ՀՑԹԻ ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԸ ՄԵԿՆԱՐԿՈՒՄ Է 2020 Թ. ՌԱՖԱՅԵԼ ԼԵՄԿԻՆԻ ԱՆՎԱՆԱԿԱՆ ԿՐԹԱԹՈՇԱԿԸ
«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամը հայտարարում է իրավագետ Ռաֆայել Լեմկինի անվան 2020 թ. հետազոտական կրթաթոշակային ծրագրի մեկնարկը: Ռաֆայել Լեմկինի անվան կրթաթոշակը նպատակ ունի ընդլայնել Հայոց ցեղասպանության մասին ուսումնասիրությունները, խթանել թեմայի բազմակողմանի հետազոտությունը և ներգրավվել երիտասարդ գիտնականների:
Հայցադիմումների ներկայացման վերջնաժամկետը 2020 թ. փետրվարի 15–ն է:
Հաղթող դիմորդը հայտնի կդառնա 2020 թ. մարտի 1-ին:
Ծրագրի ավարտին դիմորդը պարտավոր է հանդես գալ զեկույցով և ներկայացնել մեկ ամսվա ընթացքում կատարած աշխատանքի ամփոփումը:
Ծրագրի շրջանավարտը պարտավորվում է նաև ծրագրի ավարտից հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, գիտական հոդվածի տեսքով ներկայացնել իր կատարած ուսումնասիրությունների արդյունքը: Հոդվածը կարող է հրատարակվել ՀՑԹԻ կողմից լույս տեսնող International Journal of Armenian Genocide Studies գիտական ամսագրում:
Հաղթող դիմորդի հետ ծրագրի ընթացքում կազմակերպվելու է կլոր-սեղան քննարկում ոլորտի հայաստանյան մասնագետների և ՀՑԹԻ գիտաշխատողների հետ:
Ծրագրի մեկնարկը 2020 թ. ապրիլի 1:
- ինքնակենսագրություն,
- ուսումնասիրության համառոտ նկարագիր,
- հրատարակած աշխատությունների ցանկ (առկայության դեպքում),
- համալսարանական երկու դասախոսների հանձնարարական,
- դիմումաձև:
Հաղթողին որոշելու է «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի գիտական խորհուրդը:
Ռաֆայել Լեմկինի անվան կրթաթոշակը հիմնադրվել է 2010 թ., մինչ օրս ունեցել է 13 հաղթող: Մանրամասների համար այցելել՝
http://www.genocide-museum.am/arm/Lemkin-Alumni.php
Ռաֆայել Լեմկինի մասին
Իրավագետ Ռաֆայել Լեմկինը (1900-1959 թթ.) ստեղծել է «ցեղասպանություն» եզրույթը, ինչպես նաև մասնակցել է 1948 թ. դեկտեմբերի 9-ի ՄԱԿ-ի «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին» կոնվենցիայի կազմմանը:
Իր ահռելի գիտական ժառանգության մեջ Լեմկինը հատուկ տեղ է հատկացրել նաև Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրությանը:
Դեռևս պատանի հասակում Ռաֆայել Լեմկինի վրա մեծ տպավորություն էին թողել 1915 թ. Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային սպանությունները: Լվովի համալսարանում ուսանելիս նա տեղական թերթից տեղեկանում է Սողոմոն Թեհլիրյանի կողմից Բեռլինում Օսմանյան կայսրության ներքին գործերի նախկին նախարար Թալեաթ փաշայի սպանության մասին: Հայոց ցեղասպանությունն իրագործած թուրք հանցագործների անպատիժ մնալու հանգամանքն անհանգստություն է առաջացնում Լեմկինի մոտ: Լեմկինը որոշում է խորանալ միջազգային իրավունքի ասպարեզում՝ մասնագիտանալով մարդկության դեմ հանցագործությունների ուսումնասիրության գործում: Չգտնելով ցեղասպանությունը կանխելու և այն իրագործող հանցագործներին պատժելու համապատասխան միջազգային նորմեր՝ նա ինքն է ձեռնամուխ լինում այդ նորմերի ստեղծման գործին: Մանրամասն՝ http://www.genocide-museum.am/arm/08.11.2017-Lemkin.php

The Armenian Genocide Museum-Institute foundation announces 2020 LEMKIN SCHOLARSHIP program for foreign young researchers and PhD candidates. Raphael Lemkin scholarship is intended to extend research on the Armenian Genocide, promote multilayered research of the theme and engage young scientists.
The deadline for application is February 15, 2020. The name of the winner will be known on March 1, 2020.
At the end of the program, the scholarship holder is required to make a report and present a summary of the work done within the month. He/she will also submit an article as a result of a research to be considered for publication in the
International Journal of Armenian Genocide Studies within 1 year from the end of his/her visit to Armenia.
A round-table discussion with the Armenian specialists and the AGMI Foundation researchers will be organized during the program with the scholarship holder.
The program will run from April 1.
Required documents for the submission:
The winner will be selected by the Scientific Council of the AGMI Foundation.
The Lemkin Scholarship was founded in 2010. So far there have been 13 winners.
http://www.genocide-museum.am/eng/Lemkin-Alumni.php
About Raphael Lemkin
Lawyer Raphael Lemkin (1900-1959) coined the term "genocide" as well as participated in the preparation of the UN Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide of December 9, 1948.
The Armenian Genocide has a special place for study in Lemkin’s extensive scientific heritage.
Raphael Lemkin was greatly impressed by the mass killings of Armenians in the Ottoman Empire in 1915.When studying at Lvov University, he learned from the local newspaper about the murder of ex-Minister of Interior of the Ottoman Empire Talaat Pasha by Soghomon Tehlirian in Berlin. The impunity of Turkish criminals who committed the Armenian Genocide caused anxiety to Lemkin. He decided to go into the field of international law, specializing in the study of crimes against humanity. Unable to find appropriate international norms to prevent genocide and punish the perpetrators, he himself undertook the task of creating those norms.