ԳԻՏԱԺՈՂՈՎ՝ ՆՎԻՐՎԱԾ ՀԱՅ-ԱՄԵՐԻԿՅԱՆ 400-ԱՄՅԱ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆԸ
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտն Արարատ-Էսքիջյան թանգարանի (Ararat-Eskijian Museum), Հայագիտական ուսումնասիրությունների և հետազոտությունների ազգային ընկերակցության (NAASR), "Project Save" հայկական լուսանկարների արխիվի, Կալիֆորնիայի «Նորթրիջ» պետական համալսարանի հայագիտության ամբիոնի հետ համատեղ ս.թ. մարտի 16-17-ը Լոս Անջելեսի Ջորջ Դեքմեջյան համայնքային կենտրոնի Արարատ տանը կազմակերպում է գիտաժողով՝ նվիրված առաջին հայի` Մարտին Հայի (Martin the Armenian) Ամերիկա ժամանման 400-ամյակին (Վիրջինիա, 1618թ.):
«Ի նշանավորումը հայ-ամերիկյան 400-ամյա ժառանգության, 1618-2018թթ.» վերնագիրը կրող գիտաժողովը հիմնականում կանդրադառնա հայ-ամերիկյան համայնքի պատմությանը և նրա նշանակալի ձեռքբերումներին, որոնք սկսվեցին շատ համեստ սկզբից:
Գիտաժողովին իր մասնակցությունը կբերի նաև պատմական գիտությունների դոկտոր Հայկ Դեմոյանը, ով նաև այս գիտաժողովի և ցուցահանդեսի կազմակերպման գլխավոր աջակիցներից է:
Հայ-ամերիկյան բազմադարյան ժառանգությանը նվիրված գիտաժողովի ընթացքում կբացվի ժամանակավոր թեմատիկ ցուցահանդես:
Ցուցահանդեսին կներկայացվի հայ-ամերիկյան հարուստ ժառանգությունը՝ Հայկ Դեմոյանի անձնական հավաքածուի և Արարատ-Էսքիջյան թանգարանի պատմական արտեֆակտների միջոցով:

The Armenian Genocide Museum-Institute (AGMI) together with Ararat-Eskijian Museum (AEM), National Association for Armenian Studies and Research (NAASR), Project SAVE Armenia photograph Archives and Armenian Studies program at California State University Northridge are organizing a conference dedicated to the 400th anniversary of the arrival of the first Armenian to America “Martin the Armenian” (Virginia 1618) on March 16-17, in Ararat House in Los Angeles, George Deukmejian Community Center.
The conference titled “Celebration of 400 years of Armenian-American heritage, 1918-2018” will focus on the history of the Armenian-American community and its remarkable achievements that were very modest at the start.
Doctor of Historical Sciences Hayk Demoyan, who is also a major supporter of the conference and exhibition, will participate at the event.
During the conference a temporary thematic exhibition will be opened. Through the historical artifacts from Hayk Demoyan's personal collection and the Ararat-Eskijian Museum, the Armenian-American rich heritage will be presented.