ՇՎԵԴԻԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԻ ՓՈԽԽՈՍՆԱԿԸ ԱՅՑԵԼԵՑ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐ ՈՒ ԹԱՆԳԱՐԱՆ
Այսօր Շվեդիայի Թագավորության խորհրդարանի երկրորդ փոխխոսնակ Լոտտա Յոնսոն Ֆորնարվեի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանի ուղեկցությամբ այցելեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:
Լոտտա Յոնսոն Ֆորնարվեն ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին, ապա պատվիրակության անդամների հետ ծաղիկներ դրեց Անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեց Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Հյուրերին ուղեկցեց և հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը, հուշակոթողի խորհրդանշական իմաստը ներկայացրեց «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն Հարություն Մարությանը: Հյուրերը այցելեցին նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան, ծանոթացան հայ ժողովրդի ողբերգությունը հավաստող վավերագրերին, դիտեցին ցուցանմուշները, այցի ավարտին տիկին Ֆորնարվեն գրառում կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում։
Շվեդիայի խորհրդարանի փոխխոսնակը նշել է, որ իր երկրի խորհրդարանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը՝ հավելելով. «Մենք միշտ հիշում ենք հայոց մեծ ողբերգությունը և ամեն տարի հիշատակի արարողություններ են լինում մեր խորհրդարանում: Այս տարի նույնպես ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողություն տեղի կունենա»:

ВИЦЕ-СПИКЕР ПАРЛАМЕНТА ШВЕЦИИ ПОСЕТИЛА МЕМОРИАЛ И МУЗЕЙ ГЕНОЦИДА АРМЯН
Сегодня делегация во главе со вторым вице-спикером парламента Королевства Швеции Лоттой Йонсон Форнарве в сопровождении заместителя председателя НС РА Лены Назарян посетила мемориал Геноцида армян.
Лотта Йонсон Форнарве возложила венок к мемориалу Великой резни, затем члены делегации возложили цветы к вечному огню и минутой молчания почтили память святых мучеников.
Директор фонда «Музей-институт Геноцида армян» Арутюн Марутян представил гостям историю строительства мемориала и объяснил его символический смысл. Гости посетили также музей Геноцида армян, ознакомились со свидетельствующими о трагедии армянского народа документами. В заключение визита госпожа Форнарве оставила запись в памятной книге для почетных гостей.
Вице-спикер парламента Швеции отметила, что парламент ее страны признал Геноцид армян, дополнив: «Мы всегда помним великую армянскую трагедию, и каждый год в нашем парламенте проводятся мероприятия памяти. В этом году, также, 24 апреля состоится мероприятие в память Геноцида армян».