Այսօր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահում տեղի ունեցավ Հայաստանի առաջին հանրապետության 100-ամյակին նվիրված «Հանրապետության ծնունդը» խորագրով ցուցադրության բացումը զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար:
Ցուցադրությունն ընդգրկում է Հայաստանի առաջին հանրապետությանն առնչվող եզակի ցուցանմուշներ հայաստանյան և սփյուռքյան մի շարք թանգարաններից և անձնական հավաքածուներից:
Ցուցադրության մեջ ներառված հազվագյուտ ցուցանմուշների թվում են պաստառներ, հուշամեդալներ, հոբելյանական բացիկներ, եզակի հրատարակություններ, պատմական լուսանկարներ և այլն: Ներկայացվելու են Սարդարապատում հայտնաբերված թուրքական դրոշի ծայրակալը, Ավետիս Ահարոնյանի ոսկե գրիչը, որով ստորագրվեց Սևրի դաշնագիրը, հայկական բանակին և պետական խորհրդանշաններին առնչվող բացառիկ ցուցանմուշներ:
Ժամանակավոր ցուցադրության մեջ ընդգրկվել են նաև ՀՑԹԻ կողմից վերջին մեկ տարվա ընթացքում ձեռք բերված նորահայտ ցուցանմուշները, որոնց շարքում բացառիկ նշանակություն ունեն բոլորովին վերջերս հայտնաբերված Մուսա լեռան հերոսամարտի մասնակիցների տարհանման գործողությունը ներկայացնող ապակե նեգատիվները, որոնք Հայոց ցեղասպանութան թանգարանին է հանձնել ֆրանսիական նավատորմի «Գիշեն» հածանավի ռազմածովային սպա Լյուսիեն Բոժեի թոռնուհին՝ Ան Սուպան:

Открытие временной выставки в Музее-институте Геноцида армян
Сегодня в зале временных экспозиций Музея-института Геноцида армян для представителей средств массовой информации состоялось открытие временной выставки, посвященной 100-летию Первой армянской республики, под заголовком «Рождение республики».
Выставлены эксклюзивные экспонаты, касающиеся Первой армянской республики, из ряда музеев Армении и диаспоры, а также из частных коллекций.
В числе редчайших экспонатов выставки плакаты, памятные медали, юбилейные открытки, редкие публикации, исторические фотографии и др. Представлены навершие турецкого флага, обнаруженного в Сардарапате, золотая ручка Аветиса Агароняна, которой был подписан Севрский договор, редкие экспонаты, относящиеся к армянской армии и государственным символам.
Во временной выставке представлены также приобретенные МИГА за последний год экспонаты, в ряду которых важное значение имеют обнаруженные в последнее время стеклянные негативы, представляющие эвакуацию участников героической самообороны Мусалера, которые сдала музею Геноцида армян Ан Супан – внучка капитана французского военного крейсера «Гишен» Люсиена Боже.