Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտն իր շնորհակալությունն է հղել «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամին՝ ի դեմս տնօրեն Հարություն Մարությանին, Երևանում կայացած Ֆրանկոֆոնիայի XVII-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում ֆրանսիական պատվիրակությունները՝ մասնավորապես նախագահ Էմանուել Մակրոնին և տիկին Բրիջիթ Մակրոնին հավուր պատշաճի ընդունելու, ինչպես նաև միջոցառմանն օժանդակելու համար:
«Ձեր ներգրավվածությունը գագաթնաժողովի մշակութային ծրագրում մեծապես գնահատվել է: Նպաստելով նախագահական այցի և գագաթնաժողովի լավ ընթացքին՝ Դուք մարմնավորեցիք մեր ընդհանուր պարտավորությունը հանուն ֆրանկոֆոնիայի»,- ասված է նամակում:
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի նախագահը Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր այցելելուց հետո շրջայց էր կատարել նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում: Նախագահն ու նրան ուղեկցող պատվիրակության անդամները ծանոթացել էին Մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին, դիտել ցուցանմուշները: Նրանք եղել էին նաև ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահում, դիտել Ֆրանկոֆոնիայի XVII-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում բացված նոր երկու ցուցադրությունները՝

Чрезвычайный и полномочный посол Республики Франция в РА Джонатан Лакот выразил благодарность фонду «Музей-институт Геноцида армян» в лице директора Арутюна Марутяна, за достойное приветствие французских делегаций, в частности президента Эмманюэля Макрона и госпожи Бриджит Макрон, в рамках XVII саммита Франкофонии в Ереване, а также за поддержку мероприятия.
«Ваша вовлеченность в культурную программу саммита высоко ценится. Содействуя визиту президента и проведению лучшим образом саммита вы воплотили наш общий долг во имя франкофонии», - сказано в письме.
Напомним, что во время посещения мемориала Геноцида армян президент Франции посетил также музей Геноцида армян. Президент и сопровождавшие его члены делегации ознакомились со свидетельствующими о Великой резне документами. Они осмотрели также две новые экспозиции, открытые в связи с XVII саммитом франкофонии в зале временных выставок: