ԼԵՄԿԻՆԻ ԿՐԹԱԹՈՇԱԿ - 2011
Հայոց-ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողմից սահմանված Ռաֆայել Լեմկինի անվան ամենամյա դրամաշնորհային ծրագրի առաջին հաղթողը Լոնդոնի համալսարանի Պատմության և հասարակական գիտությունների ֆակուլտետի պատմության ամբիոնի ասպիրանտ Ռեբեկա Ջինքսն է: Ռ. Ջինքսը զբաղվում է Հայոց ցեղասպանության և Հոլոքոստի ուսումնասիրությամբ, արժանացել է մի շարք ակադեմիական մրցանակների և տիրապետում է անգլերեն, գերմաներեն և սերբերեն լեզուներին:
Հիշեցնենք, որ 2010թ. սեպտեմբեր ամսին ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը հայտարարեց Ռաֆայել Լեմկինի անվան ամենամյա դրամաշնորհային ծրագրի մեկնարկի մասին: Այն հնարավորություն է ընձեռելու օտարերկրյա ասպիրանտներին, ովքեր մասնագիտանում են ցեղասպանագիտության ոլորտում, մեկ ամսով այցելել Հայաստանի Հանրապետություն` տեղի գիտական հաստատություններում և գրադարաններում ուսումնասիրություններ իրականացնելու համար:
Երիտասարդ հետազոտողների ուսումնասիրությունների իրականացման հիմնական վայրը հանդիսանալու է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը, որտեղ նրանք հնարավորություն կստանան ծանոթանալ Հայկական հարցի և Հայոց ցեղասպանության պատմությանը, ուսումնասիրություններ կատարել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտական ֆոնդերում և գրադարանում, ինչպես նաև ստանալ մասնագիտական խորհրդատվություն, ծանոթանալ Հայաստանի Հանրապետության բուհերի, արխիվների, գրադարանների նյութերի հետ:
Դրամաշնորհի պայմաններով տարեկան նախատեսվում է մեկ ասպիրանտի այցելություն: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը հոգալու է գիտնականների երկկողմանի ճանապարհորդության և կացության ծախսերը:
ՀՑԹԻ-ն նախատեսում է ընդլայնել դրամաշնորհների այս ծրագիրը` նպատակ ունենալով նպաստել Հայոց ցեղասպանության գծով մասնագիտացող հետազոտողների պատրաստման գործին:

Lemkin scholarship - 2011
The first winner of the Raphael Lemkin annual scholarship announced by the Armenian Genocide Museum-Institute is Rebecca Jinks, a post-graduate student of Royal Holloway University of London, Department of History & Social Sciences. R. Jinks is interested in Armenian genocide and Holocaust studies. She has got several academic awards and speaks English, German and Serbian.
In September 2010 the Armenian Genocide Museum-Institute of NAS RA announced its new scholarship program for foreign students and PhD candidates. Raphael Lemkin scholarship is intended to enable foreign students, who specialize in genocide studies, especially in the Armenian Genocide, to visit Armenia for a month to conduct research in local scientific institutions and libraries.
The Armenian Genocide Museum-Institute will provide researchers possibility to carry out their research at the AGMI, where they will be provided with necessary research materials and consultation, as well as in the universities, archives and libraries located in Armenia.
The scholarship suggests a visit of one postgraduate student per year. The AGMI covers all travel and accommodation expanses related to the nominee. The AGMI is planning to enlarge this scholarship program to promote the development of scholars specialized in Armenian genocide.