Գիտաժողովի նպատակներն ու խնդիրները
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի կազմակերպած միջազգային այս գիտաժողովը նպատակ է հետապնդում Մեծ Եղեռնի հարյուրամյակի նախօրեին քննարկումներ սկսել և եզրակացություններ տալ երեք հիմնական ուղղություններով տարվող աշխատանքներին: Դրանք են`
ա. Հայոց ցեղասպանության գիտական ուսումնասիրության և թանգարանային ցուցադրությունների կազմակերպման հետագա հեռանկարներն ու ուղղությունները,
բ. Ժխտողականության դեմ արդյունավետ պայքար մղելու աշխատաեղա-նակներն ու հրամայականները,
գ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի ու վերապրողների իրավահաջորդներին փոխհատուցման ու դրա հետ կապված խնդիրների իրավական հիմնավորումների քննարկում:
Գիտաժողովը կարևոր հանգրվան կհանդիսանա Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի կապակցությամբ շահեկան գիտական քննարկումների ու անհրաժեշտ հետևությունների համար, որի ընթացքում կձևակերպվեն հստակ եզրակացություններ ու առաջարկներ Հայոց ցեղասպանության տակավին չուսումնասիրված կամ նվազ ուսումնասիրված ոլորտների ուղղությամբ գիտական աշխատանքների իրականացման ու դրանց աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Այս գիտաժողովը հնարավորություն կընձեռնի նաև հանգամանալիորեն քննարկելու թուրքական ժխտողականության դեմ առավել արդյունավետ հակազդեցության մեխանիզմների ու աշխատաեղանակների մշակման համար: Վերջապես, այս գիտաժողովը կոչված է մասնագիտական հեղինակավոր կարծիքների հիման վրա մշակել ու ծրագրել հարյուրամյա տարելիցի կապակցութ-յամբ Հայաստանի Հանրապետությունում և արտասահմանում անցկացվելիք տարաբնույթ միջոցառումների ընդհանուր ռազմավարությունը:
Գիտաժողովի անցկացումը հարմար առիթ է նաև Հայոց ցեղասպանության հետևանքների վերացմանն առնչվող հիմնահարցերի ճշգրտման ու հետագա քայլերի ռազմավարության մշակման համար:
Նման գիտաժողովի կազմակերպումը, որին իրենց մասնակցությունն են բերելու Հայոց ցեղասպանության հիմնախնդիրներով զբաղվող մասնագետները, կարևոր ստուգատես է համարվելու 2015 թ. Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության երևանյան համաժողովի անցկացման նախօրեին, ինչպես նաև կոչված է լրջորեն նպաստելու Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության ոլորտում գիտական սերնդափոխության գործընթացին:
ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻ ԾՐԱԳԻՐ
ՕՐ ԱՌԱՋԻՆ Մարտի 22
9:30 - 10:00 Մասնակիցների գրանցում, Անի պլազա, Անի սրահ
10:00 - 10:30 Ողջույնի խոսք
• ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույնի ուղերձը
• Հայրապետական աղոթք և բացման խոսք Ն. Ս. Օ. Տ. Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս
10:00-10:30 – ՊԼԵՆԱՐ ՆԻՍՏ
10:30 - 11:30 ՆԻՍՏ ԱՌԱՋԻՆ – Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության արդի վիճակն ու հեռանկարները
Նիստավար` Հարություն Մարության
1. Վահագն Տատրեան – Հայոց ցեղասպանության հետազոտության հեռանկարները
2. Ռիչարդ Հովհաննիսյան – Մտքեր 100-ամյա տարելիցը նշելու մոտեցումների վերաբերյալ
3. Ռուբեն Սաֆրաստյան – Հայոց ցեղասպանություն. տեսական խնդիրներ
4. Հայկ Դեմոյան – Հայոց ցեղասպանության տեսողականացման և թանգարանային ցուցադրության կազմակերպման հայեցակարգային մոտեցումները
11:30 - 12:00 Հարց ու պատասխան, քննարկում
12:00 - 12:30 Սուրճի ընդմիջում
12:30 - 14:00 ՆԻՍՏ ԵՐԿՐՈՐԴ – Հայոց ցեղասպանության աղբյուրագիտություն. որտե՞ղ և ի՞նչ փնտրել
Նիստավար` Ռիչարդ Հովհաննիսյան
1. Հարություն Գևորգյան – Հայերի և հույների բնաջնջումն Օսմանյան կայսրությունում (1919-1922թթ.): Վիճակագրական տվյալներ և արխիվային նյութեր:
2. Ռուբեն Ադալյան – ԱՄՆ արխիվներ. մեկդարյա գրառումներ
3. Ամատունի Վիրաբյան – Ցեղասպանության զոհերի էլեկտրոնային շտեմարանի ստեղծման վերաբերյալ
4. Միհրան Մինասյան – Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրման նոր հեռանկարները
5. Վոլֆգանգ Գուստ – Հայոց ցեղասպանություն. թուրքակա՞ն, թե՞ գերմանական ծրագիր
14:00 - 14:30 Հարց ու պատասխան, քննարկում
14:30 - 15:30 Ճաշի ընդմիջում
15:30 - 16:45 ՆԻՍՏ ԵՐՐՈՐԴ – Հայոց ցեղասպանության հանրահռչակումը միջազգային լսարանում. ներկայացում և մեկնաբանություն
Նիստավար` Հարություն Գևորգյան
1. Նիկոլայ Հովհաննիսյան – Հայեցակարգային նոր մոտեցումներ Հայոց ցեղասպանության գնահատման և միջազգային ճանաչման ռազմավարությունում՝ արդի ցեղասպանագիտության համատեքստում
2. Հարութ Սասունյան – Ցեղասպանության ճանաչում թե՞ արդարության հետապնդում
3. Թեսսա Հոֆման – Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրություն. ձեռքբերումներ և հեռանկարները
4. Ջորջ Շիրինյան – Հաստատելով Հայոց ցեղասպանությունը գիտական մեթոդներով
5. Իսրայել Չառնի – հաստատված է
16:45 - 17:15 Հարց ու պատասխան, քննարկում
Գիտաժողովի առաջին օրվա արդյունքների ամփոփում
ՕՐ ԵՐԿՐՈՐԴ Մարտի 23
11:00 - 12:15 ՆԻՍՏ ԱՌԱՋԻՆ – Հայոց ցեղասպանություն. Հիշողության պահպանման հրամայականը
Նիստավար` Հայկ Դեմոյան
1. Հարություն Մարության – Հայոց ցեղասպանության հիշողության ուսումնասիրության հիմնախնդիրները Հոլոքոստի պատմագրության լույսի ներքո
2. Վահե Թաշճեան – Օսմանյան կայսրության հայերի պատմությունն ընկալելի դարձնել բոլորի համար. Հուշամատյան կայքէջի փորձ
3. Ռուբինա Փիրումյան – Հայոց ցեղասպանության ուսուցում բոլոր տարիքային մակարդակներում. անտեսված դաշտ արդարության մեր պայքարում
4. Միհրան Դաբաղ – Եվրոպական հիշողության քաղաքականությունը և Հայոց ցեղասպանությունը. ռիսկեր և մարտահրավերներ
5. Ստեփան Աստուրյան – հաստատված է
12:15 - 12:45 Հարց ու պատասխան, քննարկում
12:45 - 13:15 Սուրճի ընդմիջում և գրքերի շնորհանդես
13:15 - 14:30 ՆԻՍՏ ԵՐԿՐՈՐԴ
Նիստավար` Ռուբինա Փիրումյան
1. Սամվել Կարապետյան – Եղեռնի հուշարձաններն Արևմտյան Հայաստանում
2. Անրի Թերյո – հաստատված է
3. Յաիր Աուրոն – հաստատված է
4. Վլադիմիր Վարդանյան – Մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների հայեցակարգի ձևավորումը և դրանից ցեղասպանություն հանցագործության զատման դրդապատճառները
5. Ռագըփ Զարակոլու – հաստատված է
14:30 - 15:00 Հարց ու պատասխան, քննարկում
15:00 - 16:00 Ճաշի ընդմիջում
16:00 - 17:15 ՆԻՍՏ ԵՐՐՈՐԴ
Նիստավար` Արամ Միրզոյան
1. Գևորգ Վարդանյան – Քրիստոնյաների բնաջնջումն Օսմանյան կայսրությունում Առաջին աշխարհամարտի տարիներին. զուգահեռներ հայերի և հույների փորձառության միջև
2. Ասյա Դարբինյան – Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույցի գործունեությունը որպես իրականացված ցեղասպանության մասին վկայություն: Թեմայի ուսումնասիրության հեռանկարները և աղբյուրներն արտերկրում
3. Պեդրո Քյուչուկյան – Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախապատրաստական աշխատանքները Իտալիայում
4. Աննա Ալեքսանյան – Հայոց ցեղասպանության գենդերային ասպեկտները: Ուսումնասիրության խնդիրներն ու հեռանկարները
5. Մելինե Անումյան – Իթթիհադական ավանդույթի պահպանումը Թուրքիայի Հանրապետությունում: Երիտթուրքերի 1919-1921թթ. և 1926թ. դատավարությունների համեմատական վերլուծություն

ARMENIAN GENOCIDE: CHALLENGES ON THE EVE OF CENTENARY
The international conference on the eve of centenary of the Armenian Genocide, organized by the State Commission on Coordination of the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide aims to start discussions and make conclusions in three main directions:
a. Further perspectives and directions of the Armenian Genocide studies and organization of museum exhibitions,
b. Imperatives and efficient methods of the fight against the denial,
c. Discussion of compensation for the successors of the Armenian Genocide survivors and victims, and issues related to its legal justification.
The conference will be an important harbor for efficient scholarly discussions and necessary conclusions concerning the centenary of the Armenian Genocide, for clear conclusions and recommendations in terms of the scholarly work on not yet observed or less explored issues as well as the potential support for it.
This conference will also allow developing more efficient mechanisms and methods of response to the Turkish denial. Finally, this conference is designed to develop and plan the overall strategy of various events to be organized in the Republic of Armenia and abroad on the occasion of centenary based on the professional and reputable opinion.
The conference is an opportunity to clarify the issue of elimination of consequences of the Armenian Genocide and to develop the further strategy.
The organization of such a conference, in which experts on Armenian Genocide studies take part, will be an important review on the eve of Yerevan conference of International Association of Genocide Scholars in 2015. It will also promote the generation change of Armenian Genocide scholars.
PROGRAM
Day 1, March 22
9:30 - 10:00 Registration of the participants, Ani plaza, Ani hall
10:00 - 10:30 Greeting speeches
• Greeting massage of President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan
• Patriarchal blessing and welcoming message of His Holiness Garekin II Catholicos of All Armenians
10:00-10:30 – PLENARY SESSION
10:30 - 11:30 FIRST SESSION – The Prospects and the Current Situation of Armenian Genocide Studies
Chair Harutyun Marutyan
1. Vahakn Dadrian – Perspectives of Armenian Genocide Studies
2. Richard Hovannisian – Thoughts about Approaches to Commemorating the 100th Anniversary
3. Ruben Safrastyan – Armenian Genocide: Theoretical Issues
4. Hayk Demoyan – The Conceptual Approaches Towards the Visualization of the Subject of the Armenian Genocide and of the Creation of Museum Exposition
11:30 - 12:00 Questions, comments and discussion
12:00 - 12:30 Coffee Break
12:30 - 14:00 SECOND SESSION – The Study of the Armenian Genocide Sources: where and what to look for?
Chair Richard Hovannisian
1. Raymond H. Kévorkian – The Extermination or the Armenians and the Greeks in the Ottoman Empire (1919 – 1922). Statistics and Archival Materials
2. Rouben Adalian – The U.S. Archives: A Century-Long Record
3. Amatuni Virabyan – On the Creation of the E-Database of the Victims of Genocide
4. Mihran Minassian – New Perspectives in the Study of the Armenian Genocide
5. Wolfgang Gust – Armenian Genocide: Turkish or German Plan?
14:00 - 14:30 Questions, comments and discussion
14:30 - 15:30 Break for lunch
15:30 - 16:45 THIRD SESSION – The Recognition of the Armenian Genocide among the International Audience: Submission and Interpretation
Chair Raymond H. Kévorkian
1. Nikolay Hovannisyan – New Conceptual Approaches in the Evaluation and International Recognition of the Armenian Genocide in the Context of Modern Genocide Studies
2. Harut Sassounian – Genocide Recognition or Quest for Justice?
3. Tessa Hofmann – Armenian Genocide Studies: Achievements and Further Perspectives
4. George Shirinian – Affirming the Armenian Genocide through Scholarly Means 5. Israel Charny – confirmed
16:45 - 17:15 Questions, comments and discussion
Conclusion of the First Day of the Conference
DAY 2, March 23
11:00 -12:15 FIRST SESSION – Armenian Genocide: The Importance of the Memory Preservation
Chair Hayk Demoyan
1. Harutyun Marutyan – Issues of the Study of Memory of the Armenian Genocide in Light of the Holocaust Historiography
2. Vahe Tachjian – To Make Obvious the History of the Armenians in the Ottoman Empire to Everyone: the Expertise of the "Hushamatyan" Website
3. Rubina Peroomian – The Armenian Genocide Education in all Grade Levels, A Neglected Field in the Nation's Struggle for Justice
4. Mihran Dabagh – The Policy of European Memory and the Armenian Genocide: Risks and Challenges
5. Stephan Astourian– confirmed
12:15 - 12:45 Questions, comments and discussion
12:45 - 13:15 Coffee Break and book presentation
13:15 – 14:30 SECOND SESSION – Preparation for the centenary of the Armenian Genocide
Chair Rubina Peroomian
1. Samvel Karapetyan – Memorials of Yeghern in Western Armenia
2. Henry Theriault – confirmed
3. Yair Auron – confirmed 4. Vladimir Vardanyan – The Formation of the Concept of Crimes Against Humanity and the Factors that Make the Crime of Genocide Distinct from it
5. Ragıp Zarakolu – confirmed
14:30 – 15:00 Questions, comments and discussion
15:00 – 16:00 Break for lunch
16:00 – 17:15 THIRD SESSION
Chair Aram Mirzoyan
1. Gevorg Vardanyan – confirmed
2. Asya Darbinyan – The Activities of Near East Relief as an Important Evidence of Committed Genocide
3. Anna Aleksanyan – Gender Aspects of the Armenian Genocide. The Problems and Prospectives of its Research
4. Pedro Kuchukyan – The Organization of the Preparatory Works Dedicated to 100th Anniversary of the Armenian Genocide in Italy
5. Meline Anumyan – The Preservation of the Ittihadist Tradition in the Republic of Turkey. The Comparative Analysis of 1919-1921 and 1926 Trials of the Young Turks