«Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության միջազգային հանդեսը» հրատարակում է Հայոց ցեղասպանության և ընդհանրապես ցեղասպանագիտության թեմայով հոդվածներ և գրախոսություններ: Նախապատվությունը տրվելու է պատմության, քաղաքագիտության, մարդաբանության, սոցիոլոգիայի, գրականության և իրավունքի ոլորտի հոդվածներին: Այլ գիտություններին առնչվող հոդվածները ևս կընդգրկվեն հանդեսում, եթե դրանք հիմնական առնչություն կունենան թեմայի հետ:
I. Հոդվածների ներկայացման ձևը
• «Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության միջազգային հանդեսին» ներկայացվող հոդվածները պետք է վերաբերեն ցեղասպանագիտական թեմաներին:
• «Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության միջազգային հանդեսին» ներկայացվող հոդվածները պետք է յուրահատուկ ներդրում ունենան ցեղասպանագիտության ուսումնասիրության մեջ:
• Հոդվածները պետք է ներկայացվեն անգլերենով և ճշգրտորեն համապատասխանեն «Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության միջազգային հանդեսի» հոդվածների ներկայացման ձևաչափին և գրելաոճին:
• Այն հոդվածները, որոնք նախկինում հրատարակված են եղել կամ միաժամանակ ներկայացված են այլ հրատարակչություններին, չեն կարող ընդգրկվել «Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության միջազգային հանդեսի» թողարկումներում:
• Հոդվածները ներկայացվում են համակարգչային շարվածքով` էլեկտրոնային փոստի միջոցով journal@genocide-museum.am էլեկտրոնային հասցեին:
• Հոդվածի նախընտրելի չափն է` 6000-7000 բառ, ներառյալ ծանոթագրությունները և հղումները:
• Հոդվածը պետք է ունենա հիմնական եզրույթների և եզրահանգումների մասին շեղատառ համառոտագիր`շուրջ 100 բառ:
• Լուսանկարները պետք է ներկայացվեն բարձր որակով և սև-սպիտակ գույնով:
• Հոդվածի հետ անհրաժեշտ է ներկայացնել հեղինակի համառոտ ինքնակենսագրությունը, ինչպես նաև հեղինակի հետաքրքրությունների մասին հակիրճ տեղեկություն:
Նախքան ներկայացված նյութերի հրատարակության ընդունելը, բոլոր հոդվածները գրախոսվում են տվյալ ոլորտի առնվազն երկու փորձագետի կողմից:
• Խմբագիրն իրավասու է խմբագրել հոդվածը «Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության միջազգային հանդեսի» խմբագրական մոտեցումներին համապատասխանեցնելու նպատակով, կամ մերժել ներկայացված հոդվածը, եթե այն չի համապատասխանում խմբագրության կողմից սահմանված գիտական հոդվածների հրատարակման չափանիշներին:
• Գրքի և մամուլի գրախոսությունները պետք է պարունակեն առավելագույնը 2000 բառ:
II. Լեզուն, ուղղագրությունը և քերականությունը
• Մեկից մինչև տասը թվերը գրել տառերով, իսկ մնացածները` թվերով:
• Ամսաթվերը և տարեթվերը գրել հետևյալ կերպ. դեկտեմբեր 21, 1915, 1894-96, 1900-ականներ:
• Հապավումները պետք է վերծանվեն և թարգմանվեն անգլերեն:
• Եթե հապավումն ընդգրկված է հոդվածի մեջ և օգտագործված է առաջին անգամ, անհրաժեշտ է փակագծերում տալ ամբողջ անվանումը [օրինակ, «Միություն և առաջադիմություն կուսակցություն» (ՄԱԿ)]:
• Որևէ օտար բառ, որը հայտնի չէ լայն հասարակական շերտերին, անհրաժեշտ է շեղատառ գրել, ինչպես, օրինակ, եղեռն կամ վիլայեթ:
• Հոդվածում օգտագործված աղբյուրների և գրականության հղումներում լատինական տառերից տարբեր աղբյուրների դեպքում հղումները կատարել լատինական այբուբենով` փակագծերում տալով թարգմանությունը և լեզուն:
III. Հոդվածի ձևաչափը
• Վերնագիրը գրել մեծատառերով և կենտրոնում
• Բոլոր հոդվածները ներկայացվում են «Times New Roman» տառատեսակով, 12 տառաչափով (ներառյալ վերնագիրը և հղումները), միջտողային հեռավորությունը` 2:
• Երկար մեջբերումները (ավելի քան չորս տող) ներկայացվում են տեքստում, առանձին հատվածով, 10 տառաչափով, առանց չակերտների:
IV. Հղումներ
• Հղումները պետք է համարակալվեն սկզբից մինչև վերջ:
• Բոլոր գրքերի, ամսագրերի /հանդեսների վերնագրերը գրել շեղատառ, օրինակ, Դադրյան Վ.,
Հայոց ցեղասպանության պատմություն, Ազգային կոնֆլիկտը Բալկաններից Անատոլիա և Կովկաս, Օքսֆորդ, 1995, էջ 18:
• Հղումների պարագայում ՀՑՈՒՄՀ-ն առաջնորդվում է Chicago Manual of Style-ի, 16րդ հրատարակչության սկզբունքներով:
V. Հեղինակային իրավունք
• Հրատարակված նյութերի հեղինակային իրավունքը Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության միջազգային հանդեսինն է:

International Journal of Armenian Genocide Studies publishes articles and reviews related to Armenian Genocide as well as genocide studies in general. Particular attention will be paid to articles dealing with history, political science, anthropology, sociology, literature and law. Articles on other sciences will also be considered if they have strong ties or contexts with the main theme.
STYLE SHEET
I. Submission Guidelines
• Articles submitted to
International Journal of Armenian Genocide Studies for consideration should be related to genocide studies.
• Articles should be original contributions.
• Written in English and must correspond precisely to the format and style of articles published in
International Journal of Armenian Genocide Studies.
• Such articles cannot have been previously published in any form and should not be under consideration by any other publication at the same time.
• Manuscripts should be submitted electronically (via e-mail) to journal@genocide-museum.am
• There is no standard length for articles but 6,000-7,000 words (including notes and references) is a useful target.
• The article should begin with an italicized abstract of around 100 words, which should describe the main arguments and conclusions of the article.
• Photographs must be good quality and in black-white color.
• Authors should include a two line biographical data as well as information concerning his/her relevant interests at the end of the article.
•
TO BE ACCEPTED FOR PUBLICATION, ALL ARTICLES MUST PASS A PEER REVIEW BY AT LEAST TWO EXPERTS IN THE FIELD
• The Editor has the right to edit the article to conform to the editorial policy and specifications of
International Journal of Armenian Genocide Studies and to reject the article if it not be acceptable to our editorial committee for publication.
Book reviews and press-reviews should be kept below an absolute maximum of 2000 words.
II. Language, Spelling and Grammar
• Numbers from one to ten should be spelled out; other numbers should be written as numerals.
• Dates should be in the following form: December 21, 1915; 1894-96; the 1900s.
• Acronyms may be transliterated or translated in English.
• If an abbreviation is introduced into the article, the first time it is used, the abbreviation must be in parentheses following the full name or title [e.g. Committee of Union and Progress (CUP)].
• Any foreign word not known by the general public should be italicized, such as eghern or vilayet.
• All endnote sources using non-Latin alphabet should be transliterated and provided with English translation.
III. Article Format
• Title must be all caps and centered
• All articles should be in Times New Roman 12 point font (including title and endnotes), double-spaced throughout.
• Long quotations (more than four lines) should be brought in the text in a separate passage, 10 point font without the use of quotation marks.
IV. Footnotes
• The footnotes should be used numbered consecutively throughout the article, using a numeral (but not a roman numeral).
• All book and journal titles are italicized.
For example: Dadrian V,
The History of the Armenian Genocide. Ethnic Conflict from Balkans to Anatolia to the Caucasus (Oxford, 1995), p.18.