25.10.2020 Հայաստանում գտնվող Ֆրանսիայի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակությունն այսօր այցելեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիր, ծաղիկներ դրեց անմար կրակի մոտ, հարգեց զոհերի հիշատակը։
16.10.2020 Հոկտեմբերի 16-ին աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Հունաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասը Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի փոխնախարար Ավետ Ադոնցի, Հունաստանում ՀՀ դեսպան Ֆադեյ Չարչօղլյանի, Հայաստանում Հունաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էվանգելոս Տուրնակիսի ուղեկցությամբ այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Նախարար Դենդիասի գլխավորած պատվիրակությունն այցելեց նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան, որտեղ թանգարանի փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը ներկայացրեց 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությանը վերաբերող վավերագրերն ու ցուցանմուշները:
Այցի ավարտին Նիկոս Դենդիասը գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում, որտեղ մասնավորապես նշել է. «Չարիքը մոռացության մատնելը դրա կրկնության կատարյալ միջոց է»:
Գրառումից հետո ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը նախարար Դենդիասին նվիրեց Մխիթարյան Միաբանության Միաբան Հայր Վահան ծայրագույն վարդապետ Օհանյանի և ավստրալահայ Արա Քեթիպյանի կազմած 1890-1922 թթ․ ամերիկյան մամուլում հրատարակված Հայոց ցեղասպանության մասին հոդվածների հինգ հատոր:
10.03.2020 Օրերս ՀՀ-ում Կանադայի Արտակարգ և լիազոր դեսպան Էլիսոն Մարի Լը Քլերը մասնավոր այցով եղավ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում, ապա նաև` թանգարանում:
Տիկին դեսպանը ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, այնուհետև՝ ծաղիկներ Անմար կրակի մոտ: Կանադայի դեսպանին ուղեկցում էր ՀՑԹԻ փոխտնօրեն Էդիտա Գզոյանը, վերջինս հյուրին ու նրա ուղեկիցներին ներկայացրեց Հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը, նրա խորհուրդն ու նշանակությունը:
Կանադայի դեսպանը շրջայց կատարեց նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, որտեղ ՀՑԹԻ փոխտնօրենի ժ/պ Հասմիկ Մարտիրոսյանը ներկայացրեց ցեղասպանության պատմության մանրամասները, ծանոթացրեցցուցադրությանը:
Այցի ավարտին Կանադայի Արտակարգ և լիազոր դեսպան Էլիսոն Մարի Լը Քլերը գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում, որտեղ իր երախտագիտություն էր արտահայտում թանգարանում արվող կարևոր աշխատանքի համար և նշում, որ թանգարանի միջոցով ներկայացվում է սարսափելի պատմություն՝ համոզիչ ու ազդեցիկ եղանակով:
Էդիտա Գզոյանը շնորհակալություն հայտնեց դեսպանին այցի ու ցուցաբերած հետաքրքրության համար և նվիրեց ՀՑԹԻ հրատարակություններից մի քանի անգլիալեզու գրականություն:
24.02.2020 Փետրվարի 24-ին պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Մոլդովայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Զինաիդա Գրեչանիի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանի և Հայաստան-Մոլդովա բարեկամական խմբի ղեկավար Արմեն Փամբուխչյանի ուղեկցությամբ այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր։
Պատվիրակությանն ընդունեց և Հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը ներկայացրեց ՀՑԹԻ էքսկուրսավար Լուսինե Թունյանը։
Հյուրերը ծաղիկներ դրեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ հարգեցին Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Մոլդովայից ժամանած պատվիրակությունը Զինաիդա Գրեչանիի գլխավորությամբ եղան նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացան ցուցադրությանը, այցի ավարտին Մոլդովայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահը գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում. «Հայերի ողբերգությունը չպետք է մոռացվի, քանի որ մոռացումը կարող է նշանակել նման հանցագործությունների կրկնության հնարավորություն ապագայում։
Հայտնում ենք խորին ցավակցություններս հայ ազգի հետ կատարված դրամայի համար։ Մենք մեր սրտին մոտ ենք ընդունում նրա ցավը և հարգում ենք զոհվածների հիշատակը։ Թո՛ղ Աստված, հանգստացնի մահացածների հոգիները և թող հանգչեն նրանք խաղաղությամբ»։
24.02.2020 Հայաստան կատարած իր պաշտոնական այցելության շրջանակներում Սլովակիայի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակն այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցեց Սուրբ նահատակների հիշատակին։
Բարձրաստիճան հյուրին ուղեկցում էր ՀՀ Արտաքին գործերի փոխնախարար Ավետ Ադոնցը: Նախարար Միրոսլավ Լայչակը ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, այնուհետև պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին Անմար կրակի մոտ:
Հյուրերին դիմավորեց և Հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը ներկայացրեց ՀՑԹԻ փոխտնօրենի ժ/պ Հասմիկ Մարտիրոսյանը։
23.01.2020 Հունվարի 23-ին պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Նիդերլանդների Թագավորության արտաքին գործերի նախարար Ստեֆ Բլոկի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցի և Նիդերլանդներում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Բալայանի ուղեկցությամբ այցելեցին Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Պատվիրակությանը դիմավորեց և Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի, ինչպես նաև Հուշապատի կառուցման պատմությունն ու խորհուրդը ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը: Պարոն Բլոկը ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին:
Պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ հարգեցին Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Հյուրերը եղան նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ՀՑԹԻ փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը ներկայացրեց թանգարանային ցուցադրությունը, մանրամասներ հաղորդեց Հայոց ցեղասպանության պատմությունից:
Թանգարանում կատարած շրջայցից հետո նախարար Ստեֆ Բլոկը գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:
22.01.2020 Աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Մեքսիկայի Կոնգրեսի Պատգամավորների պալատի Հայաստանի հետ բարեկամության պատգամավորական խմբի նախագահ Ադոլֆո Տոռես Ռամիրեսը ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Մեքսիկա բարեկամական խմբի ղեկավար Նորա Առուստամյանի ուղեկցությամբ հունվարի 21-ին այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Պարոն Ռամիրեսին և նրան ուղեկցողներին ողջունեց, Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի, ինչպես նաև Հուշապատի կառուցման պատմությունն ու խորհուրդը ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը:
Մեքսիկայից ժամանած պատվիրակությունն այցելեց նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան, թանգարանի էքսկուրսավար Ռոզա Մնոյանը հյուրերին ծանոթացրեց 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությանը վերաբերող վավերագրերին, ցուցանմուշներին: Այցի ավարտին Ադոլֆո Տոռես Ռամիրեսը գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում, որտեղ մասնավորապես նշել է. «Ամեն ինչ պետք է անենք, որ աշխարհը հարգի, հասկանա Հայոց ցեղասպանությունը և կարողանանք ապրել խաղաղ պայմաններում: Այն պետք է ճանաչվի բոլորի կողմից, իսկ հայ ժողովուրդը խաղաղության ջատագովը դառնա»:

Today the parliamentary delegation of the French Republic in Armenia visited the memorial to the victims of the Armenian Genocide, laid flowers at the eternal fire, honored the memory of the victims.
The delegation from France was accompanied by Vladimir Vardanyan, Deputy of RA National Assembly, Jonathan Lacotte, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia, Hasmik Tolmajyan, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to France. The visitors were welcomed by AGMI Deputy Director Lusine Abrahamyan.
16.10.2020
On October 16, Nicos Dendias, the minister of foreign affairs of the Hellenic Republic, Avet Adonts, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Fadeh Charchoghlyan, Armenian Ambassador to Greece and Evangelos Tournakis, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Greece to Armenia, visited the Armenian Genocide memorial. Harutyun Marutyan, the director of the Armenian Genocide Museum-Institute, welcomed the high-ranking guests and presented the history of the construction of the memorial. Minister Dendias laid a wreath at the memorial to the victims of the Armenian Genocide, laid flowers at the eternal fire and observed a minute of silence in memory of the victims.
The delegation, led by Minister Dendias, also visited the Armenian Genocide Museum, where Lousine Abrahamyan, the deputy director of the museum presented the documents and exhibits related to the first genocide of the 20th century. At the end of the visit, Nicos Dendias made a note in the Memory Book of Honorable Guests, where he particularly noted:
“Oblivion of evil in the world is the perfect recipe for repetition”.
After making the note, AGMI director Harutyun Marutyan presented to Minister Dendias five volumes of articles on the Armenian Genocide composed by Archimandrite of the Mekhitarist Congregation of Venice Father Vahan Ohanyan and Australian-Armenian figure Ara Ketipyan, published in 1890-1922 in the U. S. press.
10.03.2020
Recently Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Canada to Armenia Alison Marie LeClaire paid a private visit to the Armenian Genocide Memorial and the Museum.
Ambassador LeClaire laid a wreath at the Genocide Monument and then put flowers at the Eternal Fire.
Canadian Ambassador was accompanied by the AGMI Deputy Director Edita Gzoyan, who presented to the guests the history and symbolism of the Genocide Monument.
The Ambassador also visited the Genocide Museum, where the AGMI Acting Deputy Director presented the exhibition and details about the history of the Armenian Genocide.
At the end of the visit Ambassador LeClaire left a note in the Memory Book of Honorable Guests: “I would like to express my appreciation for the critically important work that you do in this museum. The tragedy that you commemorate here has so many lessons for today. The museum tells a terrible story in a compelling and powerful way. I will carry it with me always”.
Edita Gzoyan expressed her thanks to the Ambassador for the visit and gifted her some of the AGMI English-language publications.
24.02.2020
On February 24, within her official visit to Armenia, President of the Moldovan Parliament Zinaida Greceanîi has visited the Armenian Genocide Memorial Complex accompanied with Deputy Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Lena Nazaryan and Head of Armenia-Moldova Friendship Group Armen Pambukhchyan.
The delegation was welcomed by the AGMI guide Lusine Tunyan, who also presented the history and symbolism of the Genocide Memorial.
The Moldovan delegation headed by Zinaida Greceanîi also visited the Genocide Museum and got acquainted with the exhibits. At the end of the visit President of the Moldovan Parliament left a note in the Memory Book of Honorable Guests: “Armenian tragedy should not be forgotten, as forgetting may mean the possibility of the repetition of such crimes in future.
We express our deepest condolences for the drama of the Armenian nation. We feel this pain deep in our heart and respect the memory of those victims. May God rest the souls of the martyrs and let them rest in peace”.
During his official visit to Armenia, Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak republic Miroslav Lajčák visited the Armenian Genocide Memorial and paid tribute to the memory of the Holy Martyrs.
The high-ranking guests were accompanied by Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Avet Adonts.
Miroslav Lajčák laid a wreath at the Genocide Memorial, after which members of the delegation put flowers at the eternal fire.
The guests were welcomed by the acting Deputy Director of the AGMI Hasmik Martirosyan, who also presented the history and symbolism of the Genocide Memorial.
23.01.2020
On 23 January, within his official visit to the Republic of Armenia, Stef Blok, the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of the Netherlands, accompanied by Avet Adonts, the Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia, and Tigran Balayan, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Netherlands, visited the Armenian Genocide Memorial.
The delegation was welcomed by AGMI Director Harutyun Marutyan, who also presented the history and symbolism of the Genocide Monument.
Mr. Blok laid a wreath at the Genocide Monument, and members of the accompanying delegation put flowers at the Eternal Fire honoring the memory of the innocent martyrs with a minute of silence.
The guests also visited the Genocide Museum, where deputy director of the museum Lusine Abrahamyan presented the museum exhibition and details about the Genocide History.
At the end of the visit Stef Blok left a note in the Memory Book of honorable guests.
22.01.2020
On 21 January, within the framework of a working visit to the Republic of Armenia, Adolfo Torres Ramirez, the Chairman of the Parliamentary Friendship Group of the Congress of Deputies of the House of Representatives of Mexico, accompanied with the Head of the Armenia-Mexico Friendship Group of the National Assembly of the Republic of Armenia Nora Arustamyan visited the Armenian Genocide Memorial.
Mr. Ramirez and the accompanying delegation were welcomed by AGMI Director Harutyun Marutyan, who also presented the history and symbolism of the Genocide Monument.
Memberes of the delegation put flowers at the Eternal Fire and honored the memory of the innocent martyrs with a minute of silence.
The delegation also visited the Armenian Genocide Museum, where museum guide Rosa Mnoyan presented to them documents and exhibits about the first genocide of 20th century. At the end of the visit Adolfo Torres Ramirez left a note in the Memory Book of honorable guests: “Everything must be done for the world to respect, understand the Armenian Genocide and be able to live in peace. It must be recognized by all, and the Armenian people will become an advocate of peace”.