Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտն իր շնորհակալությունն է հղել «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամին՝ ի դեմս տնօրեն Հարություն Մարությանին, Երևանում կայացած Ֆրանկոֆոնիայի XVII-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում ֆրանսիական պատվիրակությունները՝ մասնավորապես նախագահ Էմանուել Մակրոնին և տիկին Բրիջիթ Մակրոնին հավուր պատշաճի ընդունելու, ինչպես նաև միջոցառմանն օժանդակելու համար:
«Ձեր ներգրավվածությունը գագաթնաժողովի մշակութային ծրագրում մեծապես գնահատվել է: Նպաստելով նախագահական այցի և գագաթնաժողովի լավ ընթացքին՝ Դուք մարմնավորեցիք մեր ընդհանուր պարտավորությունը հանուն ֆրանկոֆոնիայի»,- ասված է նամակում:
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի նախագահը Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր այցելելուց հետո շրջայց էր կատարել նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում: Նախագահն ու նրան ուղեկցող պատվիրակության անդամները ծանոթացել էին Մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին, դիտել ցուցանմուշները: Նրանք եղել էին նաև ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահում, դիտել Ֆրանկոֆոնիայի XVII-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում բացված նոր երկու ցուցադրությունները՝

APPRECIATION MESSAGE ADDRESSED TO THE ARMENIAN GENOCIDE MUSEUM-INSTITUTE FOUNDATION
Jonathan Lacôte, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the French Republic to the Republic of Armenia, expressed his gratitude to the Armenian Genocide Museum-Institute Foundation, especially to its director Harutyun Marutyan, for properly accepting the French delegations, particularly President Emmanuel Macron and Mrs. Brigitte Macron, within the framework of the XVII Francophone Summit in Yerevan.
“Your involvement in the cultural program of the Summit has been greatly appreciated and by contributing to the smooth running of the presidential visit and the Summit, you have embodied our common commitment for the sake of Francophonie”- the letter says.
It should be stated that after visiting the Armenian Genocide Memorial Complex, the President of France Emmanuel Macron also visited the Armenian Genocide Museum. The president and the delegation were introduced to the museum exhibits and documents about the Armenian Genocide.