ՍԻՐԻԱՅԻ ԹԱԳԱՎՈՐ ԷՄԻՐ ՖԵՅՍԱԼ ԻԲՆ ՀՈՒՅԵՅՆԻ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԱՅ ՏԱՐԱԳԻՐՆԵՐԻՆ
Երիտթուրքական կառավարության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունից հետո Սիրիա հասած հայ տարագիրների վիճակը ծանր էր: Նրանք Սիրիայում էին հայտնվել մի ժամանակաշրջանում, երբ դեռ Առաջին համաշխարհային պատերազմը չէր վերջացել, սով էր ու երկիրը դեռ համարվում էր Օսմանյան կայսրության մաս: Սիրիայի քաղաքական կյանքում բեկումնային էր 1918 թվականը, երբ վերջ է դրվում Օսմանյան տիրապետությանը: Սիրիայի պատմության այդ ժամանակահատվածի իրադարձություններում Մեքքայի շերիֆ ու էմիր Հուսեյն իբն Ալիի որդի Ֆեյսալը զգալի դերակատարում է ունեցել: Նրա հետ է կապվում Սիրիայի ազատագրումը, ինչպես նաև նրա դերը մեծ էր հայ տարագիրների վիճակի բարելավման ու կայացման խնդիրներում:
1918 թ. սեպտեմբերի 30-ին Մերձավոր Արևելքում անգլիական ուժերի գլխավոր հրամանատար Ալենբիի և Էմիր Ֆեյսալի զորքը մտնում է Դամասկոս, հոկտեմբերի 6-ին հայկական 3-րդ գումարտակի մասնակցությամբ Ֆեյսալն ազատագրում է Բեյրութը, այնուհետև Հոմսը, Համան և Հալեպը: 1918 թ. հոկտեմբերի 5-ին Էմիր Ֆեյսալը կազմում է առաջին անկախ կառավարությունը:
Ֆեյսալն ի սկզբանե հայ տարագիրների նկատմամբ դրական էր տրամադրված և հայանպաստ քաղաքականությունն իրականացնելու համար իր աջակիցների թվում ունեցել է մի շարք ազդեցիկ դեմքեր, ովքեր հետամուտ էին լինում հայ տարագիրների խնդիրների լուծմանը:
Ֆեյսալի իշխանության տարիներին հայ տարագիրներին ցուցաբերվող աջակցությունը դրվում է ամուր հենքի վրա և կատարվում օրենքի և պաշտոնական հրամանների շրջանակներում: 1918 թ. հոկտեմբերի 18-ին Դամասկոսի գլխավոր խմբագրատանը Ֆեյսալը մեծ ընդունելություն է կազմակերպել արաբների անկախության փաստը նշելու համար, որին ներկա են եղել Երուսաղեմի Սրբոց Հակոբեանց միաբանության անդամ Եղիշե եպիսկոպոս Չիլինկիրյանն ու Հալեպի առաջնորդական փոխանորդ Տեր Հարություն քահանա Եսայանը:
1918թ. հոկտեմբերին Սահակ կաթողիկոսը նույնպես հանդիպում է ունեցել Ֆեյսալի հետ` նրանից հավաստիացումներ ստանալով հայ տարագիրների հարցում արաբական կողմի հայանպաստ դիրորոշման վերաբերյալ: 1918թ. նոյեմբերի 11-ին Ֆեյսալն այցելել է Հալեպ, հանդիպել քաղաքի պաշտոնատար անձանց ու տարբեր համայնքների ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպման ընթացքում նա կարևորել է արաբական միասնության խնդիրը, որի հիմքում պետք է դրվեր ազգային և ոչ թե կրոնական սկզբունքը:
Ֆեյսալ իբն Հուսեյնի աջակիցներից էմիր Ալի Նասերը, նշանակվելով Հյուսիսային Սիրիայի արաբական զորքերի ընդհանուր հրամանատար, 1918թ. դեկտեմբերին Հալեպում կազմակերպում է հայ տարագիրներին նյութական միջոցներ տրամադրելու գործը:
Հալեպի ընդհանուր կառավարիչ Ալի Ռեզա Առ-Ռիկաբին 1918թ. դեկտեմբերի 20-21-ին հանդիպումներ է ունեցել հայ համայնքի առաջնորդի հետ և հավաստել, որ արաբ ժողովուրդը, ինչպես պատերազմի տարիներին, այնպես էլ այժմ կշարունակի օգնություն տրամադրել հայ ժողովրդին:
1919 թ. հունվարին էմիր Ֆեյսալը Փարիզում հանդիպել է Պողոս Նուբար փաշային` նրա հետ քննարկելով Սիրիայի, Լիբանանի և Պաղեստինի հայ գաղթականության վիճակի բարելավմանն ուղղված միջոցառումները և հայ-արաբական հարաբերությունների հետ կապված որոշ հարցեր: Փարիզի Հայոց ազգային պատվիրակությունը Ֆեյսալին ֆինանսական միջոցներ է հատկացրել՝ Դամասկոսի, Հալեպի, Բեյրութի հայ տարագիրներին սնունդ և բուժօգնություն տրամադրելու համար:
Տարածաշրջանում ստեղծված այս բարդ իրավիճակում Սիրիայում ընդունվում են կառավարական մի շարք որոշումներ, որոնք իրենց նպաստ են բերում հայ տարագիրների փրկության և հայկական միջավայր վերադառնալու գործին: Դրանց թվում է 1919 թ. հունվարին Ֆեյսալի հրամանը, որը տպագրվել է նաև Հալեպի «Աթ-Թակադդում» թերթում՝ հայ կանանց, երեխաներին, աղջիկներին հայկական միջավայր վերադարձնելու վերաբերյալ: Անգամ պատիժ էր սահմանվում կանանց և երեխաներին վերադարձնել չցանկացողների կամ թաքցնողների համար:
Ֆեյսալի այս հրամանից հետո լայն թափ են ստանում անապատներից հայ տարագիրների հավաքագրման աշխատանքները: Ֆեյսալի՝ 1919 թ. հունիսի 25-ի հրամանագրով Լ. Յոթնեղբարյանի խումբը սիրիական իշխանությունների կողմից պաշտոնապես լիազորվել էր Հաուրանի հայերին ընդունելու և նրանց երկաթուղով Դամասկոս և Դերա տեղափոխելու պատասխանատու: Ֆեյսալի աջակցությունը մեծապես հեշտացնում է գերեվարված կանանց և երեխաների որոնողական աշխատանքները:
Հայ տարագիրների վիճակը փոքր-ինչ բարելավվում է հայ տարագիրներին ամսականներ և սնունդ տրամադրելու վերաբերյալ կառավարության որոշումը, ինչպես նաև Ֆեյսալի` Հալեպի հայ վաճառականների պարտքերի հետաձգման մասին 1919թ. մարտի 26-ի որոշումը:
Ֆեյսալն ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ հատուկ քաղաքականություն է վարել, իսկ հայերին աջակցելը՝ դարձրել դրա կարևոր կետերից մեկը: 1919թ. մայիսի 9-ին, Դամասկոսի կառավարական տանն արված պաշտոնական հայտարարությունում նա ևս մեկ անգամ հաստատել է իր դիրքորոշումը: Տոնակատարությանը ներկա հայ հոգևորականը իր շնորհակալություն է հայտնել արաբների` պատերազմի չորս տարիների ընթացքում ցուցաբերած օգնության և մարդասիրության համար՝ նշելով, որ մեր ժողովրդի պատմությունն արաբների անունը կգրի ոսկե տառերով:
Ֆեյսալը հանդիպումներ է ունեցել նաև Հայ ազգային միության ղեկավարների հետ, Հալեպի շրջանի ռազմական կառավարիչ Ջաֆար Ալ-Ասքարիի ընկերակցությամբ այցելել Հայեպի հայոց առաջնորդարան և հայկական որբանոց:
Ֆեյսալը և նրա կողմնակիցները ցանկանում էին հայ տարագիրների նկատմամբ արաբների դրական վերաբերմունքն էլ ավելի հստակեցնել` հայ տարագիրներին արաբական ազգային ծրագրին հենարան դարձնելու համար, ինչպես նաև ձգտում էին հայ տարագիրներին հեռու պահել ֆրանսիական ազդեցությունից: Այս քաղաքականության նպատակն էր նաև հայ-արաբական հարաբերությունների մերձեցման շնորհիվ հսկողություն հաստատել այն ոլորտներում, որոնք Առաջին համաշխարհային պատերազմի վերջում հայերի ձեռքում էին գտնվում:
Ոգևորված Ֆեյսալի` ազատ մամուլի քաղաքականությամբ՝ հայերը խնդրանքով դիմել են Շուքրի Ալ-Այուբին, ով աջակցել է կիլիկիահայերի` «Հայ ձայն» թերթը հրատարակելու նախաձեռնությանը:
Ֆեյսալի և նրա համախոհների աջակցությանը զուգահեռ հայ տարագիրների վիճակի բարելավումն իրականացվում էր նաև ազգային, բարեգործական և միսիոներական կազմակերպությունների գործունեության շնորհիվ: Այս ժամանակահատվածում վերակազմվում են արդեն գործող որբահավաք հանձնաժողովները, ստեղծվում են նորերը, որոնք սկսում են ավելի կենտրոնացած ու արդյունավետ գործել` դուրս գալով ընդհատակյա գործունեությունից:
1920-ական թվականների սկզբներին մեծ տերությունների դիրքորոշումների փոփոխությունները նոր իրարանցումների պատճառ են դառնում Սիրիայում: 1920 թ. ապրիլի 25-ին Սան-Ռեմոյի կոնֆերանսում Սիրիայի մանդատը հանձնվում է Ֆրանսիային: Արաբա-ֆրանսիական հակամարտությունն ավարտվում է 1920թ. հուլիսի 24-ին Մայսալունի ճակատամարտում ֆրանսիական կողմի հաղթանակով: Փաստորեն, Ֆեյսալի վտարումով վերջ է դրվում Սիրիայում Հաշիմյան ժամանակաշրջանին:
Ֆեյսալի իշխանության տարիներին հայ տարագիրները փորձում էին սոցիալապես կայանալ, ինտեգրվել երկրի սոցիալ- տնտեսական կյանքին: Չնայած քաղաքական, կրոնական, լեզվական և այլ խոչընդոտող հանգամանքներին, դարասկզբին Սիրիայում հայտնված հայ տարագիրները կարողանում են համագործակցել սիրիացի արաբների հետ` աստիճանաբար վերաձևավորելով տեղի հայ համայնքը:
Նարինե Մարգարյան, ՀՑԹԻ գիտաշխատող
1919թ. Ֆեյսալ իբն Հուսեյնի՝ հայ որբերին ու կանանց վերադարձնելու հրամանը
Հաուրանի շրջանի հայ որբերին ու կանանց հավաքագրելու և երկաթուղով տեղափոխելու Էմիր Ֆեյսալի արտոնությունը (1919 թ.)

СОДЕЙСТВИЕ КОРОЛЯ СИРИИ ЭМИРА ФЕЙСАЛ ИБН ХУСЕЙНА ДЕПОРТИРОВАННЫМ АРМЯНАМ
После Геноцида армян, осуществленного младотурецким правительством, положение депортированных армян, дошедших до Сирии, было крайне тяжелым. Они оказались в Сирии в период, когда Первая мировая война еще не завершилась, был голод и страна еще считалась частью Османской империи. В политической жизни Сирии 1918 г. был переломным, когда прекращалось османское господство. Деятельность шерифа Мекки и сына эмира Хусейна ибн Али Фейсала имела большое значение в развитии событий этого периода истории Сирии. С ним связывают освобождение страны, важно также его вмешательство в вопросы улучшения тяжелого состояния депортированных армян.
30 сентября 1918 г. войска главнокомандующего английскими силами на Ближнем Востоке Аленби и эмира Фейсала вошли в Дамаск. 6 октября при участии 3-го армянского батальона Фейсал освобождает Бейрут, затем Хомс, Хаму и Алеппо. 5 октября 1918 г. эмир Фейсал формирует первое правительство независимой Сирии.
К депортированным армянам Фейсал всегда был настроен положительно и для осуществления им помощи имел в числе своих единомышленников влиятельных людей, которые следили за решением вопросов, связанных с депортированными армянами.
В годы правления Фейсала помощь, оказываемая депортированным армянам, была поставлена на твердую основу и осуществлялась в рамках закона и официальных приказов. 18 октября 1918 г. в одной из главных редакций Дамаска Фейсал организовал большой прием, чтобы отметить приобретение арабами независимости, на котором присутствовали член Армянской конгрегации святых Яковов в Иерусалиме епископ Егише Чилинкирян и местоблюститель патриарха священник Арутюн Есаян.
В октябре 1918 г. католикос Саак также встретился с Фейсалом, получив от него подтверждение об установке политики помощи арабской стороны в вопросах, связанных с депортированными армянами. 11 ноября 1918 г. Фейсал посетил Алеппо, встретился с должностными лицами города и представителями различных общин. Во время встречи он поднял вопрос о необходимости объединения арабов, в основе которого был бы поставлен не религиозный, а национальный принцип.
Один из единомышленников Фейсала ибн Хусейна эмир Али Насер, назначенный главнокомандующим арабскими войсками Северной Сирии, в декабре 1918 г. организовал в Алеппо сбор средств для депортированных армян.
20-21 декабря 1918 г. городской глава Алеппо Али Реза Ар-Рикаби имел встречи с главой армянской общины и подтвердил, что арабы, как в годы войны, так и сейчас продолжат оказывать помощь армянам.
В январе 1919 г. эмир Фейсал встретился в Париже с Погос Нубар пашой, обсудив с ним мероприятия, направленные на улучшение положения армянских беженцев Сирии, Ливана и Палестины, а также некоторые вопросы, касающиеся армяно-арабских отношений. Армянская национальная делегация в Париже предоставила Фейсалу финансовые средства для обеспечения питания и медицинской помощи депортированным армянам Дамаска, Алеппо и Бейрута.
При сложившемся в регионе тяжелом положении в Сирии были приняты правительственные решения, с целью спасения и возвращения в армянскую среду депортированных армян. В том числе в январе 1919 г. был издан указ Фейсала о возвращении армянских женщин, девушек и детей в армянскую среду, напечатанный в алеппской газете «Ат-Такаддум». За нежелание или укрытие возврата женщин и детей определялось наказание.
После этого указа Фейсала были широко развернуты работы по сбору депортированных армян из пустынь. По приказу Фейсала от 25 июня 1919 г. группа Л. Етнехбаряна была официально назначена сирийским правительством ответственной за сбор армян на территории Хаурана и перевозку их по железной дороге в Дамаск и Деру. Поддержка Фейсала сильно облегчила поисковые работы пленных женщин и детей.
Положение депортированных армян слегка улучшилось после принятого правительством постановления относительно предоставления им ежемесячного пособия и питания, а также указа Фейсала от 26 марта 1919 г. об отсрочке долгов армянских торговцев Алеппо.
Фейсал вел особую политику в отношении национальных меньшинств , а помощь армянам была одним из важнейших ее пунктов. 9 мая 1919 г. в доме правительства Дамаска в официальном заявлении он еще раз подтвердил свою позицию. Присутствующий на праздничном мероприятии армянский священнослужитель выразил арабам свою благодарность за оказанную ими в течение четырехлетней войны помощь и гуманность, отметив, что в истории армянского народа имя арабов напишется золотыми буквами.
Фейсал имел встречи также с руководителями Армянского национального общества, в сопровождении военачальника округа Алеппо Джафара Ал-Аскари посетил резиденцию главы епархии армян Алеппо и армянский приют.
Фейсал и его сторонники хотели подтвердить положительное отношение арабов к депортированным армянам, чтобы превратить их в оплот арабской национальной программы, а также старались держать депортированных армян подальше от французского влияния. Целью этой политики было также посредством углубления армяно-арабских отношений установить контроль в сферах, которые в конце Первой мировой войны были в руках у армян.
Воодушевившись «политикой свободной прессы» Фейсала, армяне с просьбой обратились к Шюкри Ал-Аюби, который поддержал инициативу выпуска газеты киликийских армян «Гай дзайн» (армянский голос).
Параллельно с поддержкой Фейсала и его единомышленников улучшение положения депортированных армян осуществлялось также благодаря деятельности национальных, благотворительных и миссионерских организаций. В этот период реорганизовались уже действующие комиссии по сбору сирот, были созданы новые, которые, выходя из нелегальной деятельности, начали действовать более централизованно и эффективно.
В начале 1920-х гг. изменение позиций великих держав стало причиной новых событий в Сирии. 25 апреля 1920 г. на конференции в Сан-Ремо мандат Сирии был вручен Франции.
Арабо-французское противостояние завершилось 24 июля 1920 г. победой французской стороны в сражении при Майсалуне. Фактически, изгнанием Фейсала в Сирии закончился период Хашимитов.
В годы правления Фейсала депортированные армяне пытались социально состояться, интегрироваться в социально-экономической жизни. Несмотря на политические, религиозные, языковые и другие препятствующие обстоятельства, депортированные армяне, оказавшиеся в Сирии в начале века, смогли сотрудничать с сирийскими арабами постепенно переформировав местную армянскую общину.