«ԱՄԵՆ ՀԱՅ ՄԻ ՓԱՍՏԱԹՈՒՂԹ Է», - ԱՍՈՒՄ ԷՐ ՀՐԱՆՏ ԴԻՆՔԻ ՄՈՐԱԿԱՆ ՏԱՏԸ
«Հրա՛նտ, սիրելի՛ս, 1915 թ.-ի մասին ես շատ բան չեմ հիշում, բայց իմ կենսագրությունն ու ինձ նման բազմաթիվ վերապրողների կենսագրություն փաստաթուղթ է ցեղասպանության մասին»:
Լուսի(ն)ե Չաքըրը գյուրունցի արհեստագործ, հինգ երեխաների հայր Մանուել Աշոտյան էֆենդիի դուստրն էր: Նա հոր միակ աղջիկն էր, հայրը նրան Ահչիգ (Աղջիկ) էր կոչում և այդպես էլ նրա անունը մնաց Ահչիգ: Սեբաստիայի Քանգալի որբանոցի հայ աղջնակներից մեկն էր՝ Հայոց ցեղասպանությունից հրաշքով փրկված, հայկական քարավաններից ընտրված և որբատուն հանձնված մանկահասակ աղջնակներից էր:
Լուսիե Չաքըրը Հրանտ Դինքի մայրական կողմից տատն էր:
1915 թվականն էր: Լուսիեի ավագ եղբայրը՝ Արտաշեսը, Ամերիկա էր մեկնել՝ կրթություն ստանալու: Ողջ ընտանիքը, ինչպես հիշում են ազգակիցները՝ նրա պատմածի համաձայն, «չորս աչքով» սպասում էին Արտաշեսից նամակի. երեկոյան դուռը թակում են, բայց փոստատարի փոխարեն ոստիկանն էր:
Կ. Պոլսից ստացված մի հեռագիր տեղեկացնում է, որ կոտորած է սկսել: Հայերին խումբ-խումբ տեղահանում են: Փոքրիկ Լուսիեն՝ հոր միակ աղջիկը, եղբայրների հետ սպասում է իրադարձությունների ընթացքին: «Իմիջայլոց, այսպես կոչված «մարդկանց որսորդները» այդ խմբերից, քարավաններից ընտրում էին նրանց, ովքեր աչքի էին զարնում թե՛ գեղեցկությամբ, թե՛ առողջությամբ: Լուսիեն ևս հայտնվում է նրանց ուշադրության կենտրոնում…»,- հիշում են նրա ազգակիցները՝ հավելելով, սակայն, որ Լուսիեն 1915 թ. մասին շատ բան չէր հիշում:
Մեծահարուստ բազազ (կտորավաճառ) Միհրի Բեյը քարավանից ընտրում է երեք մանկահասակ աղջնակի՝ իր մեծ առանձնատանը ծառայելու համար, նրանց մեջ էր նաև Լուսիեն: Նա ընտանիքին հրաժեշտ է տալիս՝ բռնելով առանձնատան ճամփան:
«Մայրս գյուրունցի է, հայրս՝ Անդոն՝ էրզրումցի… մայրս Գյուրունից Սեբաստիա է գնացել, այստեղ Միհրի Բեյ անունով մեկի առանձնատանն է մնացել մի քանի փոքրիկ հայուհիների հետ՝ նրա առանձնատանը աշխատանքով ծառայեցնելու համար», - հիշում է նրա որդի Արմենակ Չաքըրը:
Միհրի Բեյը շվայտ կյանքով ապրող մեկն էր, իսկ կինը բարեխիղճ էր: Մի ընթացք հետո աղայի կինը, իրենց առանձնատանը խոհարար աշխատող Հակոբին գաղտնի կանչելով հանձնարարում է, որ այդ երեք աղջնակներին ծածուկ տանի Սեբաստիայում բացված որբատուն (Ամերիկյան Քոլեջի): Թե ինչու է այդպես որոշել, ըստ հարազատների հուշերի, հնարավոր չէր ասել, հավանաբար՝ երեխաների համար առավել բարենպաստ պայմաններ ապահովելու համար: «Որբատունը երեխաների համար պատսպարան էր, ազատում», - հիշում է Հրանտ Դինքի եղբայր Երվանդ Դինքը: Շատ չէր անցել, սակայն, երբ որբատունը հաստատած և տնօրինած կինը հիվանդանում և մահանում է, այն փակվում է, իսկ երեխաները՝ բաժանվում, ցրվում:
Այնուհետև Լուսիեն կյանքի դժվար ուղիներով է անցնում, մինչև չի հանդիպում իր ապագա ամուսնուն՝ էրզրումցի Անդրանիկին. կարտոֆիլների դաշտում աշխատելու տարիներին հանդիպում և ամուսնանում է Անդրանիկ(Անդո) Չաքըրի հետ:
Սեբաստիայում էրզրումցի Անդոն մի օր հանդիպում է իր համերկրացիներից մեկին, ումից իմանում է, որ իր ընտանիքի անդամներն այլևս ողջ չեն: Այս պատճառով նա հոգեբանական ծանր ապրումներ է ունենում: Նրա համերկրացին, մտածելով, որ այս վիճակից նա կկարողանա դուրս գալ՝ ընտանիք կազմելով, խորհուրդ է տալիս, որ դաշտում աշխատող մի բարձրահասակ, խստահայաց, ընդգծված գեղեցկությամբ և հպարտությամբ մի հայուհի կա, ով «երբևէ որևէ տղամարդու դեմքի չի նայել»: «Թուրքին գնալ չցանկանալով»` այսպես Լուսիեն ամուսնանում է էրզրումցի Անդրանիկի (Անդո) հետ: Երեսունն անց Անդոն և տասնվեցը նոր բոլորած Ահչիգը ամուսնանում են՝ տեղավորվելով Քանգալում: Վեց երեխա են ունենում՝ երեք աղջիկ, երեք տղա՝ Հայկազ, Սաթենիկ, Սարգիս (Մուսթաֆա), Արմենակ, Նվարդ (Գյուլվարդ), Սիրանուշ:
Նվարդը Հրանտ Դինքի մայրն էր:
Հրանտ Դինքը, աշխատում էր իր տատից գրի առնել բոլոր հուշերը, քանի որ ասում էր, որ «ամեն հայ մի փաստաթուղթ է»: Տատն ընտանիքում և շրջապատում հարգանք վայելող հայուհի էր, ում խոսքը ծանրակշիռ էր: Նա Հրանտ Դինքի և իր եղբայրների կյանքում որոշիչ դերակատարում է ունեցել: Երբ Դինքի ծնողներն ամուսնալուծվում են, Դինքի գլխավորությամբ և նախաձեռնությամբ երեք եղբայրներով տանից փախուստի են դիմում: «Տանից փախուստի դիմած և փողոցներում կորսված երեք եղբայրներ... Ես և եղբայրներս միասին Գումգափուի փողոցներով շարունակ վազում էինք ու վազում... Որքա՞ն դա տևեց՝ չգիտեմ... Վերջապես ոստիկանությունը գտնում է մեզ... Գումգափուի ձկնորսական պահոցում՝ մի քթոցի մեջ երեքս, որքան ուժ ունեինք փարված մեկս մյուսին՝ քնած, անոթի և ծարավ», - հիշում է Հրանտ Դինքը:
Այս դեպքից հետո Լուսիեն գնում է Գետիկփաշայի Հայ բողոքական եկեղեցաշենքի ներքնահարկում գործող Ժողովարան (Մանկանց բույն) որբանոցի տնօրեն, Կազդուրման Կայանի տնօրեն Հրանտ Քյուչյուքգյուզելյանին խնդրելու, որ վերջինս երեխաներին ապաստան տա իրենց մոտ: Սկզբում նա մերժում է, քանի որ իրենց մոտ միայն հայ որբացած և աղքատ երեխաներին էին ապաստան տալիս, ինչպես նաև երեխաների թիվը գերազանցել էր սահմանված քանակը:
Հրանտ Քյուչյուքգյուզելյանը Գետիկփաշայի հայ բողոքական եկեղեցում կուսակրոն քահան էր, ով որբացած հայ մանուկներին առաջին ապաստան տվողն էր, նա հայ մանուկների փրկության գործը նախաձեռնողներից էր:
Լուսիեն, սակայն, երբ պատմում է ձկնորսական քթոցի մասին, նրա բարեխոս-միջնորդությամբ տնօրենը համաձայնում է կացարան տալ:
Լուսիեն ապրել է շատ երկար, ինչպես մտերիմներն են նշում՝ գուցե իր չապրված մանկության, չապրված օրերը վերապրելու:

Hrant Dink with his mother
“Hrant, darling, I don’t remember much about 1915 events, but my biography, as well as those of many other survivors, are documents about the genocide”.
Lusi(n)e Chakir(Chaqr) was a daughter of Efendi Manuel Ashotyan, a craftsman and a father of five from Gyurunts. She was the only daughter of her father, and he used to call her Ahchig (Aghchik (girl in Armenian)), thus her name remained Aghchik. She was one of those little Armenian survivor-girls chosen from the deportation caravans and handled to the Qangal orphanage in Sebastia.
Lusie Chakir was Hrant Dink’s maternal-grandmother.
It was 1915. Lusie’s elder brother Artashes had moved to the USA to get education. As her relatives recalled based on her stories, the entire family was impatiently waiting for a letter from Artashes. In the evening there was a knock on the door, but a policeman instead of a postman was standing on the door.
A telegram from Constantinople notified about the start of massacres. Armenians were being deported in groups. Little Lousie, the only daughter of her father, was following the course of events with her brothers. Meanwhile, “hunters of people” were selecting from the deportation caravans beautiful and healthy ones. “Lusie has also appeared in their focus,” – recall her relatives, adding however, that Lusie didn’t remember much about 1915.
A wealthy merchant Mihra Bey had chosen three young girls from a caravan, to serve in his big house, and Lusie was among them. She left her family moving to a private house.
“My mother is from Gyurunts, and father Andranik is from Erzrum, My mother moved from Gyurunts to Sebastia, where she served in the house of Mihri bey with a few other little Armenian girls.”- recalls her son Armenak Chakir.
Mihr Bey was living a dissolute life, but his wife was more conscientious. After a while she instructed Hakob, a cooker in her house, to secretly take these three girls to the orphanage in Sebastia (American college). It is unclear why she did so; according to the relatives' memoirs, probably to provide more favorable conditions for children. “Orphanage was a shelter, rescue for children”- says Ervand Dink, Hrant Dink’s brother. Soon, however, the woman who had founded and directed the orphanage became sick and died; orphanage was closed and children were dispersed.
Afterwards Lusie passed through the difficulties of life, until she met her future husband, Andranik (Ando) Chakir/Chakr from Erzurum when working on potato fields.
One day Ando from Erzurum met one of his compatriots in Sebastia, and learned that his whole family was no longer alive, as a result of which he had experienced psychological hardships. To ameliorate the situation, the compatriot advised him to marry, pointing to a tall, rigid Armenian woman, working in the field, with striking beauty and pride, “who had never looked at a man’s face.” “Unwilling to marry a Turk” Lusie married Andranik (Ando) from Erzurum.
Thirty years old Ando and sixteen years old Aghchik married and lived in Qangal. They got six children; three girls and three boys, Haykaz, Satenik, Sargis (Mustafa), Armenak, Nvard (Gyulvard), Siranush.
Nvard was Hrant Dink’s mother.
Hrant Dink tried to write down all the memories of his grandmother, as according to her “Every Armenian is a document”. His Grandmother was very much respected in her family and community and her words were quite heavy. She played a decisive role in the lives of Hrant Dink and his brothers. When their parents divorced, the brothers escaped from the house by the initiative of Hrant Dink. “Three brothers who escaped from the house and were lost in the streets…My brothers and I were running and running along the streets of Gum Gapu…How long it lasted, I do not know… Finally, the police found us… We were in Gum Gapu fishing pad, three of us were in a pannier embracing each other as strong as we could we were sleeping hungry and thirsty”- recalls Hrant Dink.
After this incident, Lusie went to Children's Nest’s (Orphanage) in the basement of the Armenian Protestant church of Getikpasha asking Hrant Qyuchugyuzelyan, director of recovery Station, to shelter the children. At first he refused, because the Orphanage was only for poor and orphaned Armenian children, and the number of children exceeded the prescribed limit.
Hrant Qyuchugyuzelyan was a celibate priest in the Armenian Protestant Church of Getikpasha, who was the first to give shelter to Armenian orphaned children, the first to initiate rescue operations.
However, when Lusie told him about the fishing pad, the director agreed to take in the children.
Lusie lived a very long life, to re-live the days of her lost childhood, as pointed by her relatives.