«ԳԻՐՔԸ ՈՐՊԵՍ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՎԿԱ»
Ապրիլի 23-ին, ժամը 12:30-ին, Հայոց ցեղասպանության թանգարանում տեղի կունենա «Գիրքը որպես ցեղասպանության վկա» ժամանակավոր ցուցադրության բացումը: Ցուցադրությունը կազմակերպվել է հայ գրատպության 500-ամյակի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից Երևանը Համաշխարհային գրքի մայրաքաղաք հռչակելու կապակցությամբ: Ցուցադրության մեջ ներառնված են շուրջ 300 հնատիպ ու սկզբնաղբյուրային նշանակության տպագիր միավորներ:
Ցուցադրության մեջ ներկայացված գրքերը բաշխված են տարբեր խորագրերի ներքո: Թանգարանի սրահներում ներկայացված են ճանապարհորդական նոթեր, դասագրքեր, արևմտահայոց հասարակական, մշակութային, գործարար կյանքին վերաբերող եզակի հրատարակություններ: Առանձին սեղաններով տրված են համիդյան ու Ադանայի կոտորածներին առնչվող ու դրանց հաջորդած հայասիրական բնույթի հրատարակությունները, առանձին երկրներում` Ռուսաստանում, Ֆրանսիայում, Շվեյցարիայում, Մեծ Բրիտանիայում, ԱՄՆ-ում, Գերմանիայում, սկանդինավյան և այլ երկրներում լույս տեսած եզակի հրատարակությունները, որոնք ներկայացնում են մարդկության ու քաղաքակրթության դեմ թուրքական քաղաքական վարչակարգերի կողմից իրագործած հանցագործությունների անհերքելի վկայությունները: Ներկայացված գրականության մեծ մասը լույս է տեսել օսմանյան կառավարության կողմից հայերի դեմ իրագործված ցեղասպանության տարիներին և հիմնավոր պատասխան է մեր օրերում կիրառվող թուրքական ժխտողականության բոլոր դրսևորումներին:
Ցուցադրության մեջ ներառնված հազվագյուտ ու արժեքավոր գրականությունը վերջին հինգ տարիների ընթացքում ձեռք է բերվել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ջևան Չելոյանցի (Մոսկվա), ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի, Տիգրան Քալայջյանի (Կիպրոս), ինչպես նաև «Փյունիկ» համահայկական բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գրադարանի հավաքածուն հարստացել է արժեքավոր գրականությամբ` Մատիաս Բյորնլունդի (Դանիա), Լաուրա Դաունի (Շվեդիա), Սուրեն Բայրամյանի (Եգիպտոս), Ռուբէն Գալչեանի և այլոց նվիրատվությունների շնորհիվ:
Ցուցադրության մեջ ներառնված գրքերի մի մասն առկա է միայն Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հավաքածուի մեջ:
Հայոց ցեղասպանության թանգարանն իր երախտագիտությունն է հայտնում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային գրադարանին, ՀՀ ԳԱԱ Հիմնարար գրադարանին և ՀՅԴ Բյուրոյի գրադարանին ցուցադրության կազմակերպման գործում ցուցաբերած աջակցության համար:

23 апреля 2012, в 12:30 в Музее-институте Геноцида армян состоится открытие временной экспозиции “Книга – как свидетель Геноцида”. Экспозиция организована в честь 500-летия Армянского книгопечатания и объявления Еревана Всемирной книжной столицей со стороны ЮНЕСКО. В экспозиции будут представлены около 300 экземпляров старых первопечатных книг.
Книги в музейной экспозиции разделены по темам. В экспозиционных залах музея представлены заметки путешественников, учебники, уникальные издания, посвященные общественной, культурной жизни, бизнесу западных армян до Геноцида. В отдельных столах представлены издания, вышедшие в свет после гамидовских и аданских погромов и издания гуманитарного характера, опубликованные в отдельных странах – России, Франции, Швейцарии, Великобритании, США, Германии, скандинавских и других странах, что в своей целостности являются серьезным и непререкаемым свидетельством Преступлений осуществленных против человечества и цивилизации турецкими политическими режимами. Литература, часть которой издана в годы Геноцида, осуществленного османским правительством против армян, является важным ответом всем проявлениям турецкой политики отрицания Геноцида армян.
Представленные в экспозиции редкие и ценные книги были приобретены в течение последних пяти лет при поддержке Президента РА Сержа Саргсяна, Джевана Челоянца (Москва), генерального директора ВиваСелл МТС Ральфа Йирикяна и Тиграна Калайджяна (Кипр), а также Всеармянского благотворительного фонда “Пюник”. Коллекция библиотеки Музея-института Геноцида армян обогатилась ценной литературой благодаря Маттиасу Бьорлунду (Дания), Лауре Даун (Швеция), Сурену Байрамяну (Египет), Рубену Галчяну и другим.
Некоторые книги из представленных в экспозиции сохранились только в коллекции Музея-института Геноцида армян.
Музей-институт Геноцида армян благодарит за поддержку Национальный архив РА, Национальную библиотеку, Фундаментальную библиотеку НАН РА и Библиотеку Бюро АРФД за помощь оказанную в организации экспозиции.