայն ելույթ ունենալու կամ ունկնդրելու համար պետք է լինել ՑՄԸ–ն անդամ, վճարել մասնակցության համար: Անդամագրվելու և վճարումներ անելու համար այցելել` www.genocidescholars.org/membership և www.genocidescholars.org/Yerevan2015 :
Մասնակցության հայտերը ընդունվում են մինչև 2015 թ. հունվարի 23-ը: Դիմումները պետք է ներառեն. էլեկտրոնային հասցե, վերնագիր և համառոտագիր (abstract) (առավելագույնը 250 բառ անգլերեն) և համառոտ կենսագրական տվյալներ 3-4 նախադասություն (խնդրում ենք առանց CV-ի)։ Դիմումներն ուղարկել կազմկոմիտեին հետևյալ հասցեով: iags2015yerevan@gmail.com
Հայտերի որակն ու համապատասխանությունը կգնահատվի գիտաժողովի Գնահատման հանձնաժողովի կողմից: Կազմկոմիտեն կհովանավորի զարգացող երկրներից եկող որոշ թվով մասնակիցների, որոնց հիմնարկները չեն կարող ապահովել ճանապարհի և կեցության ծախսերը, ինչպես նաև հատուկ դեպքերում այլ ուսանող-մասնակիցների: Հետագա հայտարարություններով կտեղեկացնենք նշված նպաստներից օգտվելու ընթացակարգի մասին:

The Armenian Genocide Museum-Institute (AGMI) will host the twelfth conference of the International Association of Genocide Scholars (IAGS) with the theme “The Comparative Analysis of the 20th Century Genocides”, July 8-12, 2015.
Holding this prestigious conference in Yerevan will be unprecedented both in terms of the number of participants and the high academic level, and also in the perspective of the centenary of the Armenian Genocide.
Genocide scholars and hundreds of academicians from the related fields from around the world will participate in the conference
“The Comparative Analysis of the 20th Century Genocides”.
The conference to be held in July 2015 is dedicated to the centenary of the Armenian Genocide, as well as to the 70th anniversary of the World War II and the Holocaust.
The head of the local organizing committee of the conference, the director of AGMI Hayk Demoyan noted:
“This conference is going to be an exceptional event in the field of Armenology and particularly in the field of Armenian genocide studies. Hundreds of prominent experts and young scholars will arrive in Armenia, whose participation in the IAGS twelfth conference will be a good opportunity to have more profound perceptions of the Armenian Genocide and its consequences, as well as to get well acquainted with Armenia and the Armenian culture”.
The International Association of Genocide Scholars recognized the Armenian Genocide in 1997 and received the prize of RA president for its significant contribution on the recognition of the Armenian Genocide in 2010.
IAGS is the leading and the largest organization of scholars studying genocide and crimes against humanity. The association was founded in 1994 by famous scholars Israel Charny, Helen Fein, Robert Melson, Roger Smith and today it unites more than 500 scholars from around the world. The association aims at investigating and teaching the causes of genocides in the world in order to prevent the genocides in the future. The Armenian Genocide has always been in the focus of genocide studies by the members of IAGS.
The International Association of Genocide Scholars and the Armenian Genocide Museum and Institute welcome the submission of papers, particularly on the following topics:
• “Genocide” – a new definition of an old crime
• Conceptual dimensions of the UN Convention: new approaches
• Armenian Genocide: A template for further genocides
• The genocides of the Greeks, the Assyrians and the Yezidis in the Ottoman Empire
• Comparative Genocide Research: the Holocaust, genocides in Bosnia, Cambodia, Indonesia, Rwanda, Darfur and Latin America
• The genocidal process: early warning signs, prediction and prevention
• The dynamics, causes and consequences of genocide
• Punishing genocidal crimes: the issue of reparations and the limited capacity of international justice
• Genocide, collective memory, narrative and public commemorations
• Genocide education as a step towards prevention
• Genocide denial
• New directions in comparative genocide research: advances, problems and possibilities for future research
Besides individual papers and panels, the organizers encourage other modes of presentation, including workshops, roundtable discussion, film screenings, book presentations, cultural media and artistic works/readings.
The conference will be marked with a visit to the newly prepared exhibition of the Armenian Genocide Museum and Institute. During the conference participants will be able to devote one day to an optional excursion to Gyumri, the city where the world largest orphanages were established by the American Near East Relief after the Armenian Genocide and to visit the Memorial of Musa Dagh Resistance in nearby Yerevan.
Attendance at the conference is open to all interested professionals and students, but for the presentation at the conference one is required to be a member of IAGS. For information on membership please see
www.genocidescholars.org/membership
The applications for the participation in the conference will be accepted by January 23, 2015. The application should include an email address, a title, an abstract (250 words maximum in English) and a short biographical sketch of 3-4 sentences (please no CVs) that should be sent to the organizational committee at:
iags2015yerevan@gmail.com
The quality and relevance of the applications will be assessed by the Conference Evaluation Committee. The Organizational Committee will cover the accommodation of selected participants from developing countries, whose institutions cannot pay their travel and other expenses and others with special circumstances. Further announcements will give information on how to apply for each of these benefits.