ԳԻՏԱԺՈՂՈՎ՝ ՆՎԻՐՎԱԾ ՀԱՅ-ԱՄԵՐԻԿՅԱՆ 400-ԱՄՅԱ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆԸ
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտն Արարատ-Էսքիջյան թանգարանի (Ararat-Eskijian Museum), Հայագիտական ուսումնասիրությունների և հետազոտությունների ազգային ընկերակցության (NAASR), "Project Save" հայկական լուսանկարների արխիվի, Կալիֆորնիայի «Նորթրիջ» պետական համալսարանի հայագիտության ամբիոնի հետ համատեղ ս.թ. մարտի 16-17-ը Լոս Անջելեսի Ջորջ Դեքմեջյան համայնքային կենտրոնի Արարատ տանը կազմակերպում է գիտաժողով՝ նվիրված առաջին հայի` Մարտին Հայի (Martin the Armenian) Ամերիկա ժամանման 400-ամյակին (Վիրջինիա, 1618թ.):
«Ի նշանավորումը հայ-ամերիկյան 400-ամյա ժառանգության, 1618-2018թթ.» վերնագիրը կրող գիտաժողովը հիմնականում կանդրադառնա հայ-ամերիկյան համայնքի պատմությանը և նրա նշանակալի ձեռքբերումներին, որոնք սկսվեցին շատ համեստ սկզբից:
Գիտաժողովին իր մասնակցությունը կբերի նաև պատմական գիտությունների դոկտոր Հայկ Դեմոյանը, ով նաև այս գիտաժողովի և ցուցահանդեսի կազմակերպման գլխավոր աջակիցներից է:
Հայ-ամերիկյան բազմադարյան ժառանգությանը նվիրված գիտաժողովի ընթացքում կբացվի ժամանակավոր թեմատիկ ցուցահանդես:
Ցուցահանդեսին կներկայացվի հայ-ամերիկյան հարուստ ժառանգությունը՝ Հայկ Դեմոյանի անձնական հավաքածուի և Արարատ-Էսքիջյան թանգարանի պատմական արտեֆակտների միջոցով:

НАУЧНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ, ПОСВЯЩЕННАЯ 400-ЛЕТНЕЙ ИСТОРИИ АРМЯН В АМЕРИКЕ
16-17 марта 2018 г. Музей-институт Геноцида армян совместно с Музеем Арарат-Эскиджян (Ararat-Eskijian Museum), Национальной организацией арменоведческих исследований (NAASR), армянского архива фотографий «Project Save», а также с кафедрой арменоведения Государственного университета Калифорнии «Нортридж» в лос-анджелесском центре диаспоры в Доме Арарат Джорджа Докмеджяна организует научную конференцию, посвященную 400-летию прибытия в Америку (Вирджиния, 1618 г.) первого армянина – Мартина Армянина (Martin the Armenian).
Во время научной конференции под заголовком «В ознаменование 400-летнего армяно-американского наследия, 1618-2018 гг.» будут затронуты вопросы об истории армяно-американской диаспоры и о ее значительных достижениях, которые имели очень скромное начало.
В научной конференции примет участие доктор исторических наук Гайк Демоян, который является также одним из основных организаторов конференции и выставки. Во время конференции, посвященной многовековому армяно-американскому наследию, будет открыта временная тематическая выставка.
Посредством исторических артефактов из частной коллекции Гайка Демояна и Музея Арарат-Эскиджян экспозиция представит богатое армяно-американское наследие.