ՀՑԹԻ-Ի ԳԻՏԱՇԽԱՏՈՂՆԵՐԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ ԵՆ ԿԱՀԻՐԵՈՒՄ ՏԵՂԻ ՈՒՆԵՑԱԾ «ԵԳԻՊՏՈՍԻ ՀԱՅԵՐԸ» ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻՆ
Ս.թ. ապրիլի 12-13-ը Կահիրեում տեղի ունեցավ «Եգիպտոսի հայերը» խորագրով գիտաժողով, որտեղ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի ավագ գիտաշխատողներ Միհրան Մինասյանն ու Նարինե Մարգարյանը հանդես եկան զեկուցումներով՝ «Եգիպտահայ արաբագիր հեղինակներ» և «Եգիպտահայության օժանդակությունը Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածներին» թեմաներով:
Միհրան Մինասյանի զեկուցման շրջանակում հատուկ անդրադարձ կատարվեց արաբերենով ստեղծագործած եգիպտահայ գրողներին, ովքեր իրենց ուրույն տեղն ունեն արաբական գրականության մեջ: Ժամանակագրական առումով առաջին գրողներն են եղել Եգիպտոսի բանաստեղծ-կառավարիչներ Ալ-Աֆդալ իբն Բադր Ալ-Ջամալին, Թալաա իբն Ռուզեյքը: Կարևոր աղբյուրագիտական նշանակություն ունի նաև 13-րդ դարում ստեղծագործած Ալ-Շեյխ Աբու Սալեհ Ալ-Արմանին, ով գրել է Եգիպտոսի վանքերի, եկեղեցիների և այդ շրջանում քրիստոնյաների պատմությունը:
Նարինե Մարգարյանի «Եգիպտահայության օժանդակությունը Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածներին» զեկուցման շրջանակում ներկայացվեց Եգիպտահայության դերը: Հայոց ցեղասպանության տարիներին հայ տարագիրներին օգնություն ցուցաբերելու գործում Եգիպտոսը դարձավ հայկական կազմակերպությունների հիմնակետը և առաջինն արձագանքեց սիրիական անապատներում ապաստանած հայ գաղթականներին, որբերին ու այրիներին օգնելու ձեռնարկներին:
Գիտաժողովը կազմակերպվել էր Եգիպտոսի Հայոց թեմի Կահիրեի Ազգային առաջնորդարանի ու Հայկազեան համալսարանի Հայկական սփյուռքի ուսումնասիրության կենտրոնի համատեղ ջանքերով: Գիտաժողովի պաշտոնական բացմանը ներկա էին Եգիպտոսի հայոց առաջնորդ Գերշ. Տ. Աշոտ եպս. Մնացականյանը, Հայկազեան համալսարանի նախագահ Վերապատվելի դոկտոր Պոլ Հայդոստյանը, Հայկական սփյուռքի ուսումնասիրության կենտրոնի տնօրեն Անդրանիկ Դաքեսյանը, Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ ու լիազոր դեսպան Արմեն Մելքոնյանը, ինչպես նաև եգիպտահայ համայնքի մտավորականներ ու անդամներ:
Գիտաժողովի ընթացքում քննարկվեցին եգիպտահայությանն առնչվող բազմաթիվ թեմաներ՝ եգիպտահայ գրատպության ու մամուլի սկզբնավորման, Եգիպտոսի կինոյի և թատրոնի հայ դերասանների, եգիպտահայ երկու կաթողիկոս-պատրիարքներ Գասպարյանի և Թարմունիի, ինչպես նաև Հայաստան-Եգիպտոս միջպետական կապերի վերաբերյալ: Անդրադարձ կատարվեց 1902 թվականից Կահիրեում հրատարակվող «Արտեմիս» և 1912 թվականից ՀԲԸՄ-ի պարբերական «Միություն» թերթերի գործունեությանը: Հնչեցին զեկուցումներ նաև 1950-1970 թվականներին Եգիպտոսից հայերի արտագաղթի, ինչպես նաև Սփյուռքահայության հետ Մշակութային կապի կոմիտեի գործունեության վերաբերյալ:

НАУЧНЫЕ СОТРУДНИКИ МИГА ПРИНЯЛИ УЧАСТИЕ В НАУЧНОЙ КОНФЕРЕНЦИИ «АРМЯНЕ ЕГИПТА», СОСТОЯВШЕЙСЯ В КАИРЕ
12-13 апреля текущего года в Каире состоялась научная конференция «Армяне Египта», на которой с докладами («Армянские авторы в Египте, пишущие на арабском языке» и «Помощь армян Египта армянам, пережившим геноцид») выступили старшие научные сотрудники Музея-института Геноцида армян Мигран Минасян и Нарине Маргарян.
В рамках выступления Миграна Минасяна было упомянуто об армянских авторах Египта, которые писали на арабском языке и имеют особое место в арабской литературе. Хронологически первыми писателями Египта были поэты-правители Ал-Афдал ибн Бадр Ал-Джамали и Талаа ибн Рузейк. Важное источниковедческое значение имеет творчество писателя XIII в. Ал-Шейч Абу Салех Ал-Армани, написавшего историю египетских монастырей, церквей и христиан этого периода.
В докладе Нарине Маргарян «Помощь армян Египта армянам, пережившим геноцид» была представлена роль армян Египта. В годы Геноцида армян в деле оказания помощи армянским беженцам Египет стал основным пунктом армянских организаций и первым отозвался на деятельность в помощь армянским беженцам, сиротам и вдовам, нашедшим убежище в сирийской пустыне.
Научная конференция была организована совместными усилиями Национальной резиденции Армянской епархии Египта в Каире и Центра изучения Армянской диаспоры университета Айказян. На официальном открытии научной конференции присутствовали глава армянской епархии Египта Высокочтимый епископ Ашот Мнацаканян, президент университета Айказян почтеннейший доктор Пол Айдостян, директор Центра изучения Армянской диаспоры Андраник Тагесян, полномочный и чрезвычайный посол РА в Египте Армен Мелконян, а также деятели и члены армянской общины Египта.
Во время научной конференции обсуждались многочисленные темы, касающиеся армян Египта: возникновение книгопечатания и прессы, армянские актеры кино и театра Египта, армянские католикосы-патриархи Египта Гаспарян и Тармуни, а также межгосударственные связи Армения – Египет. Была упомянута роль выпускаемой в Каире с 1902 г. газеты «Арменис» и с 1912 г. – периодического издания ВАБС «Миутюн» (Союз).