Խախտելով Բրեստ-Լիտովսկի պայմանագրով հաստատված սահմանները՝ թուրքական զորքերը 1918 թ. գարնանը արշավեցին Անդրկովկաս: Նորաստեղծ Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության կառավարության գիտությամբ և թույտվությամբ մայիսի վերջին Բաքվի ճակատում գտնվող թուրքական ուժերի ընդհանուր թիվը գերազանցեց 20.000-ը, որին միացան նաև 2.000-ի հասնող քրդական ջոկատները: Հուլիսի 31-ին «Կովկասի մուսուլմանական բանակը» Նուրի փաշայի գլխավորությամբ անցավ լայնածավալ հարձակման և սեպտեմբերի 14-ի լույս 15-ի գիշերը գրավեցին Բաքուն: Չնայած դանիական և պարսկական հյուպատոսներին տրված՝ հայերի անվտանգության հավաստիացումներին՝ թուրք սպաների և մուսավաթական կառավարության ներքին գործոց նախարար Խան-Ջիվանշիրի հրամանատարությամբ և թուրքական կանոնավոր բանակի ու շրջակա գյուղերի թաթարների մասնակցությամբ երեք օր շարունակ` սեպտեմբերի 15-17-ը Բաքվում կոտորեցին հազարավոր հայերի` կողոպտելով նրանց ունեցվածքը:
Բաքվի կոտորածի առաջին զոհը դարձավ տեղի մտավորականությունը, որոնց թվում բժիշկներ, ինժեներներ, փաստաբաններ, մանկավարժներ, գրողներ, լրագրողներ և այլոք: Երեք օր տևած սարսափելի սպանդից, ավերից ու թալանից չկարողացավ խուսափել գրեթե ոչ մի հայ ընտանիք: Նրանց մի մասը կոտորվեց անմիջապես իրենց բնակարաններում, իսկ մյուսը` փողոցներում և ապաստարաններում: Ամբողջովին ավերվեց հատկապես հայկական թաղամասը: Չխնայեցին նույնիսկ երեխաներին և հիվանդներին. Բալախանու հիվանդանոցում սպանվեց 360 հիվանդ, իսկ Կոմենդանտսկի փողոցի վրա գտնվող մանկատան 63 երեխաներին փողոց նետեցին չորրորդ հարկից: Կոտորածները շարունակվեցին Բաքվից ոչ հեռու գտնվող «Նոբել եղբ.» ընկերությանը պատկանող ակցիոներական ընկերության ամառանոցում, ուր սպանվեց այնտեղ ապաստանած 200-ից ավելի հայ: Զանգվածային կոտորածների հետքերը թաքցնելու նպատակով զանազան թաղամասերից հավաքված հայերի դիակների մեծ մասը թափեցին ծովը, կամ հրկիզեցին: Կոտորածի չորրորդ օրը Խան-Ջիվանշիրի հրամանով Մուղանի անապատ տաժանակիր աշխատանքի քշվեց 9.000 հայ երիտասարդ, որոնցից միայն 400-ը կարողացան վերադառնալ:
Ըստ սպանդի ականատես Բախշի Իշխանյանի նախագահությամբ Բաքվի հայոց ազգային խորհրդին կից ստեղծված «Անկետային հանձնաժողով»-ի կազմած վիճակագրական տվյալների՝ մինչև Բաքվի անկումը հայ բնակչությունը կազմել է 88.673 մարդ: Թուրք-թաթարական ուժերի իրականացրած ցեղասպանության հետևանքով զոհերի ընդհանուր թիվը կազմել է 29.063 մարդ:
1918 թ. Բաքվի ջարդերը Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ ծրագրված և իրականացված ցեղասպանության շարունակությունն էին: Կոտորածի և բռնությունների սարսափելի դրվագներն արձանագրվել են ականատես բազմաթիվ զինվորականների, լրագրողների, դիվանագետների և վերապրողների կողմից:
Հետգրություն՝ 1921թ. հուլիսի 15-ին Կոստանդնուպոլսում երիտասարդ հայորդի Միսակ Թոռլաքյանի արձակած գնդակից սպանվում է Բեհբուդ Խան Ջիվանշիրը՝ Ադրբեջանի Հանրապետության նախկին ներքին գործերի նախարարը, ով Ադրբեջանի տարբեր շրջաններում հազարավոր հայերի սպանության գլխավոր պատասխանատուն էր: Նրա դատավարությունն տեղի է ունենում Կոստանդնուպոլսի բրիտանական ռազմական տրիբունալում 1921 թ. աշնանը: Դատարանի վճռով Թոռլաքյանն ազատ է արձակվում:

РЕЗНЯ АРМЯН В БАКУ В 1918 Г.
Нарушив установленные Брест-Литовским договором границы, турецкие войска весной 1918 г. вторглись в Закавказье. По позволению новосозданного правительства Демократической Республики Азербайджан в конце мая общее число находящихся на фронте Баку турецких сил превысило 20 000, к которым присоединилось 2000-ое курдское войско. 31 июля «Мусульманская армия Кавказа» под руководством Нури паши начала широкомасштабное наступление и в ночь с 14 по 15 сентября заняла Баку. Несмотря на заверения о безопасности армян, данные датским и персидским консулам, под командованием турецких офицеров и министра внутренних дел мусаватского правительства Хан-Дживаншира и при участии турецкой регулярной армии и татар прилегающих деревень на протяжении трех дней – с 15 по 17 сентября – в Баку истребили тысячи армян, разграбив их имущество.
Первой жертвой резни в Баку стала местная интеллигенция, в числе которых были врачи, инженеры, юристы, педагоги, писатели, журналисты и другие. За трое суток избежать бойни, разрушений и грабежа не удалось практически ни одной армянской семье. Часть их была убита в собственных квартирах, а другая – на улицах и в убежищах. Полностью был разрушен армянский квартал. Не пощадили даже детей и больных: в госпитале Балаханы было убито 360 больных, а 63 ребенка приюта на Комендантской улице были выброшены с четвертого этажа. Резня продолжалась в находящейся недалеко от Баку резиденции акционерной компании, принадлежащей организации «Братья Нобель», где было убито более 200 армян, нашедших там убежище. С целью сокрытия следов массовой резни большую часть трупов армян, собранных из различных районов, выбрасывали в море или сжигали. На четвертый день погромов по приказу Хан-Дживаншира в Муганскую пустыню были загнаны 9000 армянских юношей, из которых только 400 человек сумели вернуться.
Согласно статистическим данным «Анкетной комиссии», созданной при армянском национальном совете под председательством свидетеля резни Бахши Ишханяна, до падения Баку армянское население города составляло 88 673 человека. Общее число жертв вследствие осуществленного турецко-татарскими силами геноцида составило 29 063 человека.
Резня в Баку в 1918 г. является продолжением спланированного и осуществленного в Османской империи геноцида. Ужасные эпизоды резни и насилия были задокументированы многочисленными свидетелями: военными, журналистами, дипломатами и пережившими.
П.С. 15 июля 1921 г. в Константинополе выстрелом юного армянина Мисака Торлакяна был убит Бехбуд Хан Дживаншир бывший министр внутренних дел Республики Азербайджан, который был ответственен за убийство тысяч армян в различных районах Азербайджана.