Այսօր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահում տեղի ունեցավ Հայաստանի առաջին հանրապետության 100-ամյակին նվիրված «Հանրապետության ծնունդը» խորագրով ցուցադրության բացումը զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար:
Ցուցադրությունն ընդգրկում է Հայաստանի առաջին հանրապետությանն առնչվող եզակի ցուցանմուշներ հայաստանյան և սփյուռքյան մի շարք թանգարաններից և անձնական հավաքածուներից:
Ցուցադրության մեջ ներառված հազվագյուտ ցուցանմուշների թվում են պաստառներ, հուշամեդալներ, հոբելյանական բացիկներ, եզակի հրատարակություններ, պատմական լուսանկարներ և այլն: Ներկայացվելու են Սարդարապատում հայտնաբերված թուրքական դրոշի ծայրակալը, Ավետիս Ահարոնյանի ոսկե գրիչը, որով ստորագրվեց Սևրի դաշնագիրը, հայկական բանակին և պետական խորհրդանշաններին առնչվող բացառիկ ցուցանմուշներ:
Ժամանակավոր ցուցադրության մեջ ընդգրկվել են նաև ՀՑԹԻ կողմից վերջին մեկ տարվա ընթացքում ձեռք բերված նորահայտ ցուցանմուշները, որոնց շարքում բացառիկ նշանակություն ունեն բոլորովին վերջերս հայտնաբերված Մուսա լեռան հերոսամարտի մասնակիցների տարհանման գործողությունը ներկայացնող ապակե նեգատիվները, որոնք Հայոց ցեղասպանութան թանգարանին է հանձնել ֆրանսիական նավատորմի «Գիշեն» հածանավի ռազմածովային սպա Լյուսիեն Բոժեի թոռնուհին՝ Ան Սուպան:

BIRTH OF THE REPUBLIC:
Today the opening of the exhibition titled "Birth of the Republic" dedicated to the 100th anniversary of the First Republic of Armenia took place at the Temporary Exhibitions Hall of the Armenian Genocide Museum-Institute for the representatives of mass media.
The exhibition includes unique exhibits relating to the First Republic of Armenia from a number of Armenian and Diaspora museums and personal collections.
Among the rare exhibits are posters, medals, jubilee postcards, unique editions, historical photographs, etc. Also a flagpole of a Turkish flag found in Sardarapat, Avetis Aharonyan's golden pen, by which the Treaty of Sevres was signed, exclusive exhibits about the Armenian army and state symbols are presented.
The temporary exhibition includes also newly discovered exhibits acquired by the AGMI during the last year. Recently discovered glass negatives representing the evacuation of the participants of Musa Dagh battle has an exceptional significance among them. The negatives were handed to the Armenian Genocide Museum-Institute by An Supan, the granddaughter of Lucien Bozhei, naval officer of the French Navy cruiser "Gishen”.