ՇՎԵԴԻԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԻ ՓՈԽԽՈՍՆԱԿԸ ԱՅՑԵԼԵՑ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐ ՈՒ ԹԱՆԳԱՐԱՆ
Այսօր Շվեդիայի Թագավորության խորհրդարանի երկրորդ փոխխոսնակ Լոտտա Յոնսոն Ֆորնարվեի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանի ուղեկցությամբ այցելեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:
Լոտտա Յոնսոն Ֆորնարվեն ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին, ապա պատվիրակության անդամների հետ ծաղիկներ դրեց Անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեց Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Հյուրերին ուղեկցեց և հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը, հուշակոթողի խորհրդանշական իմաստը ներկայացրեց «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն Հարություն Մարությանը: Հյուրերը այցելեցին նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան, ծանոթացան հայ ժողովրդի ողբերգությունը հավաստող վավերագրերին, դիտեցին ցուցանմուշները, այցի ավարտին տիկին Ֆորնարվեն գրառում կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում։
Շվեդիայի խորհրդարանի փոխխոսնակը նշել է, որ իր երկրի խորհրդարանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը՝ հավելելով. «Մենք միշտ հիշում ենք հայոց մեծ ողբերգությունը և ամեն տարի հիշատակի արարողություններ են լինում մեր խորհրդարանում: Այս տարի նույնպես ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողություն տեղի կունենա»:

VICE-SPEAKER OF THE SWEDISH PARLIAMENT VISITED THE ARMENIAN GENOCIDE MEMORIAL COMPLEX AND MUSEUM
Today the delegation headed by Lotta Johnsson Fornarve, the second vice-speaker of the Parliament of Swedish Kingdom accompanied by Lena Nazaryan, the vice-speaker of the RA National Assembly, visited the Armenian Genocide Memorial Complex.
Lotta Johnsson Fornarve laid a wreath at the Memorial, and with the members of the delegation put flowers at the eternal fire, honoring the memory of the innocent martyrs with a minute of silence.
The guests were welcomed by Dr. Harutyun Marutyan, the director of the AGMI Foundation, who also introduced the history of construction of the memorial complex and its symbolism. The guests also visited the Armenian Genocide Museum, got acquainted with the exhibits on the tragedy of the Armenian people. After the tour Mrs. Fornarve left a note in the Memory Book of the museum.
The vice-speaker of the Swedish Parliament mentioned, that the Parliament of Sweden has already recognized the Armenian Genocide adding; “We always remember the Armenian tragedy and every year the commemoration ceremonies are being held at our Parliament. This year again on April 24 Armenian Genocide commemoration ceremony will be held”.